Čistý vzduch pre lepšiu pohodu a zdravie

Čistý vzduch pre lepšiu pohodu a zdravie

Vedeli ste, že podľa niektorých zahraničných štúdií môže vzduch v interiéri obsahovať až päťkrát viac nečistôt a dráždivých častíc ako ten vonku? Ak máte doma alergikov, malé deti alebo domáce zvieratá, možno je čas zvážiť kúpu účinnej čističky vzduchu. Čistý a svieži vzduch, ktorý dýchame, má totiž nesporný vplyv nielen na našu pohodu, ale aj na naše sústredenie a zdravie.

Ak uvažujete o kúpe čističky vzduchu, musíte si vyberať rozumne. Rozhodli ste sa totiž urobiť niečo pre svoje zdravie.

Prvá vec, ktorú by ste mali pri výbere čističky vzduchu zvážiť, je objem vzduchu v m3 za hodinu, ktorý je schopná prečistiť, a teda aj to, do akej veľkej miestnosti sa hodí.

Rovnako dôležité je však venovať pozornosť spôsobu eliminácie škodlivých častíc. Konkrétne tomu, aký systém filtrácie čistička používa a akými ďalšími technológiami disponuje, aby zabezpečila skutočne čistý a svieži vzduch.

Filtre pre vzduch bez škodlivín a pachov

Jednou z hlavných výhod čističky vzduchu je odstránenie rôznych škodlivín, medzi ktoré patrí prach, peľ a roztoče, ktoré sú tiež hlavnými alergénmi. Tieto väčšie častice sa zachytávajú na predfiltri.

Čističky vzduchu so súpravou dvoch alebo dokonca troch kvalitných filtrov však dokážu zachytiť aj škodlivé mikročastice s veľkosťou 0,1 mikrónu, ako sú spóry plesní a dokonca aj niektoré baktérie a vírusy. Tým sa zabráni voľnému šíreniu nežiaducich látok v miestnosti. Na tento účel je dôležitý HEPA filter.

Ďalšou dôležitou funkciou čističiek vzduchu je odstraňovanie nepríjemných pachov. Najmä výparov z varenia, práce s rôznymi čistiacimi prostriedkami, farbami a lakmi alebo telesný pach domácich zvierat. Dokážu zachytávať aj iné špecifické prchavé látky uvoľňované z kobercov, matracov, nábytku, tlačív atď. Na tento účel musí byť vaša čistička vzduchu vybavená uhlíkovým filtrom.

Senzorová technológia

Všetko je však riadené účinnou technológiou so senzormi. „Napríklad čistička vzduchu Gorenje AP500 má dva senzory. Monitorujú prítomnosť ultrajemných častíc a prchavých organických zlúčenín, ktoré sú bežným zdrojom znečistenia vzduchu v interiéri. Senzory majú individuálne nastavené tri rôzne úrovne s hraničnými hodnotami pre vynikajúcu, prijateľnú alebo zlú kvalitu ovzdušia. LED displej a svetelný krúžok sa zafarbia podľa aktuálnej hodnoty, takže máte okamžitý prehľad,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka značky Gorenje.

Iónová technológia

Účinný filtračný systém možno ďalej vylepšiť pomocou iónovej technológie. Tá uvoľňuje do vzduchu záporné ióny, ktoré sú nevyhnutné aj pre metabolizmus buniek a ďalšie životne dôležité funkcie. V miestnosti sa budete cítiť lepšie a možno dokonca pocítite viac energie.

Ďalšie príjemnosti

Je dobré, ak sa čistička ľahko ovláda a stačí stlačiť príslušné tlačidlo bez zložitého nastavovania, keď na prvý pohľad vidíte, či je kvalita vzduchu v miestnosti dobrá, prijateľná alebo zlá. Keď „sa to“ vlastne robí všetko tak nejako samo.

K tomu, aby ste sa cítili dobre, prispeje tichý nočný režim. Alebo naopak turbo režim, keď potrebujete rýchlo vyčistiť vzduch – dokonca aj na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu a aplikácie, ak má vaša čistička integrovanú wifi. Poteší vás aj to, keď sa čistička sama prihlási na výmenu filtrov. K čističke vzduchu môžete pridať aj zvlhčovač vzduchu, ktorý zabezpečí optimálnu vlhkosť vzduchu a ľahké dýchanie počas zimnej vykurovacej sezóny.

Tip! Čistička vzduchu Gorenje AP500 s iónovou technológiou je určená pre alergikov, astmatikov a všetkých, ktorí chcú dýchať dokonale čistý vzduch. Vďaka účinnému filtru si spotrebič poradí s peľom, pachmi, dymom a prachovými časticami a zabezpečí, aby bol vzduch v miestnosti čerstvý. HEPA filter dokáže zachytiť až 99,7 % nečistôt a častíc s veľkosťou od 0,1 mikrónu, zatiaľ čo filter s aktívnym uhlím odstráni zo vzduchu prípadné pachy. Iónová technológia uvoľňuje do vzduchu záporné ióny a zabezpečuje vitálne prostredie. Citlivé senzory merajú kvalitu vzduchu a zobrazujú ju pomocou farebného svetelného indikátora. Čistička má nastaviteľnú rýchlosť ventilátora a program na čistenie. Praktický je aj veľmi tichý režim, ktorý možno použiť na noc v spálni alebo v detskej izbe – čistička vtedy pracuje pri nízkych otáčkach ventilátora, so zhasnutými svetlami a s hlučnosťou len 25 dB. Je ideálnou voľbou do miestností s plochou do 60 m2. Rýchlosť prívodu čistého vzduchu je približne 500 m3/h. Odporúčaná cena je 359 EUR.

 

 

sk.gorenje.com