Ako vybrať posteľ z masívu? Zamerajte sa aj na tvrdosť dreva

Postele z masívu z produkcie drevko.sk pre vás vyrábajú z tej najlepšej kvality dreva. Výrobca sa snaží vyberať drevo bez hrčí a kazov a používa výhradne zdravotne nezávadné lepidlá, moridlá, vosky a laky. Postele z masívu sú vyrobené z dreva o šírke masívu 4 cm, 3,7 cm, alebo 8 cm, čo zaisťuje unikátnu stabilitu.

Masívna drevená posteľ sa skladá z dvoch bočníc, nožného čela, hlavového čela a jednej stredovej laty s nožičkou, ktoré sú k sebe montované, čo zaručuje ľahkú montáž či demontáž a hlavne dokonalú pevnosť spoja. Výška hrany bočnice pri posteli je 45 cm, s matracom je teda sedacia výška 55 - 60 cm (podľa výšky matraca a roštu).

Postele z masívu možno upravovať na želanie, napr. farbu dreva, sedaciu výšku, tvar, zaoblenie, predĺženie bočníc, alebo čiel ... úpravy sú cenovo počítané podľa časovej náročnosti a spotreby dreva.

Rozmery postele a odporúčaná dĺžka? Pokiaľ hovoríme o rozmeroch postele, napríklad 200 x 180 cm, je tým myslený vnútorný rozmer postele, do tohto rozmeru sú potrebné rošty o rozmere 200x90 cm a matrace o rozmere 200x90 cm (alebo matrac v kuse 200x180 cm).

Tvrdosť dreva pri posteli je dôležitá

Tvrdosť dreva sa posudzuje Brinellovou stupnicou od stupňa 1. (najmäkšie) až po stupeň 8. (najtvrdšie), alebo sa posudzuje relatívna tvrdosťou v percentách, ktorá so odvíja od tvrdosti duba (dub = 100%).

Brinellova škála tvrdosti naznačuje tvrdosť dreviny a jej odolnosť voči znehodnoteniu iným tvrdým predmetom. Znamená to, že veľmi mäkké dreviny ako je smrek, sú len málo odolné a ľahko ich poškodíte, naopak tvrdé dreviny ako buk či dub sú veľmi odolné a prípadné nehody nebudú na povrchu vidieť.

Tvrdosť dreviny je dôležitá aj pre prichytenie kovania, ktoré je uchytené skrutkou, ktorý bude odolnejšie držať v tvrdom masíve. Naopak v mäkkom masíve je veľká pravdepodobnosť, že sa skrutka v drevine vymačkne a povytiahne, vďaka tomu sa kovanie uvoľní a posteľ začne vŕzgať. Preto sa pred samotnou kúpou určite zamerajte aj na výber materiálu, z ktorého je masívna posteľ vyrobená.