Ako sa prestiera stôl v obývačke?

Ako sa prestiera stôl v obývačke?

Obývacia izba je jednou z kľúčových miestností v každom dome a byte, preto sa oplatí dôkladne premyslieť, ako ju zariadime. Miestnosť by mala byť nielen funkčná, ale aj štýlová a reprezentatívna, keďže v nej budeme tráviť veľa času a prijímať hostí. Okrem pohovky je najdôležitejším prvkom každej obývačky stôl. Je to miesto, kde jeme, pracujeme a trávime čas s rodinou a priateľmi. Ako môžeme tento kus nábytku umiestniť v obývacej izbe tak, aby nadmerne neobmedzoval priestor a aby sme si užili vysokú úroveň pohodlia?

Najdôležitejšie pravidlá týkajúce sa umiestnenia stola v obývacej izbe

Kľúčovou otázkou je správne umiestnenie stola. V ideálnom prípade by sa mal nachádzať v centrálnej časti obývacej izby, pretože takéto usporiadanie umožňuje ľahký prístup zo všetkých strán a neblokuje priechod. V menších interiéroch, kde má každý centimeter cenu zlata, zvážte umiestnenie stolíka bližšie k stene alebo oknu. Takto ušetríte trochu miesta a zároveň si pri jedle užijete príjemné svetlo. Aké ďalšie pravidlá by ste mali mať na pamäti?

  • Stôl, rovnako ako ostatný nábytok do obývačky, musí byť prispôsobený veľkosti a tvaru miestnosti. Preto by ste mali začať dôkladným zmeraním miestnosti. Pri nastavovaní nábytku treba zohľadniť všetky skosenia, uhly a výklenky.
  • Nábytok musí byť v súlade s vaším životným štýlom. Ak hostí prijímate len zriedka, nepotrebujete veľký stôl. V takom prípade je lepším riešením rozkladací kus nábytku. Ak máte na návšteve priateľov alebo rodinu, jednoducho odklopte hornú časť.
  • Stôl ako jeden z najdôležitejších kusov nábytku v obývacej izbe by mal byť umiestnený ako prvý. Až neskôr by ste sa mali zamerať na ďalšie prvky. Stojí za to myslieť aj na vymedzenie zón v miestnosti. Nekombinujte jedálenskú zónu s televíznou alebo oddychovou zónou.
  • Stôl by mal tiež ladiť s usporiadaním miestnosti. Ak je miestnosť veľmi úzka a vyberiete do nej veľmi dlhý kus nábytku, len zdôrazníte disharmóniu. Mali by ste sa tiež vyhnúť prílišnému miešaniu štýlov a kombinovaniu teplých a studených tónov.

Netreba zabúdať ani na dodržiavanie primeraných vzdialeností medzi nábytkom. Odporúča sa vzdialenosť aspoň 70 cm. Okrem toho je potrebné venovať pozornosť rozmiestneniu dverí a okien v miestnosti. Stôl nesmie blokovať prirodzené priechody. Je potrebné zabezpečiť aj dostatočný priestor pre stoličky. Na jednu osobu by malo byť približne 60 cm. Ak je obývacia izba malá, môžete uvažovať o investícii do lavíc namiesto stoličiek. Takýto nábytok sa dá ľahko skryť pod pracovnú dosku, čím získate späť časť priestoru.

Ako máte prestretý stôl v obývačke? Praktické tipy

Pri prestieraní obývačkového stola by sme sa mali riadiť tromi zásadami. Prvá sa týka funkčnosti. Nábytok musí byť umiestnený tak, aby bol ľahko prístupný pre členov domácnosti a aby boli navyše zachované priechody. Iba tak bude možné užívať si pohodlné používanie. Druhé pravidlo sa týka zodpovedajúcej veľkosti stolov. Nábytok musí zodpovedať objemu a tvaru obývacej izby. Ak je miestnosť priestranná a vyberiete do nej malý stolík, bude to celé pôsobiť nevzhľadne a trochu zvláštne. Naopak, príliš veľký stôl v malej obývačke zníži ergonómiu miestnosti.

Posledné pravidlo sa týka už spomínanej frekvencie používania. Ak stôl používate len zriedka, môžete ho umiestniť na menej prístupné miesto. Ak však pri ňom plánujete jesť každý deň, odporúča sa umiestniť ho tak, aby sa dal ľahko používať.

Ako by to malo vyzerať v praxi? V ideálnom prípade by mal byť nábytok vzdialený od steny približne 1 meter. To umožní, aby sa stoličky bez problémov zmestili. Ak je však miestnosť veľmi malá, môžete sa obmedziť na vzdialenosť 60 cm. Vzdialenosť medzi stolom a ostatným nábytkom by zasa mala byť 70 cm. V bytoch alebo domoch, kde je obývacia izba spojená s kuchyňou, by mal byť stôl umiestnený najbližšie ku kuchyni, avšak pri zachovaní vzdialenosti 50 - 100 cm. Táto vzdialenosť vám umožní pohodlné prenášanie jedla.

Čo ešte stojí za to vedieť o usporiadaní obývačkového stola?

Vo väčšine obývacích izieb nie je stredobodom miestnosti stôl, ale skrinka RTV a televízor. Čoraz častejšie trávime svoj voľný čas s blízkymi na pohovke a pri konferenčnom stolíku. To však neznamená, že sa musíme takéhoto kusu nábytku úplne vzdať. Stojí za zmienku, že jedenie pri veľkom stole je oveľa príjemnejšie. V pohodlnom prostredí môžeme organizovať napríklad aj narodeninové oslavy, vianočné večere a stolové hry s deťmi. Stôl je užitočný aj na spoločné robenie domácich úloh a mnoho ďalších každodenných činností.

Pri plánovaní umiestnenia nábytku sa stále oplatí zvážiť prirodzené aj umelé osvetlenie. Najjednoduchšie je rozhodnúť sa vo fáze výstavby domu alebo pri rekonštrukcii bytu, keď sa práve dostávate do detailov. Závesná lampa nad stolom nielenže vyzerá krásne, ale poskytuje aj dostatočné svetlo počas jedla alebo práce. Dôležité je, aby bolo umiestnené v správnej výške. Ak visí príliš nízko, môže prekážať. Na druhej strane, ak visí príliš vysoko, pravdepodobne nebude plniť svoju funkciu.

V prípade okrúhlych stolov alebo obdĺžnikových stolov s menšími rozmermi stačí na dobré osvetlenie stolovej dosky len jedna lampa. Používatelia však musia pamätať na proporcionálne nastavenie veľkosti. Priemer nesmie byť väčší ako 2/3 a menší ako polovica priemeru stolovej dosky. Príliš malý zdroj svetla neosvetlí celú plochu stola, zatiaľ čo príliš veľká lampa bude v miestnosti dominovať. Pri veľkých štvorcových alebo obdĺžnikových stolových doskách sa držíme rovnakej zásady.

Obývacia izba so správne zvoleným a umiestneným stolíkom nielen zvýši funkčnosť a pohodlie miestnosti, ale aj esteticky zútulní priestor.