Neplaťte dvakrát za televízny signál

Mobilné technológie už natoľko pokročili, že viacero mobilných operátorov ponúka službu sledovania televízie v telefóne či tablete. Počtom programov síce mobilná TV nemôže konkurovať niektorým službám s pevným káblovým pripojením, ale z hľadiska funkcií ide o plnohodnotnú náhradu modernej digitálnej TV.

Technický pokrok so sebou prináša aj zmeny v našom každodennom správaní. Mnohí z nás trávia viac času na internete a sociálnych sieťach, hraním hier či sledovaním zábavných videí. Náročných televíznych divákov ubúda a nie každý potrebuje mať večer na gauči výber zo stovky programov. Mnohí uprednostňujú televíziu, ktorú budú mať po ruke vždy a všade, keď to budú potrebovať, hoci aj na hodinku či dve denne.

Výhody online televízie

Kvôli pevnému pripojeniu televízie musíte v domácnosti často ťahať ďalšie káble, vŕtať diery a podobne. Satelitná televízia zase vyžaduje zložitú inštaláciu plechovej paraboly, ktorá pôsobí na fasáde rodinného i bytového domu neesteticky a ktorej nastavenie je pre laikov často nezrealizovateľné svojpomocne.

S mobilnou televíziou Swan GO vám všetky tieto starosti odpadávajú. Ocenia ju však nielen používatelia v domácnostiach, ale aj napríklad ľudia kempujúci v karavanoch, či šoféri nákladiakov na území Slovenska, ktorí majú dlhé prestávky. Tí si zabezpečovali televízny príjem najčastejšie prenosnými satelitnými parabolami.

Keďže však v nákladných autách bežne nie je dostupných 230 V, okrem tejto paraboly potrebovali aj špeciálny satelitný prijímač a obrazovku. A neustále nastavovanie satelitnej paraboly pri zmene miesta bolo otravné. Iste, existujú špeciálne satelitné paraboly, ktoré sa nastavia sami podľa aktuálnych zemepisných súradníc, ale ich predajná cena sa pohybuje v stovkách eur.

So Swan GO vám nič také nehrozí. Ak ste o mobilnej televízii doteraz uvažovali len ako o doplnku na chatu alebo na cesty, možno to prehodnotíte. Veď prečo platiť za televízny príjem dvakrát, keď Swan GO ponúka funkcie plnohodnotnej digitálnej televízie?

Inštalácia mobilnej TV Swan GO a technické predpoklady

Mobilnú TV Swan GO nainštaluje aj priemerne technicky zdatný používateľ internetu. Inštalácia totiž spočíva v jednoduchej registrácii na webstránke, po ktorej obdržíte prístupový kód do administračného rozhrania. Tam si jednoducho nastavíte, na ktorých zariadeniach chcete aplikáciu používať. Swan GO podporuje zariadenia s operačnými systémami Android, iOS a Windows Phone.

Aplikáciu môžete používať až na troch zariadeniach súčasne, takže ak si chcete pozrieť napr. nejaký celovečerný film v tablete, deťom pokojne môžete pustiť rozprávku v druhom tablete alebo mobilnom telefóne.

Na používanie aplikácie potrebujete pripojenie na internet, keďže to nie je zahrnuté v cene služby. To nebýva problém, pevné pripojenia pre domácnosti sú väčšinou rýchle a do tabletu internet dostanete cez domácu WiFi sieť. V teréne je však vhodné zvoliť 4G pripojenie s technológiou LTE, pretože len tak bude zaručená dostatočná rýchlosť prenosu dát bez trhania a výpadkov obrazu. Keďže mobilná TV spotrebúva veľké množstvo dát (pri najvyššej kvalite to môže byť až 1,5 GB za hodinu), je vhodné dátovo neobmedzené mobilné pripojenie.

Ako na väčšiu obrazovku

Swan GO je mobilná aplikácia, pri ktorej sa predpokladá, že bude využívaná prevažne v tabletoch a mobilných telefónoch. Poviete si – fajn, že je mobilná, ale tablet má trošku malú obrazovku. Dnes je už však takmer každý tablet vybavený mini HDMI konektorom, vďaka ktorému ho rýchlo prepojíte či už s počítačovým monitorom alebo veľkou televíznou obrazovkou v obývačke, resp. smart televízorom. Ak chcete bezdrôtové pripojenie, môžete v prípade Androidu použiť funkciu zrkadlenia obrazu s pomocou zariadenia Google Chromecast (cena cca 50 eur).

Programová ponuka

Swan GO ponúka 31 televíznych kanálov. Možno sa vám to nebude zdať príliš veľa, veď na satelitnej TV nie je problém predplatiť si aj stovku programov v slovenskom a českom jazyku. Keď si však spočítate cenu predplatného za tieto programy, dostanete sa na úctyhodnú sumu prekračujúcu 45 eur za mesiac. Ruku na srdce, skutočne budete stíhať sledovať všetky programy a nebudú to vyhodené peniaze? Za Swan GO totiž zaplatíte zlomok tejto sumy, konkrétne 3,99 eur mesačne, a to navyše s funkciami modernej digitálnej TV.

Funkcie digitálnej TV

Samozrejmosťou je archív televíznych staníc, v ktorom je možné listovať a prehrávať filmy, seriály a relácie až sedem dní dozadu. Navyše, ak používate aplikáciu na viacerých zariadeniach, tieto sú navzájom prepojené cez internetový portál, čo umožňuje napr. dopozerať pozastavenú reláciu z archívu na inom zariadení. Reláciu v archíve je možné pretáčať vpred i vzad, takže môžete jednoducho preskočiť všetky zdĺhavé reklamy.

Vysielanie naživo môžete kedykoľvek pozastaviť a pretočiť späť, resp. vpred. Nemusíte teda čakať na reklamu, aby ste si odskočili na toaletu, prípadne do chladničky po studený nápoj či niečo pod zub. Táto funkcia príde vhod najmä pri dlhých celovečerných filmoch.

Mobilná televízia Swan GO je teda vhodná nielen do terénu, ale aj ako plnohodnotná náhrada pevného televízneho príjmu do domácnosti. Veď načo platiť za niečo dvakrát?