Prečo víťazia plastové okná nad drevenými?

Prečo víťazia plastové okná nad drevenými?

Ľudia zo starej školy nedajú dopustiť na drevené profily okien. Dokonca im vedia odpustiť aj to, že praskajú, olupuje sa na nich farba a nemajú dobré izolačné vlastnosti. Sú to skrátka klasici, ktorí si okrem dreva nedokážu iný materiál rámov okien ani predstaviť. Ak medzi takýchto ľudí patria aj vaši rodičia, mali by ste im dať prečítať tento článok. Možno ich konečne presvedčíte, že plastové okná nad drevenými vyhrávajú vo viacerých smeroch.

Drevené okná – majú aj svoje výhody alebo ich treba vyhodiť?

Drevené okná sa právom považujú za klasiku, ktorá výborne vyzerá na domoch postavených v klasickom štýle. Lenže plastové dvere či okná sa dajú vďaka technologickému pokroku vyrobiť tak, aby vyzerali ako z dreva. Pri výbere drevených okien nebudete obmedzení v oblasti tvaru, pretože drevo sa dobre spracováva. Je však pravda, že atypické drevené okná vás môžu vyjsť pekne draho. Na výrobu takýchto okien musí výrobca disponovať špeciálnym vybavením. Drevné okná spĺňajú izolačné štandardy. Najväčší problém drevených okien je nutnosť ich údržby. Vďaka správnej starostlivosti viete značne predĺžiť ich životnosť. Naopak bez pravidelného ošetrenia sa okná veľmi rýchlo degradujú. Začnú sa na nich tvoriť praskliny. Minimom je nanesenie lazúry raz do roka a obnovenie farby približne po 7 rokoch. Nezanedbateľná je tiež finančná stránka. Plastové okná cena a cena okien drevených sa značne líši – za drevené si budete musieť priplatiť.

Plastové okná neprekoná takmer žiadny materiál. Je to naozaj tak?

Plastové okná sa v porovnaní s drevenými dajú kúpiť o tretinu lacnejšie. V prípade, že si kúpite plastové okná od známeho výrobcu, tak si môžete byť istí, že vám vydržia takmer celý život bez toho, aby ste sa o ne museli starať. Plastové okná Bratislava či v inom meste sú tvarovo i farebne stále. Nové metódy ošetrenie UV stabilizátormi vám zaručia, že nebudú meniť zafarbenie a nepodľahnú silnému slnečnému žiareniu. Zároveň sú špeciálne upravené aj samotné rámy okien. Do ich vnútra sa nanáša pena, ktorá dokonale izoluje. V plastových oknách sa vďaka pene netvoria tepelné mosty, ktoré boli v minulosti mínusom plastových okien. Pozor si dávajte na to, že ak vlastníte plastové okná, musíte častejšie vetrať. Ich dokonalá nepriepustnosť môže spôsobiť rosenie a kondenzáciu vlhkosti. Čo sa údržby týka, budete musieť rámy len občas pretrieť mydlovou vodou a nutné je tiež premazanie kovových častí.

Zhrnutie na záver. Pre koho sú určené drevené a pre koho plastové okná?

Z uvedených informácií jasne vyplýva, že nad drevenými oknami nemusíte ihneď zlomiť palicu. Musíte však rátať s vyššou investíciou, ktorá sa vám vráti v oblasti estetiky. U plastových okien je zrejmé, že majú naozaj skvelé vlastnosti, ale vždy budú len umelým materiálom, ktorý veľa ľudí odmieta.