Holé okná sú nuda: Spríjemnite si interiér bytovým textilom!

Niekedy stačí do miestnosti zavesiť obraz, na okná vkusný záves či záclonu a z nesympatického priestoru sa stane príjemná časť bytu. Správne vybraný bytový textil totiž dokáže zázraky v každom priestore. Ak nie ste fanúšikovia holých okien ako Holanďania, závesy či záclony by vám nemali chýbať.

Zladené do posledného detailu

Aby bol váš domov dokonalý, všetky textilné doplnky by mali istým spôsobom spolu ladiť, prípadne si neprekážať. Našťastie nejde o neriešiteľný problém. V súčasnosti si môžete vybrať farebnú kombináciu tak, aby čalúnenie či bytový textil spolu ladili, či už vzormi alebo farebnými odtieňmi. Tie následne môžete doplniť jednofarebnými látkami či dekoráciami.

Tá správna látka

Keďže je látka na oknách vystavená slnečnému žiareniu, je potrebné vyberať textílie určené špeciálne na takéto použitie. Bežné látky by mohli slnečné lúče poškodiť a vytiahnuť z nich farbu, čo by nevyzeralo dobre.

Každé okno potrebuje iný bytový textil

Pri dekorovaní okien sa síce fantázii medze nekladú, no pri výbere bytového textilu  nezabúdajte na dobrý vkus. Každé okno aj interiér potrebuje niečo iné. Niektoré si priam žiadajú záclonu aj záves, iné zase stačí len trochu oživiť. Napríklad ak okná smerujú do záhrady, nebudú vás otravovať neželané pohľady okoloidúcich aj bez závesov. Ak chcete miestnosť dokonale zatemniť, použite zatemňovacie závesy. Pri nich sa vrchná dekoračná tkanina podkladá ešte zatieňovacou podšívkou.

Je váš interiér zariadený historickým nábytkom? Tak to by ste mali siahnuť po ťažkých, vzorovaných a predovšetkým bohato riasených závesoch. Nebojte sa siahnuť aj po rôznych úväzoch či strapcoch. K romanticky ladenému nábytku sa zase hodia tradičné závesy upevnené pomocou textilných pútok na jednoduchej záclonovej tyči.

 

Foto: Bigstockphoto