Ako si vybrať ten správny

Koberec dokáže zvýšiť komfort bývania. Ako si vybrať ten správny?

Ako dodať interiéru pocit domova? Najlepšie fungujú dekorácie – závesy, vankúše, obrazy, ale aj koberce. Aj keď koberce pomaly miznú z domácností, najmä z tých, v ktorých žijú alergici, a nahrádzajú ich pevné podlahové krytiny, koberec má stále neodškriepiteľný význam v dekorovaní interiérov.

Koberec môže vydržať od 5 do 20 rokov, v závislosti od kvality koberca a intenzity chodenia. Ako spoznáte, že nastal čas na výmenu koberca? Hľadajte zjavné známky opotrebovania, ako sú viditeľné chodníky v oblastiach s vysokou premávkou, nerovnomerná výška koberca, škvrny, ktoré sa nedajú vyčistiť alebo pachy, ktoré sa nedajú odstrániť.

Pri výbere nového koberca sa zamerajte na materiál, typ koberca a farbu. Rozdiel je tiež v tom, či vyberáte koberec do obývačky, detskej izby alebo spálne.

Otázky a odpovede

Úspešný nákup nového koberca zahŕňa oveľa viac ako iba váš pocit, keď po ňom prechádzate rukou. Pred kúpou by ste si mali položiť niekoľko základných otázok:

 • Kde plánujete koberec položiť?
 • Ako sa bude miestnosť využívať?
 • Hľadáte koberec do miestnosti s vysokou premávkou?
 • Bude miestnosť centrom aktivít pre rodinu a zábavu?
 • Existuje priamy prístup do miestnosti zvonku?
 • Bude na koberec dopadať priame slnečné svetlo?
 • Má koberec plniť funkciu izolantu alebo ide o dekoratívny prvok?
 • Máte doma podlahové kúrenie a hľadáte dekoračný koberec vhodný na vyhrievanú podlahu?
 • Máte doma domáce zvieratá?

Vaše odpovede vám pomôžu zúžiť možnosti. Ľahšie si tak vyberiete štruktúru koberca, typ, rozmer aj farbu.

Výhody a nevýhody koberca

Každá podlahová krytina má svoje jedinečné vlastnosti. Koberec môže byť skvelou voľbou pre rôzne domácnosti, miestnosti a životný štýl. Ak uvažujete o kúpe koberca, tu je niekoľko výhod a nevýhod, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako sa rozhodnete.

Výhody koberca:

 • Koberec dodáva miestnosti teplo, farbu a pocit pohodlia.
 • Môže tiež poskytnúť dodatočnú izoláciu pre teplo a zvuk.
 • Poskytuje príjemné a pohodlné prostredie na oddych, hru a prácu.
 • Tlmí pády, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre rodiny s malými deťmi.
 • Existujú doslova stovky štýlov a farieb, z ktorých si môžete vybrať.
 • Dokonale prepojí farby a dekorácie v miestnosti.
 • Aj keď si občas vyžaduje vysávanie a starostlivosť, nie je náročný na údržbu.
 • Pomôže skryť nedokonalosti na podlahovej krytine.
 • Je to lacnejšie ako podlaha z tvrdého dreva alebo dlažba.
 • Pokládka kobercov býva jednoduchšia a rýchlejšia.

Nevýhody koberca:

 • Koberec zachytáva prach a iné alergény, ktoré môžu predstavovať problém pre alergikov a astmatikov.
 • Je to priaznivé prostredie pre roztoče a iných škodcov.
 • Môže zadržiavať vlhkosť a vytvárať plesne.
 • Niektoré škvrny si vyžadujú náročnejšiu údržbu.
 • Zachytáva pachy, najmä v domácnostiach s domácimi zvieratami.
 • Väčšina kobercov je vyrobená zo syntetických materiálov, ktoré majú kratšiu životnosť ako iné druhy podláh.

