Ako sa starať o sedačku

Sedačka je jedným z najviac používaných nábytkov v domove. Ako centrum obývačky je to jedna z prvých vecí, ktorú návšteva uvidí pri vstupe do miestnosti. Či už je umiestnená na verejnom alebo súkromnom mieste, sedačka si zaslúži starostlivé udržiavanie, keďže rodina ju bude využívať mnoho rokov.

Je jedno, či ste zvolili kúpu sedačky v Žiline alebo zo zahraničia. V závislosti od tvaru, nastavenia, materiálu a štýlu, tento všestranný kúsok stanovuje tón miestnosti a taktiež určiť funkčnosť priestoru. Stanovte si teda dostatok času pre voľbu sedenia predtým, než vykonáte svoju kúpu. Tento veľký kúsok nábytku sa nahradzuje ťažšie ako vankúše a doplnky. Takže ešte predtým, než si ju kúpite, sa zamyslite  nad čistením a starostlivosťou. Využite tieto jednoduché tipy, aby ste ju udržali v skvelej kondícii nielen vďaka tomu, že ide o sedačky s dlhou zárukou.

Starostlivosť o látku

Čalúnené sedačky si vyžaduje pravidelné napravenie, aby si zachovala svoj tvar. Kedykoľvek sa vám zdá, že oblasť je zapadnutá alebo deformovaná, jednoducho ju napravte, aby ste ju vyhladili späť do svojho pôvodného tvaru.

Vankúše je taktiež potrebné napravovať. Dobré je pravidelne ich otočiť, aby sa minimalizovalo ich opotrebenie. Udržujte sedačku čistú. Nečistoty odstráňte ručne alebo mäkkou kefou. Látkové čalúnenie bude prosperovať z jemného kefovania.

Kožené sedačky je možné čistiť aj prachovkou. Pravidelné vysávanie je často ideálne, stačí nastaviť vysávač na nízke vysávanie. V prípade vyliatia limonády alebo alkoholu je treba konať okamžite. Uistite sa najprv, že tieto čistiace prostriedky otestujete na nenápadných miestach.

Starostlivosť o drevo

Ak ste zvolili klasiku a vaša sedačka je vyrobená z dreva, utierajte ju jednoducho mäkkou, navlhčenou (ale nikdy nie mokrou) handričkou. Šetrne používajte leštidlá a čistiace prostriedky, pričom nezabudnite skontrolovať štítky na správne použitie.

Chráňte drevo pred tekutinami, vlhkosťou, teplom alebo priamym slnečným žiarením a extrémnymi zmenami teploty, ktoré môžu spôsobiť prasknutie alebo vysušenie dreva.

Starostlivosť o kov

Väčšina sedačiek je vytvorená kombináciou jemného materiálu s kovovým doplnkom. Kovové ramená alebo nohy sú obvykle vyrobené z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Tieto oblasti najprv jednoducho utrite vlhkou a následne okamžite suchou handričkou. Voda totiž môže spôsobiť hrdzavenie kovu, kvôli čomu je okamžité sušenie dôležité.

Plastový nábytok môžete jednoducho očistiť roztokom vody a jemným mydlom. Uistite sa však, že sú opláchnuté a dôkladne vysušené, aby ste sa vyhli akémukoľvek lepeniu.

Sedačky sú relatívne ľahké na udržiavanie, ibaže by boli vyrobené z delikátneho alebo špeciálneho materiálu. V takom prípade môžete skontrolovať štítky alebo inštrukcie od výrobcu. A ak si naozaj nie ste istý, obráťte sa na svojho predajcu. Ak ide o sedačky od slovenského výrobcu, nemali by ste mať problém zistiť, ako starostlivo udržovať sedačku v dobrom stave.