4 vysvetlenia, prečo je oddych základom úspechu

Jeseň je v plnom prúde a na letné dovolenky sme už viac-menej zabudli. Čo v prípade, že sme si počas voľných dní oddýchli, až tak neprekáža, telo si to totiž pamätá. Horšie je to vtedy, ak ste si ani počas prázdnin nenašli chvíľku iba pre seba a nedobili si baterky.

Bez dobrého oddychu to skrátka nejde a jeho deficit sa na každom z nás skôr či neskôr prejaví únavou, totálnym vyčerpaním a absolútnou absenciou motivácie efektívne pracovať.

Ponúkame Vám 4 presvedčivé argumenty, prečo je oddych základným predpokladom úspechu.

Adekvátny čas na oddych od kancelárie

O optimálnej dĺžke dovolenky sa stále vedú polemiky a diskusie, pričom ani akademici na základe rôznych štúdií venovaných tejto problematike neprišli na ideálny čas, ktorý je potrebný na dôsledný oddych. Aj preto uvádzajú niektoré štúdie minimálne 10 dní, kým ďalšie považujú za skvelé až tri týždne bez práce. Na čom sa však všetci zhodujú je to, že oddych má tri fázy:

- aklimatizačnú – kedy sa ešte len odpútavame od pracovných povinností

- oddychovú – fáza, v ktorej sme dokonale pripravení „iba“ oodychovať

- prípravnú – nastavenie sa na opätovný návrat do pracovného kolotoča

Pondelkový stres z návratu do kancelárie

Nejde však len o oddych dovolenkový, ktorý je pre dobré pracovné výkony, či už ide o kancelárie k prenájmu Košice, alebo kancelárske práce kdekoľvek inde. Rovnako tak sa hovorí o tzv. pondelkovom strese, ktorý mnohých prepadáva už v nedeľu poobede. V tom čase sa už mysľou predpripravujeme na nadchádzajúci pracovný týždeň, na všetko, čo nás čaká a neminie, ako aj na prípadné prekvapenia v kancelárii. To však dobré nie je. Mentálne si tak totiž skracujeme víkend, a teda aj prepotrebný čas oddychu.

Zrejme nebude náhoda, že práve pondelok je dňom, kedy je zaznamenaný výskyt najväčšieho počtu infarktov, ako aj úrazov na pracovisku. Ruku na srdce, koľkým nešťastiam sa možno dalo predísť, keby sme si počas voľna dostatočne a kvalitne oddýchli?

4 výhody dobrého oddychu

To znamená celkom vypli, teda prestali riešiť prácu, rozpracované ponuky kancelárií a nehnuteľností a mysleli na celkom iné záležitosti. A ešte dobre spali. To je alfou a omegou oddychu, a teda aj efektívnejších pracovných výkonov a úspechov v práci.

Konkrétne je dobrý spánok a oddych dobrý aj pre toto:

  1. Dobrý spánok prospieva našej pamäti, jeho nedostatok jej naopak škodí a môže ju až poškodiť. Chronicky unavený, nevyspatý človek viac zabúda a nedokáže sa nplno sústrediť.
  2. Málo spánku = nižšia výkonnosť, pokles produktivity, a teda aj menší zárobok.
  3. Únava má vplyv na úsudok a rozhodovanie. Mnohé výskumy popisujú tzv. únavu z rozhodovania, kedy človek unaví svoj mozog podobne ako sa vyčerpajú svaly pri cvičení. Následkom toho má tendenciu robiť unáhlené, často nesprávne rozhodnutia.
  4. Oddýchnutí ľudia naopak rýchlejšie dospejú k výsledkom a majú množstvo kreatívnych nápadov. Sú tiež spokojnejší, optimistickejší a pracovitejší.

 

Aký oddych si naplánujete na najbližší víkend či prázdniny? Nech je to už čokoľvek, hlavne nepracujte!

 

Autorské právo: dotshock / 123RF Reklamní fotografie