Vlna alebo polyester

Koberce môžu byť vyrobené z mnohých materiálov. Rôzne vlákna ponúkajú rôznu kvalitu alebo hodnotu. Materiál ovplyvní to, ako sa koberec pod nohami správa, aký máte z neho pocit, ako dlho vydrží a môže dokonca určiť to, do akej miestnosti je koberec vhodný.

Prírodné materiály

Do tejto skupiny patria koberce z vlny, bavlny, hodvábu, sisalu, kokosového vlákna, juty, morskej trávy, umelého hodvábu alebo viskózy. Prírodné materiály pri správnej starostlivosti vydržia naozaj dlho. Sú odolné, udržujú vlhkosť v miestnosti a majú skvelé izolačné vlastnosti.

Ponúkajú luxusný vzhľad a príjemný pocit na dotyk.

Vlnené koberce vďaka svojej schopnosti viazať aj uvoľňovať vlhkosť udržiavajú v miestnosti vyváženú kvalitu vzduchu. Bavlnené koberce sú síce náchylnejšie na škvrny, no väčšinu z nich je možné prať v práčke. Pri jutových kobercoch oceníte ich skvelé tepelné a zvukové izolačné vlastnosti. Absorbujú vlhkosť, hodia sa preto skôr do miestností s nižšou vlhkosťou.

Sisalové koberce prirodzene pomáhajú udržiavať chlad v miestnosti aj počas horúcich dní, a to vďaka svojej nasiakavosti, vďaka ktorej pôsobia ako prírodný odvlhčovač. Vďaka svojej štruktúre sú však na dotyk drsné, nie mäkké, preto nevyhovujú každému.

Syntetické materiály

Z nich je najčastejší nylon, polyamid, polypropylén, polyester a polyakryl. Nylonové koberce okrem výbornej odolnosti voči teplu a vlhkosti ponúkajú tiež vynikajúcu trvanlivosť a odolnosť voči škvrnám. Sú tiež odolné voči vyblednutiu.

Polyester je odolný voči škvrnám, je veľmi mäkký a luxusný, dostupný v sýtych a žiarivých farbách. Je však náročnejší na údržbu. Najvhodnejší do miestností s nízkou premávkou, ako sú napríklad spálne a do domácností bez detí alebo domácich zvierat.

Naopak, do miestnosti, kde to žije, ako sú napríklad obývačky a detské izby, sa hodia koberce z polypropylénu. Ich hlavné výhody sú odolnosť voči UV žiareniu, dlhá životnosť, nezachytávajú pachy, nejdú do nich mole a roztoče, nezadržiavajú vlhkosť a ľahko sa udržujú.

Go green

Mnoho ľudí je aj dnes prekvapených, keď sa dozvedia, ako veľmi môžu koberce ovplyvniť kvalitu ovzdušia aj zdravie členov domácnosti. Pamätáte si ten typický zápach z nového koberca? Ten spôsobujú prchavé organické zlúčeniny, ako napr. formaldehyd, ktorý spôsobuje zlú kvalitu vzduchu v interiéri a môže prispievať k mnohým zdravotným problémom, vrátane astmy a alergie.

Chráňte svoju rodinu výberom kobercov vyrobených z prírodných produktov. Hľadajte tiež organické farbivá alebo farbivá bez chemikálií, aby ste udržali toxické výpary mimo váš domov.

Znížte svoj vplyv na životné prostredie pomocou recyklovaných materiálov, ako sú napríklad koberce vyrobené z recyklovaných fliaš na vodu. Vyberajte obnoviteľné alebo recyklované produkty pre maximálnu udržateľnosť.

Okrúhly vs. obdĺžnikový

V závislosti od toho, kde chcete položiť koberec, vyberajte jeho rozmer a tvar. Ak napríklad hľadáte štýlový kúsok pod konferenčný stolík, parádu urobí okrúhly alebo obdĺžnikový koberec.

Okrúhle koberce sú ideálne pre menšie priestory, ktorým chcete dodať hravejšie, útulnejšie a náladovejšie tóny. Sú skvelou voľbou, ak chcete priestor opticky zväčšiť. Okrúhly koberec výborne funguje s pohovkou v tvare písmena L alebo zakrivenou pohovkou. Vytvára zaujímavý a dynamický priestor.

Obdĺžnikový koberec je najtradičnejší tvar koberca, ktorý sa krásne hodí do priestorov s veľkými otvorenými podlahami, ako sú obývacie izby, kancelárie a spoločenské miestnosti. Môže byť tiež vo forme behúňa do predsiene alebo chodby, či dokonca po stranách postele.

Štvorcové koberce sa najlepšie používajú najmä v štvorcových miestnostiach a dajú sa ľahko skombinovať so štvorcovými stolmi.

Zmerajte priestor, kam chcete koberec umiestniť, a zistite, aký rozmer je vhodný. Príliš veľký koberec môže zaplniť miestnosť, zatiaľ čo príliš malý sa môže v priestore strácať.

Dlhšia životnosť vs. príjemnejšie na dotyk

Koberce sa z hľadiska technológie výroby delia na 3 hlavné skupiny: tkané, všívané a viazané. Ručné viazané koberce sú najhodnotnejšie zo všetkých kobercov, sú spravidla drahé, ale dedia sa z generácie na generáciu.

Tkané koberce sa vyrábajú strojovo alebo ručne. Strojovo tkané koberce majú veľmi dobré vlastnosti a ich cena je oproti ručnej práci priaznivejšia. Ručne tkané koberce patria k vysoko kvalitným kobercom a radia sa medzi ne napríklad aj gobelíny. Všívané koberce alebo tufting patrí k najčastejším spôsobom výroby kobercov. Vlas koberca sa všíva do podkladovej tkaniny.

Okrem toho sa koberce delia aj na slučkové alebo strihané. Aký je rozdiel?

 • Slučkový koberec: vlas koberca je tvorený slučkami. Vlákno, ktoré vyčnieva z podkladu, sa do podkladu na inom mieste opäť vracia. Slučkové koberce bývajú pevnejšie a odolnejšie ako strihaný vlas.
 • Strihaný koberec: koberec s bežným vlasom, ktorý nemá slučky. Strihaný vlas býva príjemnejší a mäkší ako slučkové koberce.

Neutrálne sú nestarnúce, výrazné sú zábavné

Ako vybrať a kombinovať farby? Voľba farby je najmä subjektívne rozhodnutie. Farba koberca však závisí nielen od vášho osobného vkusu a štýlu dekorácie, ale aj od charakteru a využitia miestnosti, prirodzeného svetla a skutočnosti, či členmi vašej rodiny sú aj malí drobci alebo domáci miláčikovia.

Výber odvážnych farieb môže byť zábavný, tu však treba vyberať opatrne. Predstava môže byť iná ako realita. Výrazné farby ako oranžová, žltá alebo odvážne vzory môžu navyše po čase omrzieť, preto so svojou voľbou musíte byť 100% stotožnení.

Neutrálne farby, vrátane béžovej a sivej, nikdy nevyjdú z módy. Výborne sa kombinujú s odtieňmi stien a inými farbami v miestnosti. Sú ideálne do všetkých miestností. Teplé farby, ako je béžová alebo červená, vytvárajú útulnú atmosféru a perfektne maskujú škvrny.

Ako je to s farbou koberca v súvislosti s viditeľnosťou škvŕn?

 • Svetlejšie farby sú skvelé pre malé miestnosti, pretože ich opticky zväčšujú, ale škvrny na nich budú viditeľnejšie ako na tmavších odtieňoch.
 • Tmavé farby škvrny perfektne zamaskujú, môžu však pri zmene smeru vlasov odhaliť svetlejšie vlákna.
 • Na kobercoch, v ktorých sú prepletené svetlé a tmavé vlákna, škvrny nie je takmer vôbec vidieť. Ich “strakté” prevedenie však môže budiť dojem, že sú špinavé, aj keď sú čisté.

