Výstavba záhradného jazierka nemusí byť príliš náročná

Záhradné jazierka sú dokonalým spestrením biotopu v každej záhrade rodinného domu. Nie je však jazierko, ako jazierko. Čím väčšie má byť, tým náročnejšia je jeho výstavba aj následná prevádzka. Ak sa nechcete púšťať do veľkého projektu, vyberte si plastové záhradné jazierko.

Ak ste sa rozhodli, že si chcete skrášliť vašu záhradu a vystavať si v nej záhradné jazierko, môže vás zaskočiť náročnosť jeho výstavby. Samozrejme, nie je jazierko ako jazierko a tak ako v mnohých iných prípadoch, aj tu kladú medze vašej fantázii len priestorové možnosti vašej záhrady a financie.

V prípade, že je vaše rozhodnutie o výstavbe jazierka definitívne a chcete nechať prírodu pracovať na vytvorení udržateľného ekosystému, ktorý do vašej záhrady vnesie elegantný prírodný element, nemusíte si robiť starosti s náročnou prácou. Ak nepotrebujete veľké jazierko, existuje jednoduché riešenie – prefabrikované plastové záhradné jazierka.

Plastové záhradné jazierka

Plastové záhradné jazierka sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, rozmeroch. Sú vyrábané z viacerých materiálov, ako napríklad plasty, umelý kameň alebo laminát, ktoré zabezpečujú ich dlhú trvácnosť.

Okrem toho, že vopred určujú tvar jazierka fungujú zároveň aj ako hydroizolácia, ktorá zabraňuje presiakaniu vody do zeme. Na rozdiel od jazierkových fólií, ktoré sa dokážu prispôsobiť rôznym, na mieru navrhnutým tvarom jazierok, plastové jazierka sú vytvarované už počas ich výroby. Preto treba počítať s tým, že v budúcnosti nie je možné meniť ich rozmery ani tvar.

Výhody plastových jazierok

Hlavnou výhodou plastových záhradných jazierok je ich pomerne jednoduchá inštalácia. Stačí vykopať dostatočne veľkú jamu podľa rozmerov plastového jazierka. Následne ho zahrnúť hlinou a následne môžete takmer okamžite jazierko napustiť vodou.

Laminátové alebo kamenné jazierko môže byť umiestnené aj nad úrovňou terénu (vyvýšené) a následne zasypané hlinou tak, aby zapadalo do záhrady. Toto však neplatí pre plastové jazierka, ktoré nie sú dostatočne pevné a musia byť zakopané do zeme, aby boky jazierka mali dostatočnú oporu a nelámali sa.

Materiály používané na ich výrobu sú zároveň dostatočne odolné voči prerazeniu, čo ich robí ideálnou voľbou ak máte v záhrade domáce zvieratá. Rôzne hĺbkové stupne sú zároveň ideálne na vysadenie širokého spektra vodných rastlín.

Ďalšou z výhod, predovšetkým v porovnaní so záhradnými jazierkami na mieru, je to, že ich okraje je možné vizuálne veľmi dobre napojiť na úroveň terénu, nakoľko majú pevné okraje, ktoré sa neohýbajú.

Nevýhody plastových jazierok

Hlavnou nevýhodou plastového jazierka je, že ak ho už raz kúpite, nemôžete meniť jeho tvar bez toho, aby ste si kúpili nové. Ak si výstavbu jazierka, prípadne aj celej záhrady dokážete správne naplánovať, potom to nemusí byť až taký problém.

Ak by ste však v budúcnosti plánovali jazierko rozšíriť alebo by ste v ňom chceli chovať ryby, to už problém byť môže. Plastové jazierka sú totiž na chov rýb väčšinou príliš plytké a tak nie je možné v dostatočnej miere kontrolovať teplotu vody.

V prípade, že do budúcna plánujete chov rýb, vyberte si čo možno najväčšie jazierko (minimálne 1000 litrové), nakoľko väčší objem vody si dokáže uchovať stabilnejšiu teplotu vody. Alternatívne si v tomto prípade v záhradke naplánujte miesto pre väčšie jazierko, ktoré si do nej môžete zabudovať neskôr.

Rada na záver

Nechajte jazierko “vyzrieť” aspoň týždeň predtým, než doňho budete vysádzať rastliny či prípadne aj ryby, aby sa v ňom stihla vytvoriť prirodzená flóra. Ryby aj rastliny vysádzajte postupne, aby ste zabránili prípadnému šoku v jeho ekosystéme. Zároveň nezabudnite nasadiť dostatočne výkonný filtračný systém, ktorý dokáže udržať čistotu vody pre plánovaný rozsah rastlín a rýb.

Ak si všetko dobre naplánujete, plastové záhradné jazierko sa vám odmení príjemnou atmosférou v záhrade vášho domu, a to bez veľkých investícií do času a financií.