Chystáte sa zatepľovať dom? Viete aké existujú možnosti a dostupné materiály?

Chystáte sa zatepľovať dom? Viete aké existujú možnosti a dostupné materiály?

Zatepliť dom, alebo nezatepliť? Jednoznačná odpoveď je áno. Zateplený dom má niekoľko podstatných výhod.

  1. V lete sa udržiava vo vnútri budovy chládok a v zime teplo.
  2. Investícia sa nám do pár rokov vráti
  3. Zľahka obmedzí zvuky z vonkajšieho prostredia a tak sa zvýši kvalita bývania
  4. Zvyšuje požiarnu bezpečnosť
  5. Predlžuje životnosť konštrukcií

Najčastejšie používané spôsoby zateplenia domu, sú:

Fúkaná celulózová izolácia

Fúkaná izolácia je veľmi obľúbená hneď z niekoľkých dôvodov. Aplikácia je veľmi rýchla. Nepotrebujeme miesto na uskladnenie a neostáva žiaden prebytočný materiál, či odpad. Koľko je potrebné, toľko sa použije nič viac, nič menej. Má ako aj tepelný, výborný akustický efekt.

Penová striekaná izolácia

Využívajú PUR penu. V podstate sa pena priľne na akýkoľvek povrch a vyplní všetky medzery, či trhliny. Dosahuje vysokú efektivitu pri udržiavaní tepla a tvorbe tepelných mostov. Proces je v podstate rýchly.

Zateplenie polystyrénom

Zateplenie za pomoci polystyrénu, je najznámejšia metóda, no nie najšťastnejšia. Samozrejme každému vyhovuje niečo iné.  Ale tento spôsob zateplenia je dosť neekologický, ostáva zbytočne veľa odpadu a nie je tak jednoduché ho dostať na každé miesto.

Zateplenie staršieho domu

Veľa ľudí zvažuje, či sa oplatí zatepliť starý dom. Ak áno akým spôsobom to urobiť? Predtým, než sa začne zatepľovať, je dôležité zistiť, či je to vôbec možné. Alebo teda lepšie povedané, či je to vhodné. Pokiaľ sa niekto chystá zatepľovať starší dom, je potrebné zhodnotiť či náhodou netrpí problémami, ktoré by mohli celé zateplenie pokaziť.

Mohlo by sa to stať, keby sa v múre akumulovala voda, či zatekala po fasáde. Fasáda má vydržať roky a tak treba všetky možné problémy vyriešiť skôr, ako sa pre zatepľovanie niekto rozhodne.

Zatepľovanie a s ním spojené opravy nás môžu síce finančne zaťažiť, ale neriešenie problémov nás v konečnom dôsledku vždy stojí viac. Investícia do dobrého stavu našej nehnuteľnosti je investíciou do nás samých.