Pokiaľ si chcete zaobstarať domáceho miláčia, ktorého nemusíte chodiť venčiť a upratovať po ňom chlpy, kúpte si gekona. Gekon alebo gekončík nebude trpieť samotou, keď bude celý deň doma sám, nebude rušiť susedov štekaním a ani nerozhryzne alebo rozdrapí vybavenie vašej domácnosti počas vašej neprítomnosti.
Gekón je malý, roztomilo vyzerajúce jašter s prísavnými plôškami na prstoch a v rôznych farebných variantoch a veľkostiach. Pri dobrej starostlivosti sa môže dožiť až 15 rokov. Gekon je cez deň v útlme a aktívny začína byť až v noci, kedy vydáva svoje charakteristické zvuky (okrem gekona modrého).
Akého gekona alebo gekončíka si môžete zaobstarať?
Gekon modrý
Gekon modrý je modro sfarbený a dorastá do dĺžky iba cca 8 centimetrov. Oproti ostatným druhom je aktívny cez deň. Ak trávite väčšinu času doma cez deň a chcete gekona pozorovať, je gekon modrý ideálnym druhom práve pre vás. V noci spí a nebude tak zo spánku vyrušovať ani vás.
Gekončík nočný
Gekončík nočný je aktívny predovšetkým v noci. Má žltohnedé sfarbenie s červenými škvrnami a dorastá do dĺžky až 30 centimetrov, preto by ste mu mali zaobstarať väčšie terárium. Gekončíka nočného si môžete skrotiť a naučiť ho prijímať potravu z vašej ruky alebo pinzety.
Gekon panenský
Gekon panenský má hnedú farbu a čierne a béžové pruhy na chrbte, pričom svoj odtieň dokáže meniť podobne ako chameleón . Je to malý a nenáročný druh gekona, ktorého samičky na rozmnožovanie nepotrebujú partnera.
Vybavenie terária
Gekonovi stačí dobre vybavené terárium a vhodná potrava. Samček by mal byť v teráriu sám, aby nedochádzalo k bojom o teritórium. Ak budete gekona brať do rúk aj napriek jeho nevôli, môže vás bolestivo uhryznúť.
Veľkosť terária by podľa chovaného druhu mala byť minimálne 40x30x40 cm. Dno terária zasypte terárijným substrátom alebo pieskom a pomocou konárov, kameňov a ďalších dekorácií do terária, vytvorte gekonovi prostredie, v ktorom sa bude cítiť prirodzene.
Pomocou tepelných kameňov, lampy alebo žiarovky, v teráriu udržujte teplotu 28 až 32 ° C. Terárium osaďte rastlinami, ktoré dobre znášajú vysokú vlhkosť a pravidelne rastliny rozprašovačom polejte, aby sa vlhkosť v teráriu udržala.
Čím gekona kŕmiť
Prevažnú časť stravy gekona by mal tvoriť hmyz. Pre malé gekony sú vhodné octomilky, pre staršie gekony a väčšie druhy, sú to šváby, cvrčky, sarančata a hoľatká vtákov a myší. Jedálniček gekona občas môžete spestriť aj červami. Gekon nepohrdne ani zrelým sladkým ovocím.
Pitný režim gekona zaistíte plytkou miskou s pitnou vodou a pravidelným rosením skla terária. Kvapky vody z neho bude olizovať. Nezabúdajte do stravy gekona pridávať minerály a vitamíny. Gekona kŕmte iba takým množstvom potravy, koľko zje. Neskonzumované octomilky a ďalší hmyz lezúci po teráriu, nepôsobí vôbec esteticky.
Zazimovanie gekona
Na zimu gekona zazimujte, aby si odpočinul. Pred začiatkom zimy postupne v teráriu znižuje teplotu a nakoniec zdroj tepla vypnite úplne. Pri izbovej teplote gekón upadne do zimného spánku , počas ktorého pravdepodobne nebude prijímať potravu. Ak sa počas zazimovanie preberie, striedmo ho nakŕmte a do misky mu nalejte vodu.