Veľkoformátové okná

Veľkoformátové okná – luxusné i praktické

Francúzske okná sa posledné roky tešia veľkej obľube. Nielenže vyzerajú luxusne, presvetlia celý interiér, ale sú tiež praktické. Možno v tomto momente krútite hlavou, ako môže byť veľká presklená plocha praktická. Verte tomu, že môže. Veľkoformátové okná sú to, čo vaša novostavba potrebuje.

Ako vyťažiť z veľkoformátových okien čo najviac

Veľkoformátové okná podobne ako vchodové dvere sú akýmsi prepojením či vstupom zo záhrady do interiéru. K týmto oknám musíte pristupovať veľmi obozretne, aby nedošlo k trom rizikovým faktorom. Prvým je prílišné prehrievanie interiéru, druhým tepelné straty a tretím väčšie riziko vlámania. Problém s prehrievaním, únikom tepla i znížením bezpečnosti sa dá vyriešiť tak, že veľkoformátové okná umiestnite tam, kde plánujete postaviť terasu. Samozrejme, že terasa musí byť krytá, aby sa dala využívať celoročne. Ako zakrytie terasy vám najlepšie poslúži bioklimatická pergola. Tento typ pergoly využíva poveternostné podmienky vo svoj prospech, dokáže pustiť na terasu slnečné lúče, tieniť, úplne zakryť alebo prepustiť vánok. K pergole doplňte zasklenie terasy alebo bočné steny zatieňte screenovými roletami. Všetky tieto prvky ochránia veľkú sklenú plochu a zároveň ich dokážete plne odsunúť a presvetliť interiér.

Veľkoformátové okná sa hodia aj do pasívnych domov

Veľké okná môžu byť vhodným variantom aj do pasívnych domov presne tak ako plastové okná. Všetko záleží na tom, koľko investujete do kvalitných okenných profilov a do izolačného skla. Veľa spraví i umiestnenie veľkoformátových okien. V prípade, že sú inštalované na južnej alebo juhozápadnej strane, tak máte celú zimu postarané o čiastočné vyhrievanie vnútra miestnosti slnkom. Obávať sa nemusíte ani vysokej teploty počas leta. V letnom období vás zachráni už spomínaná pergola alebo vonkajšie hliníkové rolety.

Rozumejú si plastové profily s veľkými oknami?

Neexistuje majiteľ domu, ktorého by nezaujímala finančná stránka. Je jasné, že plastové okná cena je najlacnejším variantom. Unesú však plastové profily veľké okná? Za istých okolností áno. Ak to nepreženiete s počtom izolačných skiel, a ak nezvolíte bezpečnostný variant skiel, tak by plastové profily mali uniesť veľkú váhu veľkoformátových sklených výplní. V opačnom prípade vám radíme zvoliť hliníkové profily, ktorým absolútne neprekáža ani obrovská váha.