Stres a únava v kancelárii? Toto sú 4 príznaky pracovného preťaženia

Aj Vy sa cítite po návrate domov z práce veľmi vyčerpaný, doslova vyšťavený ako citrón? Ste permanentne unavený a ani cez víkend nie ste schopný poriadneho oddychu? O dobrom spánku ani nehovoriac, bez ohľadu na sviatky či dovolenku.

Ak sa cítite nejako podobne, je najvyšší čas spomaliť, najlepšie celkom zastaviť a vyhlásiť boj vlastnému pracovnému preťaženiu.

4 príznaky pracovného preťaženia

Pokiaľ si napriek varovným signálom Vášho tela i psychiky stále myslíte, že ste v pohode a aj dnes Vaše office centrum zasypete skvelými nápadmi a produktívnou prácou,  skúste si najprv prečítať 4 príznaky preťaženia, prípadne úplného vyhorenia, ktoré Vám dosť napovedia, ako na tom vlastne ste...

  1. Neustále nutkanie niekam utiecť

Stále častejšie premýšľate o tom, aké by to bolo na všetko sa vykašľať a len tak ísť? Čo najďalej od kancelárie, ideálne niekam do tepla a na dlho? Ak pri akomkoľvek probléme myslíte viac na balenie kufrov, ako na riešenie problému, v tom prípade ste jasným príkladom preťaženého zamestnanca.

Áno, práve tendencia dištancovať sa od úloh a práce ako takej môže byť veľmi výpovedným symptómom preťaženia. Neraz pritom začína hneď ráno po zobudení, keď sa musíte doslova dokopať k tomu, aby ste vstali a išli do kancelárie.

  1. Aj jednoduché úlohy vás zaťažujú        

Nič nestíhate? Ste večne v strese z toho, čo všetko ste nedokončili? Zabúdate na dôležité dátumy, termíny, nič si nedokážete dobre naplánovať?

Holandskí vedci zistili, že je to jasný varovný signál preťaženia. Keď už nezvládate ani každodenné úlohy a bežné povinnosti, je najvyšší čas spomaliť, menej sa zaťažovať, stresovať či rozptylovať.

  1. Ste unavení... stále

Dávate prednosť spánku pred nádherným slnečným počasím? Pokiaľ sa situácia opakuje víkend čo víkend a príznaky letargie či únavy nemiznú, pravdepodobne skutočne trpíte chronickým vyčerpaním. Spúšťačom pritom môže byť nielen priveľké pracovné preťaženie, ale aj to, že mnohé kancelárie a komerčné nehnuteľnosti, v ktorých trávite väčšinu dňa, sú nedostatočne osvetlené a ponuré, čo Vás deptá a vyčerpáva.

  1. Pochybujete sami o sebe

Tvrdo ste na sebe pracovali, aby ste získali vysnívanú prácu, no aj tak v poslednej dobe čoraz viac a častejšie premýšľate o tom, či je to pre Vás to pravé?  Či to celé má zmysel? To naháňanie sa a nezastaviteľný pracovný kolotoč?

Je čas spozornieť! Aj pocit nedocenenia a straty zmyslu je totiž klasickým príznakom preťaženia a syndrómu vyhorenia a môže postihnúť kohokoľvek, kto tvrdo pracuje. Je to akýsi obranný mechanizmus nášho organizmu, taký mentálny trik, ktorý sa snaží zmierniť neustále sa zvyšujúce pracovné vyťaženie.

V takom prípade teda nevešajte kariéru na klinec. Celkom postačí, ak trochu zvoľníte a naučíte sa oddychovať. A najmä si nebrať na plecia viac, ako unesiete. Nie ste predsa na všetko sám, tak sa tak nesprávajte a majte z Vašej práce, ako aj zo života mimo nej  radosť!

 

zdroj: http://www.kancelare.cz/poradna/hrozi-vam-epidemie-pretizeni