Kúpeľňové trendy 2016

V tomto článku sa pozrieme na tipy austrálskych návrhárov, ktorí si myslia, že sú zvrchovanými pánmi v oblasti kúpeľňového dizajnu. Prostredníctvom nich si posvietime na celkový vzhľad, povrchovú úpravu a funkcie, ktoré sú top pre moderné kúpeľne. Nech sa páči, čítajte ďalej...

Drevo prinášajúce teplo

Áno, drevo zostáva dominantným materiálom pre kúpeľne. Jeho základnou vlastnosťou je totiž prirodzené teplo, ktoré s maximálnou ľahkosťou prenáša do interiéru. Môžete ho použiť napríklad na obklad alebo ním obložte dres. Vďaka špeciálnej úprave sa dá docieliť, aby bolo odolné voči vlhkosti a spĺňalo svoj účel aj v kúpeľni. Stále váhate a pýtate sa, či je to dobrý nápad? Rozhodne je, tak smelo do toho!

Chladné a pokojné tóny

Komfort a vytvorenie akejsi relaxačnej zóny vo Vašej kúpeľni docielite prostredníctvom chladnejších farebných odtieňov. Absolútne najideálnejšia je modrá a smaragdovozelená farba. Pokiaľ ich skombinujete s ostrou bielou, dotykom dreva, kovovými prvkami alebo s rustikálnym materiálom, dosiahnete tak oveľa sofistikovanejší vzhľad.

Kreatívne vzory dlaždíc

Vzorované a geometrické dlaždice boli populárne v predošlých rokoch, dnes dominuje twist. Tento typ je akousi malou vzburou proti rýchlo umierajúcim trendom. Je jednoduchý, nadčasový a v ponuke sú rôzne modely, ktoré môžete kreatívne nakombinovať podľa vlastnej túžby. Neviete si vybrať? Potom stavte na klasickú rybiu kosť. Predstavuje nielen akúsi vizuálnu drámu, ale aj istú dávku elegancie. Tzv. basketweave vzor a veterný mlyn sú ďalšie motívy, ktoré stoja za zváženie. Ak ste milovníkom farby a chcete dať kúpeľni väčší šmrnc, všednú bielu vystriedajte niečím dúhovejším.

Prirodzená atmosféra

Drevo nie je jediný prírodný materiál, ktorý bude diktovať trendy budúcnosti. Za zmienku stojí aj prírodný kameň, ktorý môžete použiť nielen na podlahu a steny, ale tiež na drezy, vane a nábytok do kúpeľne. Kontrast prírodných materiálov a minerálov je jednoducho neodolateľný. Štandardný porcelán môže vystriedať leštený kameň.

Drevené podlahy

Na mysli máme tzv. duckboard podlahy, ktoré boli využívané pri stavbe lodí po celé roky. V súčasnosti ide o akýsi kúpeľňový comeback. Nielenže ide o príjemnú a dizajnovo atraktívnu alternatívu, výhodou je aj pohodlné státie naboso, kedy sa cítite naozaj veľmi slobodne. Návrhári odporúčajú zaradiť takúto podlahu napríklad do sprchy.

Funkčnosť

Súčasné kúpeľne sú tiež akýmsi návratom k modernizmu a myšlienke, že forma sleduje funkciu. To iste uvítajú reštaurátori, ktorí cítia averziu voči neporiadku a prehnanému dizajnu. Namiesto toho sa hlásia v prospech čistého, praktického a efektívnejšieho vzhľadu. Ich cieľom je zabezpečiť dostatok úložného priestoru (na fén či kozmetiku). Veci, ktoré momentálne nepotrebujete, sú tak skryté a umožňujú miestnosti ticho rozjímať.

Kov ako hlavný trend

S kovom sme sa taktiež stretli už aj v minulých rokoch. Dizajnéri sa ho ale nehodlajú vzdať, pretože ponúka čarovný kontrast s prírodnými materiálmi. Odráža svetlo a aplikuje do kúpeľne štýl s priemyselným nádychom, ale aj odraz lesku. Či už zvolíte pre svoje zrkadlá do kúpeľne kovový rám alebo to budú kovové úchytky na nábytku, zaručene tým nemôžete nič pokaziť. Ako obzvlášť populárne sa javia kovy s matným alebo saténovým povrchom.

Jemný dotyk ružovej

Moderná doba je otvorená experimentovaniu, ak teda máte v obľube sladké farby, pokojne to s nimi risknite. Milovníci ružovej sa môžu nechať viesť všetkými slávnymi odtieňmi tejto farby, od prašne ružovej broskyne a koralov až po celkom jemný liečivý tón. Ak sa bojíte využiť túto farbu vo forme dlaždíc či odtieňa na stenu, skúste na ňu myslieť pri výbere uterákov alebo príslušenstva. Pokiaľ Vám ružová nič nehovorí, skúste to s fialovou a čiernou. Práve tieto odtiene by totiž mali odrážať luxusný štýl.

Nadrozmerné dlaždice

Mozaikovité a štíhle varianty dlaždíc ustúpia do úzadia a do vedenia sa dostanú nadrozmerné kusy, ktoré sa stanú kľúčovým trendom. Veľkoformátové dlaždice majú tú výhodu, že dokážu vytvoriť bezproblémovú priestorovú ilúziu. Tento trend dostáva jednoznačne palec hore.

Tak ako? Už ste si niektorý z týchto dizajnérskych tipov stihli zamilovať?

 
Autorské právo: bialasiewicz / 123RF Reklamní fotografie