Sú nepríjemné, môžu vám brániť v zaspávaní alebo vás prebudiť počas noci. O čom je reč? O svalových kŕčoch v nohách. Prečo k nim dochádza a ako sa ich nadobro zbaviť?
Kŕče v nohách počas spánku sú otravné a rušivé
Svalové kŕče v spánku vás väčšinou prekvapia úplne nepripravených. Nielenže sa tak zobudíte počas noci s bolesťami, ale môžete mať aj ťažkosti znova zaspať. Existuje celý rad príčin vzniku kŕčov. Pozrite sa na zoznam možných spúšťačov a zabráňte opakovanému návratu nepríjemných nočných kŕčov v nohách.
Preťaženie svalov nadmerným trénovaním
Jednou z príčin vzniku toho, prečo máte v noci kŕče v lýtkach, môže byť preťaženie svalov. Tento jav je veľmi častý u športovcov, ktorí sa k fyzickej aktivite vrátili po dlhšej pauze, prehnali to s intenzitou tréningu a precenili svoje sily. V tomto prípade je riešenie jednoduché – nepresiľovať sa a v tréningu, podávať len také výkony, na ktoré sa cítite a, samozrejme, nevynechať pretiahnutie svalov. Pokiaľ ide o návrat k športu po chorobe, začnite zľahka a pomaly. V opačnom prípade riskujete nielen svalové kŕče, ale taktiež aj zranenia.
Nedostatočné prekrvenie dolných končatín
Ďalšou možnou príčinou nočných kŕčov môže byť nedostatočné prekrvenie končatín. Keď je na krátku dobu prerušený tok krvi do svalov, dôjde práve k výskytu kŕčov. Pomôcť znížiť toto riziko odkrvenia môže vhodne zvolený matrac. Ak totiž budete večer líhať do postele, ktorá vám poskytne úplný komfort, a matrac nebude vyvíjať veľký tlak na vaše nohy, dôjde k zníženiu rizika nedostatočného prekrvenia dolných končatín.
Po akých matracoch siahnuť? Vyskúšať môžete špeciálne zdravotné matrace, prípadne sa rozmaznávať pomocou luxusného matraca, čo vám dokonale skopíruje tvar vášho tela a poskytne vám podobný zážitok ako pri stave bez tiaže.
Kŕče počas spánku v tehotenstve
Kŕče v nohách sa často vyskytujú taktiež u tehotných žien. Dokonca sa uvádza, že nočnými kŕčmi v nohách trpí počas tehotenstva až 40 % žien, ale, našťastie, po pôrode odznejú. Aby si však mohli budúce mamičky užívať pokojný spánok, rozhodne by sa mali rozmaznávať vhodne zvoleným matracom. Výborné pohodlie im poskytne matrac z pamäťovej peny, ktorý dokáže reagovať na každú zmenu tela. Aj v pokročilom štádiu tehotenstva si teda môžu tehotné ženy nájsť pohodlnú polohu na spanie, čo každá budúca maminka určite ocení.
Nedostatok horčíka
Častým dôvodom výskytu kŕčov je taktiež nedostatok horčíka (magnézia). Pre istotu si teda začnite strážiť jeho príjem.
Medzi potraviny bohaté na horčík patrí:
- chia semienka,
- tekvicové semienka,
- mandle,
- kešu orechy,
- avokádo,
- čokoláda,
- losos,
- makrela,
- hrach,
- šošovica,
- fazuľa,
- cícer,
- banány,
- zelená listová zelenina.
Siahnuť môžete taktiež po minerálnych vodách s obsahom magnézia. Ak je to nutné, poobzerajte sa po doplnkoch stravy (po konzultácii so svojím ošetrujúcim lekárom).
Nedostatočný príjem tekutín
Niekedy môže byť spúšťačom kŕčov v nohách taktiež nedostatočný príjem tekutín. Máte podozrenie, že by to mohol byť aj váš prípad? Kontrolujte si svoj denný príjem vody a ďalších tekutín. Noste so sebou pre istotu zakaždým fľašu s vodou a pohár s čistou vodou si položte aj vedľa postele. Budete ho mať poruke celú noc a môžete poň siahnuť ihneď po prebudení.
Existuje celý rad príčin. Zamyslite sa nad tým, čo je ich spúšťačom vo vašom prípade a podniknite nevyhnutné kroky k eliminácii ich výskytu. Zamerajte sa na dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu, nepreháňajte to s intenzitou tréningu a investujte do kvalitného matraca, ktorý vám poskytne úplné pohodlie. Taktiež sledujte svoj denný príjem horčíka a nezabúdajte ani na dodržiavanie pitného režimu.
Zdroj obrázka: Marian Weyo / Shutterstock.com