Natrite starý nábytok farbou a bude vyzerať ako nový

Natrite starý nábytok farbou a bude vyzerať ako nový

Vintage štýl je momentálne in. Veľa ľudí hľadá v bazároch starý nábytok, ktorému dá novú dušu. Renovácia nábytku farbením nie je zložitá, doma ju zvládne spraviť aj laik. Ak aj vy máte v pivnici staré stoličky, police alebo komodu, vyhrňte rukávy a premeňte starý nábytok na trendové kúsky.

Renovácia sa oplatí

Renovovať starý nábytok vás síce bude stáť trochu času, ale oplatí sa. Nový nábytok je drahý, takže renováciou ušetríte. Navyše získate originálne kúsky, ktoré v obchodoch už nenájdete. Hovorí sa, že drevo má dušu a starý nábytok aj srdce. Mať v miestnosti renovovaný nábytok zútulní bývanie.

Aby sa vám ľahšie pracovalo

Pred renováciou starého nábytku je vhodné nábytok rozložiť. Zo stoličiek či z komody odmontujte všetko, čo sa dá. Menšie kúsky sa ľahšie brúsia a jednoduchšie natierajú farbou. Informujte sa v obchode, ktorá farba je na drevo najvhodnejšia. Existujú stovky druhov farieb a fasádna farba nepatrí na stenu alebo farby na stenu na nábytok. Myslite na to, že farba sa z podlahy zle čistí, a preto pracujte na ochrannej fólii alebo vonku. Na renováciu budete potrebovať štetce, farbu a brúsny papier.

Príprava podkladu

Najskôr musíte z nábytku odstrániť starú farbu a drevo poriadne vybrúsiť. Brúsenie odporúčame zrealizovať dôkladne v niekoľkých vrstvách. Po brúsení preverte dlaňou či je povrch nábytku hladký, odstráňte všetky prípadné nerovnosti. V prípade, že nájdete v nábytku diery, vyplňte ich tmelom a v závere opäť použite brúsny papier.

Farbenie dreva

Ak bude nábytok umiestnený v interiéri, nemusíte ako ochranu použiť impregnáciu. Impregnácia je nutná len u dreveného nábytku, ktorý musí odolať vlhkosti. Farbu na drevo nanášajte na povrch nábytku menším štetcom. Buďte opatrí, aby sa na dreve nevytvárali bublinky a farba bola nanášaná v rovnomerných vrstvách.

Lazúry a laky

Chcete ponechať pôvodnú farbu dreva? Použite na renovácia lazúru. Lazúra na drevo sú bezfarebné alebo zanechávajú na dreve jemný film. Lazúry sa na drevo nanášajú v dvoch až troch vrstvách. Každú vrstvu musíte nechať dôkladne zaschnúť. Existujú aj profi lazúry, ktoré sa nanášajú len v jednej vrstve.

Lakovanie dreva zmení jeho farbu. Pri lakovaní a zmene farby nábytku sa vždy aplikujú dve vrstvy farby. Pre urýchlenie práce s drevom môžete používať špeciálne farby dva v jednom. Tieto farby sa nanášajú len v jednej vrstve a poskytnú drevu ochranu.