Do obývačky, spálne, detskej izby

Každá miestnosť hovorí iným jazykom. Pri výbere koberca je dôležitý charakter priestoru, ktorý má tento dekoračný prvok ozdobiť. Do chodby alebo kuchyne vyberajte pevnejšie a odolnejšie koberce, mäkučké plyšové sú zas perfektné v spálni alebo obývačke.

Najlepší koberec do obývačky

Obývacie izby často slúžia ako ústredný bod domu, čo znamená, že koberec v obývacej izbe je pravdepodobne najdôležitejším kobercom, ktorý si budete musieť vybrať. Koberec do obývačky by mal byť praktický a zároveň odolný a príjemný na pocit. Zo syntetických vlákien vyberajte polypropylén alebo polyamid. V menej náročných oblastiach môže fungovať vlnený alebo luxusný plyšový koberec.

Najlepší koberec do spálne

Mäkkosť a teplo sú dva z najdôležitejších faktorov, ktoré vám pomôžu vybrať ten najlepší koberec pre vašu spálňu. Do spálne sú preto ideálne koberce s vysokým vlasom, do ktorého sa vaše nohy pekne zaboria.

TIP: Kúpte si menšie obdĺžnikové koberce okolo postele, aby ste nemíňali peniaze za veľký kusový koberec, ktorý pod posteľou nebude vidieť.

Najlepší koberec do detskej izby

Farebný koberec je rýchly spôsob, ako urobiť detskú izbu zábavnou a magickou. Zvážte plyšový koberec s vysokým vlasom vedľa postele alebo do oddychového kútika, aby ste vytvorili mäkký povrch, a nízky vlas na podlahu vyhradenú na hranie.

Najlepší koberec do kuchyne

Kuchynský koberec by sa mal dať ľahko čistiť a mal by držať svoj tvar. To znamená nízky vlas a materiál, ktorý môžete ľahko utrieť (nylon alebo polypropylén) alebo dokonca hodiť do práčky (bavlna). V kuchyni dobre fungujú malé koberčeky alebo behúne pozdĺž kuchynskej linky.

Údržba a starostlivosť o koberce

Nový koberec má tendenciu púšťať vlákna, čo je celkom v poriadku. Povysávajte ho hneď po položení, aby ste ho zbavili uvoľnených vlákien. Vysávajte aspoň raz týždenne. Viete, aké vysávače je najlepšie používať v domácnosti? Niektoré sú vhodné na koberce s nízkym vlasom, iné si poradia aj s poriadnym chlpáčom.

Ak sa na koberci usadí prach, alebo dôjde k rozliatiu tekutiny, čistite ho opatrne. Koberec nedrhnite ani nepremáčajte. Pevné látky odstráňte jemným zoškrabaním. Mastné zvyšky možno ošetriť odstraňovačom oleja a mastnoty, ktorý nastriekate na handričku z mikrovlákna. Potom stačí iba jemne osušiť, nešúchať.

V prípade rozliatej tekutiny osušte čo najviac papierovou utierkou a potom použite odstraňovač škvŕn odporúčaný pre váš koberec.

Pre hĺbkové čistenie umyte koberec šampónom podľa pokynov výrobcu alebo pre dosiahnutie najlepších výsledkov si najmite profesionálnu spoločnosť na čistenie kobercov.

Na záver

Hoci sa výber koberca javí ako jednoduchá záležitosť, môže vám poriadne zamotať hlavu. V prvom rade by ste mali mať jasno, kde koberec položíte a čo od neho očakávate. Urobte si malý prieskum, navštívte kamenné predajne dotýkajte sa a čítajte štítky. Alebo nazrite do ponuky internetových predajcov a zoznámte sa s množstvom rôznych štýlov a prevedení.

Koberec dokáže zútulniť takmer každý priestor, dodá mu pocit domova, funguje aj ako zvuková bariéra a tepelný izolant. Ak mu venujete pravidelnú a dostatočnú starostlivosť, môžete sa z neho tešiť dlhé roky.

 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov