Nudí vás pohľad na betónový plot? Natrite ho farbou!

Nudí vás pohľad na betónový plot? Natrite ho farbou!

Betónový plot je jednou z najobľúbenejších možností pre oplotenie nehnuteľností. Ide o stabilný plot s dlhou trvanlivosťou, ale nie každému vyhovuje jeho prirodzená sivá farba. Niektorí výrobcovia síce ponúkajú farebné varianty ako antracitová či pieskovcová, ale v snahe ušetriť veľa ľudí zvolí klasický vzhľad betónu. Sivá farba môže začať časom nudiť. V takomto prípade odporúčame plot natrieť farbou podľa vášho vkusu.

Aké farby sú určené na betón?

Pri výbere farby pre betónové ploty je dôležité zvoliť takú, ktorá odolá poveternostným podmienkam. Existuje niekoľko typov farieb vhodných pre exteriérové betónové povrchy. Medzi najviac využívané patria akrylové farby. Sú dobré priľnavé i trvanlivé. Odolávajú UV žiareniu, dažďu, chladu i snehu. Ide o farby, ktoré sú tiež cenovo dostupné. Do extrémnych poveternostných podmienok môžete zvoliť epoxidové farby. Tento typ farby majú vysokú odolnosť aj voči chemikáliám a mechanickému poškodeniu. Ak žijete v oblasti s vysokou vlhkosťou, natrite plot silikónovou farbou. Všetky uvedené farby sa dajú použiť aj na iné betónové povrchy, napríklad na podlahy a vyvýšené betónové záhony.

Ako postupovať pri natieraní betónového plota?

Aby ste dosiahli čo najlepší výsledok, je dôležité dodržať zopár základných krokov. Prvým z nich je príprava povrchu. Práve prípravu ľudia často zanedbajú a následne sa čudujú, prečo sa farba odlupuje a nedrží. Ploty z betónu pred natretím dôkladne vyčistite. Odstráňte všetky nečistoty, zemina, mach a prach by spôsobili zle priľnutie farby na povrch. Na čistenie môžete použiť tlakový čistič a čistiace prostriedky určené na betón.

Ak pri čistení plota odhalíte poškodenia a praskliny, musíte ich opraviť. Na zaplnenie prasklín využite betónovú zmes alebo tmel. Povrch vyplnenej pukliny vybrúste dohladka. Nesledujúci krok je samotné natierania plota. Prvú vrstvu musí tvoriť základný náter tzv. primer, ktorý zlepší priľnavosť vrchného náteru a ochráni betónový povrch. Vyberte primer určený do exteriéru a kompatibilný s vami vybranou farbou.

Po zaschnutí základného náteru môžete začať s aplikáciou vrchnej farby. Na natieranie betónového plota je možné použiť valček, štetec alebo striekaciu pištoľ. Výber pomôcok závisí od vás a tiež od veľkosti plota. Farbu nanášajte rovnomerne v tenkých vrstvách. Vždy je lepšie nanášať niekoľko tenkých vrstiev ako jednu hrubú. Predídete tak stekaniu farby. Na natretie plota zvyčajne stačia dve vrstvy farby.

Tip na záver: Natretie betónového plota farbou úplne zmení vzhľad oplotenia a dodá nehnuteľnosti nový nádych. Dôležité je však vybrať farbu, ktorá sa hodí k dizajnu domu alebo záhrady. Dodržiavajte správny postup natierania a váš plot bude vyzerať skvele dlhé roky.

Autor: Gabriela Kudláčová