Poškodený masívny nábytok – poradíme vám, ako ho opraviť

Poškodený masívny nábytok – poradíme vám, ako ho opraviť

Masívny drevený nábytok prináša do interiéru osobitý šarm a estetiku, ale časom môže vykazovať známky opotrebenia. Dôležité je, aby ste nezanedbali opravu prasklín, do ktorých sa môže dostať vlhkosť alebo škodcovia. Na rad prichádza oprava. Pomocou správnych nástrojov a materiálu zvládnete opravu aj sami. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako postupovať pri oprave masívneho nábytku.

Chráňte masívny nábytok – prevencia zabráni poškodeniu

Aplikácia olejov a voskov je najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako chrániť drevený nábytok. Oleje, ako napríklad ľanový alebo teakový, prenikajú do dreva a poskytujú mu hlbokú výživu a ochranu. Vosky, napríklad špeciálny včelí vosk, vytvárajú na povrchu nábytku bariéru, ktorá poskytuje ochranu voči vlhkosti a poškodeniu.

Ako postupovať pri oprave masívneho dreveného nábytku

V prvom rade nakúpte materiál a pomôcky, ktoré vám pri oprave pomôžu. Budete potrebovať tavnú pištoľ. Tavné pištole slúžia na aplikáciu polyamidov do puklín dreva. Kúpte tiež polyamidové tyčinky, chladiaci blok, brúsny papier a vosk na ošetrenie opraveného nábytku. Polyamidové tyčinky sa v tavnej pištoli roztopia a ich aplikácia do praskliny je vďaka tavnej pištole veľmi jednoduchá.

Prečo na opravu dreva použiť polyamid

Okrem polyamidu je možné praskliny v dreve opraviť i tmelom, ale polyamid má oproti tmelu veľa výhod. Polyamid má skvelé adhézne vlastnosti, po vyplnení sa s drevom spojí a vytvorí pevnú výplň. Na rozdiel od niektorých tmelov nepraská, čo zabezpečuje dlhodobú integritu opravy. Polyamid má výbornú odolnosť voči vlhkosti, neabsorbuje vodu a neexpanduje ani nekondenzuje. Zabraňuje deformáciám a nežiaducim efektom v dôsledku vplyvu vlhkosti. Výplň polyamidom sa dokáže prispôsobiť teplotným rozdielom. Pri oprave dreveného nábytku je kľúčové zabezpečiť dlhodobú stabilitu. Polyamid poskytuje spoľahlivú a trvalú opravu, ktorá vydrží veľa rokov bez potreby pravidelných opráv.

Ako postupovať po vyplnení praskliny polyamidom

Po vyplnení prasklín musíte tmel rýchlo vychladiť chladiacim blokom. Zvyšok polyamidu zrežete dlátkom. Týmto spôsobom sa dosiahne rovnomerný povrch bez hrubých škvŕn a nerovností. Vychladený polyamid pre doleštenie prebrúste brúsnym papierom. Na zabezpečenie dlhodobej ochrany sa na záver odporúča použiť vrstvu vosku, ktorý vytvorí na dreve ochranný film.

V prípade, že chcete oživiť vzhľad dreveného nábytku, môžete zvážiť aj možnosť farbenia. Kriedové farby na drevo sú ideálnym riešením, pretože poskytujú matný a rustikálny vzhľad. Pred farbením je dôležité dôkladne pripraviť povrch nábytku očistením a jemným prebrúsením pre lepšie vstrebanie farby.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter