Kde všade môžete využiť drevený obklad

Drevo sa teší stále väčšej popularite v interiéri aj exteriéri. A je úplne jedno, na aký spôsob si jeho spracovanie vyberiete – či už to je legendárny tatranský profil, exotické dreviny na fasáde, alebo drevená podlaha. Chcete skúsiť niečo menej tradičné, čo urobí z vášho domova výnimočné miesto? Pozrite sa na tieto tri tipy.

Drevená fasáda

Dnes sa drevené obklady používajú ako fasáda nielen na drevodomoch, ale aj na klasických murovaných stavbách. Populárne sú hlavne kvôli týmto trom vlastnostiam – sú ekologické, ľahko inštalovateľné a ich cena v prípade domácich drevín je lákavá. Z listnatých stromov sa najbežnejšie používa agát a jaseň, čo sa týka ihličnatých, tie sú lacnejšie a používa sa prevažne smrek a borovica. V prípade, že nemáte problém s rozpočtom, môžete si priplatiť za exotickejšie a odolnejšie dreviny ako ipe či bangkirai. A čo starostlivosť? Treba ich natrieť protiplesňovým náterom a raz za pár rokov aj olejom.

Drevený obklad stropu

Možno ide o trochu menej tradičné riešenie, ale o to je krajšie. Kombinácia drevenej podlahy, dreveného stropu a kusového koberca s geometrickými tvarmi vyzerá skvelo a hlavne hamornicky. Tento spôsob riešenia interiéru je bezpochyby inšpirovaný milovaným škandinávskym štýlom. Najčastejšie sa používa dub, ale ak túžite po hrejivejších farbách, skúste čerešňu či exotický merbau. A ako sa drevo na strop upevní? Najčastejšie sa tam prilepí, nákladnejšou, náročnejšou a kvalitnejšou možnosťou je uchytenie na drevený rošt.

Drevo v kúpeľni

Kúpeľňa a drevo je veľmi dobrá kombinácia. Môžete ho tu využiť na iks rôznych spôsobov. Tým najjednoduchším je drevený nábytok, ale ak chcete niečo menej tradičné, skúste obložiť stenu so sprchovým kútom dreveným obkladom. Predsa len je príjemnejšie, keď sa holým telom dotknete teplého dreva ako studenej kachličky. Veľmi príjemným riešením je aj drevený rošt do sprchového kúta či vane. A toto všetko v kombinácii s neutrálnymi farbami ako sivá, šedá či biela vyzerá naozaj skvelo.