5+1 tipov ako na ekologickejšie pranie

5+1 tipov ako na ekologickejšie pranie

Každý malý krok, ktorý podnikneme na ochranu životného prostredia, sa cení. Najmä pokiaľ ide o veci, ktoré robíme denne, alebo týždenne. Aj ekologicky udržateľné pranie môže znamenať rozdiel v znižovaní uhlíkovej stopy.

Kedy je najlepší čas na pranie oblečenia? Ako pri praní ušetriť energiu a peniaze? Prinášame vám niekoľko jednoduchých rád o udržateľnejšom praní, ktoré môžete začleniť do svojej rutiny.

Praktické tipy na eko pranie

1. Používajte kvalitnú práčku

Je známe, že staré spotrebiče sú menej účinnejšie a spotrebovávajú oveľa viac energie ako spotrebiče najnovšej generácie. A inak to nie je ani pri práčkach. Ak chcete, čo najlepšie a najefektívnejšie prať bielizeň a byt' ohľaduplnejší k planéte, je nová práčka nevyhnutná.

2. Perte kratšie

Chcete vedieť, ako ušetriť vodu pri praní oblečenia? Dnes už ma skoro každá práčka nastavenie rýchleho prania, skúste to. Zvoľte správny program pre typ konkrétneho oblečenia, aby oblečenie nestratilo svoju farbu. Aj pri rýchlejšom praní zostane vaše prádlo čisté a zároveň ušetríte vodu a energiu.

3. Perte, keď naplníte celú práčku

Perte, keď naplníte celú práčku

Chcete vedieť, ako prať bielizeň udržateľným spôsobom? Snažte sa prať bielizeň naozaj iba vtedy, keď musíte. Práčka spotrebúva vodu aj energiu vždy a najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť udržateľnejšiu rutinu prania, je nájsť spôsoby, ako ju púšťať menej často. Snažte sa, preto prať až vtedy, keď naplníte celú práčku. Na rozdiel od prania polovičnej náplne znížite spotrebu energie aj pracieho prostriedku.

Tip: Návod, ako prať oblečenie.

4. Perte na nižších teplotách

Pre ekologickejšie pranie sa najčastejšie používa teplota 40°C (na bežne znečistené prádlo) a 60°C (na uteráky a posteľnú bielizeň). Keďže pracie cykly v dnešných moderných práčkach sú navrhnuté tak, aby si aj pri nízkych teplotách poradili so škvrnami. Takže sa nemusíte báť, že vaša bielizeň nebude dostatočne čistá. Okrem toho môžete účinok pracieho prášku posilniť mydlovými vločkami, alebo aj kúskami nastrúhaného mydla.

Pri praní jemných alebo citlivých tkanín, ako napríklad bavlnené látky, či hodváb, zvoľte špeciálny prací prostriedok a odporúčanú teplotu prania skontrolujte na štítku oblečenia. Taktiež venujte pozornosť oblečeniu a prádlu, ktoré má potlač alebo reflexné nažehľovačky.

5. Starostlivo vyberajte pracie prostriedky

Komerčné prostriedky na pranie ako prací prostriedok, aviváž, bielidlo či rôzne odstraňovače škvŕn obsahujú chemické látky, ktoré sa vyplavujú do odtoku a do vody a tým ohrozujú našu planétu. Snažte sa vyberať produkty na pranie, ktoré sú biologicky odbúrateľné, ekologické alebo šetrné k životnému prostrediu. Dnes už existuje mnoho alternatív a možnosti výrobkov, ktoré sú vyrobené z rastlinných zložiek.

Vedeli ste o tom, že...

... biely ocot je účinným zmäkčovačom vody?

Tip na záver

Pýtate sa, kedy by ste mali prať, aby ste ušetrili energiu aj peniaze? V prvom rade by ste určite mali skontrolovať, v ktorých hodinách je vaša energia najlacnejšia. Pranie je obvykle finančne nákladnejšie počas dňa, lebo platí vysoká tarifa. Vo všeobecnosti sú lacnejšie ceny energie vo večerných hodinách a v noci. A ak je to možné pustite práčku až vtedy.

Vykonaním niekoľkých jednoduchých zmien vo vašej pracej rutine môžete aj vy pomôcť k tomu, byt' šetrnejší a ohľaduplnejší k životnému prostrediu.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting