Obnovenie sexuálneho života nemusí byť až také zložité

Každý z vás už určite zažil vo vzťahu obdobie, počas ktorého váš sexuálny život stagnoval alebo nenapredoval takým spôsobom, akým by ste chceli. V mladosti počas prvých sexuálnych zážitkov to mohlo byť spôsobené predčasnou ejakuláciou a v starobe, naopak, erektilnou dysfunkciou. Ani jeden z týchto problémov nie je príjemný, avšak za pomoci vhodných prostriedkov a doplnkov sa dajú zvládnuť.

Sexuálne problémy vo vzťahu môžu byť spôsobené rôznymi príčinami a postihujú mnoho párov. Sexuálna dysfunkcia, teda porucha v milostnom živote, je väčšinou dlhodobý problém, ktorý zatiaľ nie je presne definovaný. Najčastejšie však býva spôsobený rôznymi stavmi, ktoré ovplyvňujú sexuálny vzťah dvoch ľudí.

Tento problém sa väčšinou dáva do súvislosti s psychologickými faktormi, ktorými sú napríklad strach zo zlyhania, negatívny postoj k vlastnému telu, obavy z otehotnenia alebo depresie. Ďalej to môžu byť faktory vzťahové, čiže konflikty v partnerstve alebo nevera a taktiež faktory telesné, ako chorobné stavy, vplyv niektorých liekov na sexuálnu výkonnosť či závislosť na alkohole i drogách.

Problémy v sexe môžu byť vyvolané sexuálnou dysfunkciou u mužov, ale rovnako aj u žien. Medzi najčastejšie ženské sexuálne poruchy patria znížený sexuálny záujem, znížené sexuálne vzrušenie, úplné chýbanie alebo ojedinelý výskyt orgazmu, vaginizmus, pri ktorom je v dôsledku kŕčovitého stiahnutia pohlavného svalstva nemožný pohlavný styk a bolesť pri súloži. U mužov sa takisto vyskytuje znížený sexuálny záujem, erektilná dysfunkcia, čiže porucha stoporenia pohlavného orgánu - typická hlavne u starších mužov - a predčasná, oneskorená, chýbajúca alebo bolestivá ejakulácia.

Ak vás akýkoľvek z týchto problémov trápi dlhšie ako pol roka, jeho riešenie určite netreba odkladať a odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc. Mnohí ľudia „problémy v posteli“ neriešia a časom tak dochádza k ich zhoršeniu, čo vedie nie len k zníženiu sebadôvery oboch partnerov, ale aj k zbytočným konfliktom, ktoré sa neraz končia aj rozchodom.

Riešenie sexuálnych problémov

Riešenie sexuálnych dysfunkcií môže byť rôzne a samozrejme závisí od typu poruchy či problému. Jediným pravidlom je vyriešiť ich čo najskôr, pretože v opačnom prípade sa ich odstránenie realizuje zložitejšie a liečba trvá značne dlhšiu dobu. Neriešené problémy obom partnerom výrazne zasahujú do vzťahu, obmedzujú radosť zo života, vedú k častým partnerským konfliktom až rozvodom manželstiev.

Mnohí sa nevedia zmieriť s neverou, avšak často si za to môžu sami. Keď sa spomenie slovo nevera, najčastejšie sa týka práve nešťastných chlapov, ktorí doma nedostanú to, čo potrebujú. Samozrejme, musíte brať na svoju partnerku v mnohom ohľad, avšak ani ona by nemala byť sebecká a pokiaľ dlhodobo trpí niektorým z vyššie uvedených problémov a nechce ho riešiť, nemala by sa čudovať, ak jej muž utečie za inou. Toto nemá byť návod na to, ako sa s neverou vysporiadať a ani ospravedlnenie toho, že často partneri aj bezdôvodne hľadajú potechu v náručí niekoho cudzieho. Má to však poukázať na to, aké dôležité je sexuálne problémy v partnerstve riešiť.

Možnosti riešenia

Spôsobov ako vyriešiť vaše problémy je mnoho. Ideálnym je však návšteva lekára, ktorý vás vyšetrí a zistí, či váš problém nie je telesného pôvodu, alebo prípadne psychológa. Ten môže pomôcť pri terapii s psychickými príčinami. Ak sa hanbíte zájsť za lekárom, na internete sa môžete zapojiť do rôznych diskusií na najrôznejšie témy a možno práve tam vám niekto s podobným problémom poradí.

Pokiaľ sa hanbíte ísť za lekárom, aby vám predpísal Viagru, častého pomocníka v mnohých manželstvách, môžete taktiež skúsiť iné lieky na podporu potencie. Napríklad Kamagra gél, Kamagra žuvacie alebo šumivé tablety, tabletky Sextreme, Cobra, Avaforce alebo iné preparáty, ktoré sú lacnejšími variantami liekov na potenciu a hlavne na ne nepotrebujete lekársky predpis. Ide o generiká liekov na podporu potencie, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku, aká sa nachádza aj v originálnych liečivách.

U väčšiny mužov sa účinok týchto prípravkov dostaví v priebehu 10 až 15 minút od požitia a trvá spravidla 4 – 5 hodín. Existuje variant týchto liekov – Lovegra, určený aj pre nežnejšie pohlavie, ktorý ženám pomôže dosiahnuť rýchlejšie orgazmus, vďaka uvoľneniu hladkých svalov pohlavných orgánov.

V prvom rade je však na vylepšenie vzťahu s partnerom a v rámci riešenia sexuálnych problémov nevyhnutné sa s ním otvorene porozprávať a snažiť sa vzniknutú situáciu vyriešiť spoločne. Často pomôže už len to, že si vyrozprávate svoje obavy alebo starosti. Mnohým ženám, ale aj mužom postačí zopár milých slov, slová povzbudenia, lichôtky či primerané sexuálne narážky a problém bude razom vyriešený.

Dôležité je takisto to, aby ste partnera či partnerku neustále podporovali, boli jeden k druhému ohľaduplní a navzájom si pomáhali. Vtedy sa aj tie najzložitejšie problémy vo vzťahu premenia na jednoduchšie i ľahšie riešiteľné a snáď už o niekoľko dní si opäť vychutnáte spoločné intímne chvíle.