Pozor na to, na akom matraci spí vaše dieťa

Pozor na to, na akom matraci spí vaše dieťa

Po odrastení dieťaťa z postieľky musíte začať premýšľať o tom, kde bude vaše dieťa spávať. Vzdajte sa myšlienky na posteľ pre dospelých alebo na to, že by spávalo na váľande. Váľanda a ani klasická posteľ pre dospelého človeka nie je pre vývoj dieťaťa vhodnou voľbou. Odporúčame kúpiť posteľ detskú a do postele detský matrac.

Prečo nekupovať matrac pre dospelých

Koľko meria vaše dieťa? A viete, koľko meriate vy? Iste si viete predstaviť, že výškový rozdiel je markantný. Matrace pre dospelých sú prispôsobené výške dospelého človeka. Často sú podľa tejto výšky vytvorené na matraci zóny, ktoré sú oporou pre isté časti tela. Dieťa by na takomto matraci ležalo v nesprávnej polohe a jeho vývoj by bol ohrozený. Spôsobiť dieťaťu už v detstve vývojovú chybu chrbtice iste nechcete. Preto je jedinou možnosťou detská posteľ a detský matrac.

Z čoho sú vyrobené detské matrace

Na výrobu detských matracov sa podobne ako na výrobu klasických matracov používajú rôzne druhy pien. Prím hrá studená pena, ktorá je pre vývoj dieťaťa najvhodnejším variantom. Okrem studenej peny je vhodný aj matrac latexový. Studená pena je veľmi pružná, a preto dokáže byť detskému telu dobrou oporu. Matrace zo studenej peny sú tiež vzdušné a hygienicky vhodné pre deti. Podobne sú na tom latexové matrace, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť z matraca a sú tvarovo stále.

A čo tvrdosť matraca? Nezabúdajte ani na tento parameter. Pre malé deti sú vhodné matrace, ktoré sú tvrdšie alebo je ich tvrdosť ohodnotená na stredný stupeň.

Čo dokúpiť k detskému matracu

Samozrejme, že aj pod detský matrac patria rošty. Rošty sa postarajú, aby matrac dýchal a nedal šancu prachu a vlhkosti. Kvôli hygiene a predĺženiu životnosti matraca odporúčame k matracu dokúpiť vrchný matrac alebo chránič matraca. Deti dokážu v posteli vyparatiť hocičo a rozliate tekutiny alebo roztopená čokoláda by sa z matraca dostávali len veľmi ťažko.

Čo sa lôžkovín týka, opäť neodporúčame kúpiť vankúše a paplóny zo sekcie pre dospelých. Vankúše pre deti majú rozmery 40x60 cm a sú nižšie. Skvelé je, ak sa dá výplň vankúša vyberať alebo dopĺňať podľa potreby. Ideálnym materiálom výplne vankúša je duté vlákno. Ide o antialergický materiál, ktorý sa dá prať. Paplón pre dieťa kupujte podľa sezónnosti. Voľte skôr ľahšie a vzdušnejšie paplóny.