Drevohliníkové okná: Návrat k prírodným materiálom!

Po tom, ako v posledných rokoch doslova všetko prevalcoval plast, a to aj na oknách, sa pomaly, no o to istejšie hlásia o slovo prírodné materiály. Aj preto sa drevené okná vracajú späť do našich domov, bytov i kancelárií. Veľmi žiadanou novinkou je najmä drevo v kombinácii s hliníkom, ktoré si na svojich oknách žiada čoraz viac zákazníkov. Prečo, aké sú najväčšie výhody drevohliníkových okien?

 

Drevohliník – vylepšené drevo?

i_5527c74e531fbTrochu prenesene by sa dalo povedať, že drevohliníkové okná sú akousi vylepšenou verziou klasických drevených okien, nakoľko si zachovávajú drvivú väčšinu výhod drevených okien, najmä žiadaný a obľúbený prírodný vzhľad a stabilnú konštrukciu okien. Zároveň však odpadáva častý problém drevených okien – potreba opráv a náterov, keďže drevo časom stráca svoj vzhľad. Ale drevohliníkové okná nie! Nevyhnutnosť opravy a obnovy náteru z exteriérovej strany u okien s hliníkovým opláštením nehrozí. Moderné drevohliníkové okná totiž práve hliník na povrchu chráni pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi  a taktiež zabezpečuje drevohliníkovým oknám veľmi elegantný, priam exkluzívny vzhľad.

 

Drevohliníkové okná – prehnaný luxus

To rozhodne nie! Napriek tomu, že drevohliníkové okná sú kvalitou, za ktorú sa oplatí priplatiť, sú mnohými stále považované za doslova luxusný tovar, ktorý si nemôže dovoliť každý. Áno, nesporne sú drahšie, veď tomu aj zodpovedajú ich vlastnosti, avšak tvrdiť, že sú ich ceny prehnane premrštené, či doslova neprístupné pre bežného Slováka, je nezmysel. Každý, kto chce kvalitu, a nielen, čo sa okien týka, ráta s tým, že si bude musieť čo-to priplatiť. Ale spokojnosť vlastníkov drevohliníkových okien je tou najlepšou odpoveďou, či sa do ich kúpy oplatí investovať.

Väčšinou je cena drevohliníkových okien asi o 30 až 50 % vyššia ako je štandardná cena porovnateľných drevených či hliníkových okien. Je však treba povedať, že aj tu nastal progres a ceny sa znižujú. Preto je čoraz dostupnejšie zaobstarať si dobré drevohliníkové okno aj pre seba domov.

 

Drevohliník – aké sú nevýhody?

V prvom rade neinštalujte drevohliníkové okná do príliš vlhkého prostredia, už vlhkosť nad 60 % ich totiž dokáže značne poškodiť. Je potrebné si uvedomiť, že vďaka nainštalovanému hliníkovému oplášteniu na jednej, zväčša exteriérovej strane nie je treba vonkajší náter dreva vôbec obnovovať, nikdy, ale na druhej strane ho nie je možné, kvôli hliníkovému oplášteniu ani opraviť či obnoviť (hoci podobné problémy sú ozaj zriedkavé).

 

Pre koho sú teda primárne určené drevohliníkové okná? Nepochybne pre všetkých Vás, ktorí oceňujete kvalitu, prírodný dizajn a istú mieru exkluzivity. To všetko vďaka drevohliníkovým oknám bez pochýb dosiahnete.
Autorské právo: numismarty / 123RF Reklamní fotografie