Tehotné ženy môže potrápiť gestačný diabetes, teda tehotenská cukrovka, častejšie, ako by ste si mysleli. Preto je dôležité, aby každá budúca mamička podstúpila v ordinácii svojho lekára vyšetrenie. Pri vyšetrení sa zistí či má zvýšenú hladinu cukru v krvi, ktorá sa môže v tehotenstve vyskytnúť.
Aké sú príznaky cukrovky v tehotenstve a ako sa pred ňou chrániť?
Čo je tehotenská cukrovka?
Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes je porucha metabolizmu cukrov, teda zvýšená hladina cukru v krvi. Vyskytuje sa prevažne v 24.-28 týždni tehotenstva a vo väčšine prípadov zvykne po pôrode ustúpiť alebo úplne zmiznúť.
Vznik tehotenskej cukrovky
Príčinou vzniku cukrovky v tehotenstve je placenta, ktorá tvorí hormóny oslabujúce funkciu inzulínu. Inzulín tak nie je schopný udržať hladinu cukru v krvi v normálnych hodnotách. Cukor sa tak hromadí a tým dochádza k vzniku gestačnej cukrovky. Prebytok glukózy ovplyvňuje hodnoty cukru matky a môže ohroziť aj plod.
Rizikové faktory
To, či sa počas tehotenstva objaví gestačný diabetes, ovplyvňuje v prvom rade genetika, ale aj životný štýl a životospráva.
Rizikové faktory gestačného diabetu:
- Ženy staršie ako 30 rokov
- Výskyt diabetu v rodine
- Nadváha a obezita
- Nedostatok fyzickej aktivity
- Syndróm polycystických vaječníkov.
Príznaky a symptómy tehotenskej cukrovky
Podobne, ako aj pri iných typoch cukrovky, väčšina mamičiek nepociťuje žiadne príznaky cukrovky, ktoré by na zvýšenú hladinu cukru jednoznačne upozorňovali. Preto by každá mamička mala pravidelne chodiť kontrolovať hladinu cukru v krvi u svojho lekára.
Možné príznaky a symptómy gestačného diabetu:
- Pocit smädu, dehydratácia, sucho v ústach
- Únava
- Časté močenie
- Nechutenstvo alebo nadmerná chuť do jedla
- Častejší vznik infekcií
Prevencia vzniku tehotenskej cukrovky
Na začiatku prebieha liečba tehotenskej cukrovky bez aplikácie inzulínu. K najlepšej prevencii vzniku tehotenskej cukrovky patrí:
- Zdravá strava a správna životospráva
- Dostatok vhodného a primeraného pohybu
- Psychické blaho
- Kontrola cukru v krvi
Strava pri tehotenskej cukrovke
Jedálniček pri tehotenskej cukrovke by mal byť' vyvážený a vychádzať zo zásad racionálneho stravovania. Najdôležitejšie je pri tehotenskej cukrovke obmedziť cukry a tuky. Konkrétne jedálničky na mieru každej budúcej mamičky zostaví lekár, a to podľa výšky hladiny cukru v krvi a možností pohybu.
Akým potravinám sa pri tehotenskej cukrovke radšej vyhýbať?
- vyprážané jedlá
- vysoko cukornaté šťavy a džúsy
- sladkosti, alkohol
- polotovary a priemyselne spracované jedlá
- jedlá s vysokým obsahom škrobu a bielej múky
- veľké porcie sacharidových príloh (zemiaky, ryža, cestoviny).
Ako sa správne stravovať pri tehotenskej cukrovke
- Príjem bielkovín by mal byť primeraný hmotnosti tela. Vypočítať sa dá podľa rovnice 1kg hmotnosti = 1 g bielkovín. Ideálne je zvoliť kvalitné zdroje bielkovín, ako sú: ryby, vajcia, chudé mäso alebo strukoviny.
- Ani tukom by sa nemalo vyhýbať, pretože aj tie sú pre telo dôležité. Je ale dobré staviť na zdravé tuky v podobe orechov, avokáda či rýb.
- Vláknina je ďalšia dôležitá zložka, ktorú je možné dopriať si v každom jedle. Vhodným zdrojom vlákniny sú strukoviny, pšeničné otruby, ľanové semienka, klíčky a zelenina.
- Vláknina je okrem iného skvelá na trávenie, poskytuje mnoho vitamínov a minerálov a zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie.
- A netreba zabúdať na pitný režim.
Fyzická aktivita
Výrazne pomôcť zvládnuť tehotenskú cukrovku môže aj dostatok vhodného a primeraného pohybu. Ideálna je chôdza, aspoň 30 minút denne bez prestávky. Možné je aj jazdiť na bicykli či ísť si zaplávať. Všetko však podľa možností budúcej matky. Počas tehotenstva je zaujímavá aj tehotenská gymnastika, pilates, joga alebo rôzne cviky na fitlopte. Fyzická aktivita by mala byť prekonzultovaná s lekárom.
Autor: Dominika Blchová