Niet hádam človeka, ktorý by aspoň z času na čas necestoval po Európe, či ďalej do sveta. A je úplne jedno, či za prácou, oddychom, kultúrou alebo športovými aktivitami. Iste budete súhlasiť, že samotné cestovanie ukrýva v sebe plno všakovakých nebezpečných nástrah a nepríjemných situácií. Poradíme vám, čo treba spraviť, aby vás prípadná náhodná udalosť bolela čo najmenej.
Pred návštevou zahraničia si musíte najskôr stanoviť váš cestovný plán. To znamená, určiť miesto, čas, spôsob dopravy, na ako dlho plánujete zostať v tej ktorej destinácii a v akých intervaloch sa do nej vracať počas roka. Nezabudnite ani na tranzitné krajiny, cez ktoré budete prechádzať, pretože v nich môžu platiť miestne špecifiká. Iné majú v strednej Európe, iné v jej južnej časti a iné zase v ostatných kútoch sveta.
Krátkodobý či dlhodobý pobyt, poistiť sa treba bez rozdielu
Za krátkodobé poistenie sa považuje súvislý pobyt alebo cesta podľa stanovenej dĺžky určenej konkrétnou poisťovňou. Spravidla ide o tridsať, štyridsaťpäť a deväťdesiat dní.
Samozrejme, v dnešnej dobe sa životná situácia mení mimoriadne rýchlo a môže sa teda stať, že z krátkodobého pobytu sa stane dlhodobý. V tom prípade je výhodnejšie poistiť sa na celý rok. Celoročné poistenie je pre vás výhodnejšie aj vtedy, keď sa do zahraničia vraciate pravidelne na krátku alebo dlhšiu dobu.
Existuje možnosť poistenia aj pri dlhodobejších, viacročných pobytoch v zahraničí, napr. študijný pobyt a opatrovateľstvo. Ide o drahší typ poistenia, pretože je z pohľadu poisťovní aj rizikovejší.
Poistiť sa môžete dať individuálne, skupinovo a ako rodina. Alebo vám napríklad váš zamestnávateľ poskytne poistnú kartu, ak vás napríklad vyšle na služobnú cesta alebo stáž do zahraničia. Seniori majú spravidla najdrahšiu poistku, prípadne ich poisťovne nemusia poistiť.
Odkedy, dokedy a na ako dlho
Poistite sa odo dňa kedy vycestujete, kedy prekročíte hranice krajiny, do ktorej cestujete. Je to celkom logický krok. Niektoré poisťovne stanovujú začiatok poistenia odo dňa podpísania poistnej zmluvy. Sú poisťovne, ktoré ponúkajú flexibilné možnosti vyskladať si poistenie podľa potrieb zákazníka. Vo všeobecnosti však platí, že...
Krátkodobé havarijné poistenie končí dňom návratu, presnejšie, kedy ste spätne prekročili hranice domoviny alebo v prípade predčasného návratu.
Celoročné poistenie zaniká dátumom vyznačenom v poistnej zmluve. Ten si poznačte na viditeľnom mieste.
Dávajte si pozor aj na naozaj krátku dobu poistenia. Napríklad, ak sa vyberiete víkendovať do Álp, musíte si určiť konkrétny deň vysokohorskej túry, inak platíte zásah vrtuľníkom z vlastného vrecka.
Pozor na výšku liečebných nákladov v niektorých krajinách
Čo sa týka cestovného poistenia, najviac treba dbať na výšku liečebných nákladov v zahraničí, ktorá sa môže pohybovať v rôznej výške v závislosti od krajiny, v ktorej sa nachádzate. Tu platí, že čím väčšia životná úroveň krajiny, tým drahšie liečebné náklady.
Ak ste na Slovensku poistení vo verejných zdravotných poisťovniach, dostanete pred cestou do zahraničia Európsky zdravotný preukaz poistenia, na základe ktorého vás ošetria vo väčšine štátnych zdravotníckych zariadení Európskej únie a v niektorých ďalších európskych krajinách. Avšak v mnohých krajinách sú často zdravotnícke zariadenia v súkromných rukách, tam je preto výhodné sa pripoistiť komerčne. Cestovné poistenie vám zaručí komplexnejšie služby ako tlmočenie, prevoz do nášho zdravotníckeho zariadenia, prevoz telesných pozostatkov a preplatenie spoluúčasti ošetrenia.
Nezabudntite na vašu batožinu a športové aktivity
Poistiť vám odporúčame aj vašu batožinu, bez nej by cesta do zahraničia nemala význam, v súvislosti tým myslite na doplnkové cestovné poistenie. Či už ide o osobné veci, cennosti, športové potreby, ktoré vám môžu ukradnúť, môžu sa poškodiť na letisku, v dôsledku autonehody alebo požiaru v hotelovej izbe.
Mnohé rizikové aktivity vykonávané v zahraničí vám jednoducho poisťovňa odmietne poistiť alebo vám stanovia veľmi vysokú poistku. To isté platí pre adrenalínové športy vykonávané na dovolenkách. Rekreačné sa poisťujú bežne.
Každého človeka môže stretnúť nepríjemnosť
Nielen vám môže niečo alebo niekto počas cesty do zahraničia spôsobiť škodu. Pri neopatrnej manipulácii či nehode môžete rovnako vy spôsobiť škodu iným ľuďom. Prípadne ich nedajbože usmrtiť. Poisťovňa vám poskytne preplatenie nákladov na právnika, ak by bolo potrebné dokazovanie o vašej vine či nevine.
Poistenie proti storno rozhodne nevynechajte
Veľmi často sa stáva, že dôjde k situácii, kedy nemôžte odcestovať z rôznych dôvodov a pritom ste už zaplatili za cestovný lístok, hotel a iné ďalšie poplatky. Každá poisťovňa má na toto svoje podmienky. Stojí za to si ich podrobne preštudovať, aby ste neprišli k finančnej ujme, ak k niečomu takému dôjde.
Ak neviete ako ďalej, na zákaznickej linke vám poradia
Každá poisťovňa má k dispozícii svoju zákaznícku linku, kde vám ochotne poskytnú informácie v prípade, že sa vám prihodí na cestách niečo nemilé. Nie každý totiž zareaguje podľa predpísaného manuálu. Vtedy príde vhod rada odborníka, o ktorého sa môžete v núdzi oprieť.