Na, čo myslieť pri plánovaní záhrady

Na, čo myslieť pri plánovaní záhrady

Záhrada je nenahraditeľným miestom, kde môžete relaxovať, odpočinúť si, načerpať nové sily a taktiež vám môže poskytnúť útočisko od každodennej rutiny.

Návrh a projektovanie záhrady môže byt' ťažkým orieškom, a preto by ste jej mali venovať dostatok pozornosti už od samého začiatku.

Stanovte si priority

  • Na aký účel bude slúžiť vaša záhrada? Chcete pestovať zeleninu či ovocie, túžite po oddychovej oáze alebo plánujete organizovať záhradné oslavy a párty?
  • Aká bude veľkosť záhrady?
  • Budete chovať aj zvieratá?
  • Koľko času ste ochotný investovať do údržby a starostlivosti? Zveríte záhradu do rúk profesionálnej firmy?

Tip: Vybudovanie záhrady nie je lacná záležitosť, preto je dôležité zvážiť aj vašu finančnú situáciu.

Aké rastliny chcete?

Na začiatku plánovania by ste si mali určiť, aké kvety, byliny alebo rastliny chcete vo svojej záhrade. Chcete čerstvé a chutné ovocie a zeleninu alebo prekrásnu scenériu s krásnymi stromami a voňavými kvetmi? Vysoké stromy, môžete využiť aj ako bariéry na definovanie oblastí vo vašom priestore.

Pomoc od profesionálov

Netrúfate si sami naplánovať a vybudovať záhradu? Alebo sa neviete rozhodnúť pri výbere materiálov, kvetín si iných prvkov, ktoré zabudovať do vášho vonkajšieho priestoru? Nezúfajte, môžete využiť služby záhradníka alebo architekta.

Záhradný architekt vám pomôže a navrhne najoptimálnejšie rozčlenenie vášho pozemku podľa vašich požiadaviek. Záhradník sa naopak postará o výber vhodných stromov, kvetov a ďalších ozdobných kríkov.

Bazén či jazierko?

Do vašej záhrady si môžete samozrejme naplánovať aj vybudovanie bazénu alebo malého jazierka. Vyhľadajte však tím profesionálov, ktorí majú špeciálne typy žeriavov a potrebnú manipulačnú techniku na rôzne špecifické zemné práce. Nielenže to uľahčí a zefektívni priebeh výstavby, najmä sa s použitou technikou zvyšuje aj bezpečnosť na stavenisku. Myslite na to, že takáto inštalácia bude trvať niekoľko dní možno aj niekoľko týždňov.

Ak nemáte dom a bývate v byte s balkón, nezúfajte. Ak túžite po malom relaxačnom priestore aj v centre mesta, máte možnosť zaskliť si balkón, a tak si vytvoriť príjemné a útulne miesto, na oddych či malú záhradku.