Hugo Boss: Osobný krajčír Hitlera

Tiež máte radi svetoznámu značku Hugo Boss nesúcu meno svojho tvorcu? Možno máte v skrini práve mikiny s touto visačkou. Poznáte však históriu obľúbenej značky, presnejšie, čo vlastne viete o tomto chlapíkovi?

Vedeli ste napríklad, že Hugo Boss bol vo svojej dobe veľmi “za dobre” s nemeckým diktátorom Adolfom Hitlerom?

 

Takto to celé začalo

Hugo Ferdinand Boss sa narodil 8. júna 1885 v meste Metzingen do rodiny obchodníkov s textilom, takže možno bez preháňania povedať, že módu dostal do vienka. Navyše, ako jediný syn, ktorý sa dožil dospelosti bol celkom prirodzene považovaný za nasledovateľa rodinného biznisu. Neostal však len pri tom, už v roku 1924 otvoril svoju prvú textilnú továreň, kde sa šili všetky druhy odevov, kvalitné pánske kabáty či košele nevynímajúc. Ale až objednávka hnedých košieľ pre Národno-socialistickú stranu bola jeho prvou veľkou skúškou, či zvládne šiť vo veľkom. Zvládol. A ako plynuli roky, jeho firma aj sympatie k strane sa zväčšovali, vďaka čomu ustál aj ekonomickú krízu a dostával tie najlepšie zákazky.

 

Krajčír vládnucej strany

V roku 1931 sa stal Hugo Boss členom NSDAP, čo mu zabezpečilo veľkú zákazku na výrobu straníckych uniforiem. Ako rástla moc Hitlera, Boss začal obmedzovať výrobu bežného textilu, pričom sa čoraz viac zameriaval na uniformy,  vojenské zimné bundy pre tých ozajstných mužov, skrátka na všetko, čo súvislo s armádou. Rok pred vypuknutím vojny už nevyrábal nič iné okrem odevov určených na armádne účely, pričom až do konca druhej svetovej vojny Hugo Boss šil uniformy pre Wermacht aj jednotky Waffen-SS.

 

Koniec vojny, náhly skon Huga Bossa

Po vojne bol Hugo Boss donútený zaplatiť sumu sto tisíc ríšskych mariek ako reparáciu za obohacovanie sa na vojnovom priemysle. Žiadny iný trest už nedostal. Dlho si však svoje vo vojne nadobudnuté bohatstvo neužil, keďže v roku 1948 umrel na rozsiahly zápal ďasien a zubov.

 

Značka Hugo Boss po novom

Až do 50. rokov ešte textilka Huga Bossa šila uniformy, tentokrát pre aliančné okupačné vojská, ako aj pre Červený kríž. A len pomaly sa vracala, teraz už bez svojho zakladateľa, k tvorbe civilného oblečenia. Napokon však pôvodnú činnosť opätovne rozbehli a zamerali sa predovšetkým na pánske obleky. V tej dobe riadil spoločnosť Bossov zať Eugen Holy, až kým ju v roku 1969 neprevzali bratia Joachen a Uwe Holy, ktorí odevnú firmu pretransformovali do jej súčasnej podoby a urobili zo značky Hugo Boss jednu z najznámejších odevných ikon vôbec.
Autorské právo: ewastudio / 123RF Reklamní fotografie