Usušte si to najlepšie z tohtoročnej úrody

Usušte si to najlepšie z tohtoročnej úrody

Keď budete jesť domáce sušené jabĺčka, huby alebo skvele ochutené sušené mäso jerky, spomeniete si na chvíle, ktoré sprevádzali výrobu týchto trvanlivých pochúťok. Uchováte si tak spomienky na to najkrajšie, čo toto leto prinieslo. Takže je to vlastne aj zábava. A navyše budete mať zásobu zdravých pochúťok, ktoré vydržia celé mesiace a zachovajú si svoje výživové vlastnosti vrátane vitamínov a minerálov.

Na sušenie si vždy vyberajte len prvotriedne, zrelé a čisté plody bez plesní, hniloby alebo iných poškodení a mäso s minimálnym obsahom tuku.

Nakrájajte ich na veľmi tenké plátky, rozložte na papier alebo ešte lepšie na pláty sušičky potravín, ktorú môžete nastaviť na správnu teplotu sušenia, aby bol výsledok dokonalý.

A aká to je? Bylinky alebo jedlé kvety sa sušia pri nízkej teplote 35 – 40 °C, ovocie, zelenina a huby pri strednej teplote 50 – 55 °C a mäso potrebuje 70 °C.

V dobrej sušičke sa všetky dobroty usušia samy bez toho, aby ste museli jednotlivé kúsky niekoľkokrát prácne otáčať. A vďaka rovnomernému vertikálnemu prúdeniu vzduchu sa ani chute a vône nezmiešajú, keď budete sušiť niekoľko druhov ovocia naraz.

Sušte tak dlho, kým nebudú plátky suché a chrumkavé, ale stále sú poddajné a nelámu sa v prstoch. Správne vysušené potraviny skladujte v čistej vzduchotesnej nádobe na suchom a tmavom mieste. Občas ich skontrolujte a nezabudnite sa hneď odmeniť niekoľkými kúskami.

Tip: Sušička potravín Gorenje FDK500GCW

Vďaka päťstupňovej sušičke potravín Gorenje FDK500GCW si môžete pochutnávať na množstve domácich dobrôt: sušenom ovocí, sušených plátkoch zeleniny a mäsa alebo krutónoch z pečiva, kedykoľvek na ne neskôr dostanete chuť. Možno v nej sušiť aj huby do polievky, domáce cestoviny, bylinky na varenie alebo liečivé čaje.

Sušička ponúka päť výškovo nastaviteľných plôch. Môžete sušiť potraviny v rôznych výškach súčasne a vďaka výkonnému ventilátoru a systému rovnomerného prúdenia vzduchu sa môžete spoľahnúť, že potraviny sa usušia rovnomerne a bez miešania chutí a vôní.

Sušička má moderné elektronické ovládanie prostredníctvom LCD displeja a ponúka možnosť elektronickej regulácie teploty v päťstupňových intervaloch od 35 °C do 70 °C v závislosti od konkrétnej potraviny, aby sa zabezpečilo čo najšetrnejšie sušenie a zachovalo sa maximálne množstvo prospešných látok v potravinách. Priemer sušiacej plochy je 31 cm a výkon ohrevu je 380 W. Sušička má časovač v rozmedzí od 30 minút až do 19,5 hodiny a automatické vypnutie pre väčšiu bezpečnosť. Odporúčaná cena sušičky je 59,90 EUR.

 

sk.gorenje.com