Čo by ste mali vedieť o parkovaní auta v garáži a vonku?

Čo by ste mali vedieť o parkovaní auta v garáži a vonku?

Kam zaparkovať? Túto otázku si pravdepodobne položilo mnoho majiteľov aut. Odpoveď by mala znieť: Tam, kde si budete istí, že o vaše vozidlo je dobre postarané. Teda na mieste, kde ho budete mať pod kontrolou a nebude hroziť jeho poškodeniu. 

Neviete sa rozhodnúť medzi parkovaním v garáži alebo vonku? Pozrite sa na naše tipy a zvážte, čo bude pre vás výhodnejšie.

Garážové parkovanie

V dnešnej dobe sa garáž nemusí nevyhnutne používať na parkovanie vášho vozidla. Mnoho ľudí sa ju rozhodne použiť na iné účely, ako sú domáce telocvične, skladovanie náradia, odkladací priestor pre disky na auto či remeselné dielne. Parkovanie vozidla v garáži má však mnoho výhod.

10+1 dôvodov, prečo by ste mali uvoľniť miesto a parkovať v garáži

1. Ochrana pred prírodnými živlami

Dážď, sneh, silný vietor a ďalšie výkyvy počasia sú priamymi nepriateľmi auta. Aj keď sú vozidlá zvyčajne vyrobené tak, aby odolali rôznym poveternostným podmienkam, nemožno poprieť, že vystavenie auta zlému počasiu môžu výrazne poškodiť exteriér auta. Parkovanie v garáži chráni vozidlo pred prírodnými živlami, ktorým by bolo inak vystavené. Zabráňte hrdzaveniu auta tým, že ho budete v zime parkovať v bezpečí garáže.

Tip: Viete, ktoré disky sú vhodnejšie na jazdenie autom v zime?

2. Ochrana pred škrabancami

Preliačiny, škrabance, padajúce konáre stromov sú len niekoľkými príkladmi, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď je vozidlo ponechané vonku.

3. Ochrana pred UV žiarením a extrémnymi teplotami

UV lúče zo slnka môžu poškodiť vozidlo spôsobmi, o ktorých väčšina majiteľov áut ani neuvažuje. Extrémne teplo a vystavenie aua UV žiareniu môže spôsobiť predčasné vyblednutie laku a farieb auta.

4. Bezpečnosť

Autá sú obrovskou investíciou a pre väčšinu majiteľov sú jednou z najcennejších vecí, ktoré vlastnia. Garáž pomáha eliminovať pokušenie pre tých, ktorí chcú akýmkoľvek spôsobom poškodiť vozidlo. Parkovanie auta v garáži, môže výrazne znížiť pravdepodobnosť, že sa k vám niekto vláme alebo auto poškodí. Predísť krádežiam áut a vandalizmu môžete aj nainštalovaním bezpečnostných kamier.

5. Ušetríte čas

A to najmä v zimnych mesiacoch. Zatiaľ čo vaši kolegovia môžu meškať do práce, pretože mali problém naštartovať auto alebo ho pod snehom skoro nenašli, vy si z tepla domu prejdete do garáže, nasadnete do nezasneženého auta bez zamrznutých okien a vydáte sa na cestu. A ešte si aj môžete aj dlhšie pospať.

6. Nižšie náklady

Verte alebo nie, ale parkovanie auta v garáži vám môže dokonca ušetriť nejaké peniaze. Niektoré poisťovne môžu ponúkať nižšie poplatky pre majiteľov, ktorí parkujú auto v garáži. Ak ho umiestnite mimo ulice, bude menej vystavené poškodeniu aj potenciálnej krádeži, takže šanca, že budete musieť reklamovať, je oveľa nižšia.

Pri uzatváraní poistky je vždy dobré spomenúť tieto veci, pretože vám to môže ušetriť niekoľko eur. Úspora peňazí je vždy výhodou. A ak sa niekedy rozhodnete auto predať, s bezchybnou karosériou zaň môžete pýtať vyššiu sumu ako za poškriabané a znehodnotené vozidlo.

Tip: Viete, kedy sa vám oplatí riešiť havarijné poistenie?

7. Predĺžite životnosť vzhľadu vozidla

Pokiaľ ide o udržiavanie krásneho vzhľadu auta, je viditeľný rozdiel medzi autom parkovanom v garáži a vonku. Ďalšia z výhod krytého parkovania je, že môžete pomôcť vozidlu udržať jeho vzhľad omnoho dlhšie. Ako sme spomínali vyššie, nadmerné vystavenie slnku môže spôsobiť oxidáciu laku auta, čo vedie k vyblednutiu a jeho odlupovaniu. Okrem toho môžu exteriér poškodiť aj vtáčí trus, lepkavé zvyšky hmyzu ci kvapkajúca šťava zo stromov.

Ochrana auta lakom je viac ako iba krásny vzhľad. Slúži ako ochranná vrstva pre karosériu, ktorá pomáha predchádzať poškodeniu vlhkosťou, hrdzi a dokonca aj preliačinám. Exteriér vozidla je udržiavaný v oveľa lepšom stave, keď je uskladnený v garáži, čo môže dokonca viesť k vyšším predajným hodnotám.

8. Dlhšia životnosť motora

Keď je auto zaparkované v garáži, teplota pod kapotou zostáva stabilná a nekolíše s nárastom alebo poklesom vonkajších teplôt. To udržuje motorový olej v optimálnom stave pre štartovanie motora, čím sa predĺžuje jeho životnosť.

Tip: Viete, čo signalizujú tieto kontrolky v aute?

9. Zabraňuje poškodeniu interiéru

Parkovanie auta vonku neškodí len exteriéru, ale zaťažuje aj interiér. Palubná doska, volant a čalúnenie môžu taktiež čeliť vyblednutiu. V niektorých extrémnych prípadoch, keď vozidlo stojí na priamom slnku a teplota v ňom začne rýchlo stúpať, môže byť ovplyvnený aj hudobný systém a iné technické vybavenie auta.

Tip: Toto musí obsahovať povinná výbava auta.

10. Lepšia účinnosť klimatizácie

Vystavenie auta prírodným živlom môže ovplyvniť aj to, ako rýchlo sa vaša klimatizácia zohreje alebo ochladí. V takýchto prípadoch by klimatizácia musela pracovať naplno, aby interiér vykúrila alebo vychladila.

11. Pohodlie

Ako sme už spomenuli, z času na čas vie byt' počasie naozaj nevyspytateľné. Možnosť parkovania vo vašej garáži vám umožní prejsť priamo do vášho domu a vyhnúť sa dažďu. To môže byť obrovská výhoda, keď máte so sebou veľký nákup potravín, ťažké tašky alebo musíte niečo naložiť do vášho vozidla.

Dokonca aj krátka prechádzka k autu zaparkovanému na príjazdovej ceste, keď prší, môže mať za následok premočené oblečenie, ak nemôžete nájsť dáždnik. Určite oceníte výhodu garážového parkovania aj keď napadne sneh.

Nevýhody

 • Pokiaľ je garáž nedostatočne odvetraná, dokáže narobiť viac škody než úžitku
 • V prípade prekúrenej garáže je auto v zime vystavené veľkým teplotným výkyvom, čo rozhodne neprospieva napríklad jeho laku
 • Vyššie finančné náklady na obstaranie garáže. Postaviť garáž alebo si ju prenajať niečo stojí
 • Väčší nárok na priestor pre stavbu garáže než u prístrešku
 • Garáž spôsobuje náklady nielen na výstavbu, ale aj elektrina, osvetlenie a vetranie si vyžadujú určité finančné náklady
 • Garáž potrebuje údržbu a starostlivosť. Ako každá stavba, aj garáž si vyžaduje pravidelnú údržbu a starostlivosť

Garážové státie má bez diskusií viac výhod. Za zváženie však stoja obstarávacie náklady, ktoré sú pomerne vysoké. Ten, kto vlastní drahšie auto by ho mal radšej parkovať v garáži. Ak máte auto v nižšej hodnote, nie je obstaranie alebo stavba garáže aktuálna.

Parkovanie vonku

Výhody vonkajšieho parkovania

 1. Auto sa nachádza neustále v rovnakých klimatických podmienkach, nedochádza k výrazným výkyvom teplôt, ktoré by mohli spôsobiť koróziu a celkove poškodenie vozidla
 2. Investícia do prístrešku nebýva tak vysoká ako u garáže
 3. Nie je potrebné robiť špecifickú podlahu, postačí trávnik alebo štrk
 4. Prístrešok je možné umiestniť kdekoľvek, kde je pre neho dosť priestoru, teda vedľa domu, ale aj kdekoľvek na pozemku

Nevýhody parkovania vonku

 1. Ochrana auta nie je tak dokonalá ako u garáže vzhľadom na nepriazeň počasia. Auto hlavne v zimných mesiacoch vonku trpí
 2. Pred odchodom je potrebné počítať s časovou rezervou. V zime sa auto musí pred jazdou očistiť od snehu, oškrabať zamrznuté okná, vyčistiť svetlá a podobne
 3. Vozidlo nie je nijako chránené pred krádežou a vandalizmom
 4. Hrozí nebezpečenstvo poškodenia a poškrabaniu automobilu neopatrným parkovaním ostatných vodičov
 5. Nasadanie do auta v zime, kym sa nezohreje, nie je príjemné
 6. Nie vždy sa podarí nájsť parkovacie miesto priamo pred vašim domom

Pre mnohých majiteľov áut nie je kryte parkovanie možné. Ak ste jedným z nich, nezúfajte. Pre ochranu vášho auta môžete urobiť nasledovné:

 • Použitie autoplachty odolnej voči poveternostným vplyvom
 • Zakrytie čelného skla slnečnou clonou
 • Časté umývanie auta
 • Dodržiavanie plánu starostlivosti o auto odporúčané výrobcom

To či sa rozhodnete pre garáž alebo prístrešok, závisí na vás. Dôležitú rolu budú hrať určite finančné náklady, priestorové možnosti, bezpečnosť, ale aj nároky na ochranu pred nepriazňou počasia. Zvážte všetky pre a proti a nerozhodujte sa unáhlene.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting