Typy lupienky, ako k nej môžeme dôjsť? 

Lupienka, alebo inak nazývaná psoriáza je veľmi nepríjemné zápalové, kožné ochorenie. Liečba lupienky je síce možná, avšak táto choroba nie je bežnou medicínou zatiaľ úplne liečiteľná. Táto choroba nie je infekčná. Avšak častokrát sa u nás môže vyskytnúť toto kožné ochorenie vďaka genetike, pretože je dedičné, no samozrejme sú aj iné dôvody.

Psoriáza sa môže u nás vyskytovať kvôli:

Nadmernému stresu

Bude to znieť neuveriteľne, avšak psychický stres, častokrát nielen zhoršuje toto ochorenie, ale taktiež môže byť jeho spúšťačom.

Liekom

Lieky ako sú lítium, antimalariká, či lieky na zníženie krvného tlaku, môže vyvolať ochorenie, ako je psoriáza.

Baktériam

Baktérie a hlavne streptokoky, sú skutočne často vyskytujúce sa patogény a často je nimi podmienená kvapovitá lupienka.

Máme niekoľko typov psoriázy napríklad:

  • Plaková lupienka- Vyskytuje sa cca u 80% pacientov s lupienkov.
  • Kvapkovitá lupienka- Spoznáme ju vďaka malinkým kvapkovitým léziám a to sú malé červené zafarbené body, ktoré sa nakoniec vyskytujú na našom na tele alebo končatinách.
  • Inverzná lupienka- Sa objavuje v podobe malých lézií, ktoré však nie sú drsné a suché, ale skôr hladké a lesklé.
  • Pustulózna lupienka- Tú spoznáme tak, že sa nám na tele začnú objavovať biele pľuzgiere, któré su naplnéne hnisom, ten však tvoria biele krvinky a tak ten hnis nie je infekčný.
  • Erytrodermická lupienka- Je najmä zápalového charakteru a tak pokrýva takmer celé telo. Značí sa začervenaním pokožky, vďaka ktorému vznikajú šupky, ktoré sa odlupujú vo veľkých plochách.

Záver

Lupienka je skutočne nepríjemné ochorenie, no aj napriek tomu že je nevyliečiteľná, náš stav môžeme za pomoci správnej diagnózy stabilizovať a dokonca aj výrazne zlepšiť. Dopomôcť nám môže zdravý životný štýl, konzumácia správnych potravín a riadiť sa odporúčaním lekárov.