Plast vs. hliník: aké sú medzi nimi rozdiely?

Plast vs. hliník: aké sú medzi nimi rozdiely?

Okná z hliníka vs. z plastu. Existuje dlhotrvajúca debata o tom, ktorá voľba je lepšia. Pre majiteľov domov to môže byť pri zvažovaní inštalácie nových okien ťažké rozhodnutie. Pozrime sa na výhody a nevýhody oboch typov materiálu, aby sme vám pomohli pri výbere.

Výdrž plastu a hliníka

Plast je populárnou voľbou pre okenné rámy od 80. rokov 20. storočia. História plastových okien u nás začala po páde bývalého režimu, odkedy sme mohli vidieť, že plastové okná Bratislava začala mať naozaj rada.  Je to veľmi odolný materiál voči hnilobe. To znamená, že má dlhú životnosť a vyžaduje veľmi malú údržbu. Rámy sa však môžu v priebehu rokov degradovať, aj keď oveľa pomalšie ako drevené okná, a po 20 až 30 rokoch majú tendenciu vyžadovať si výmenu.

Hliník je tiež vysoko odolný materiál, vydrží však o niečo dlhšie. Vysoko kvalitné hliníkové okná môžu vydržať až 45 rokov, pretože sa neopotrebujú rovnakým spôsobom ako plastové okná. Na rozdiel od iných kovov nebude hliník hrdzavieť, takže sa nemusíte starať o rámy okien, ktoré v budúcnosti udrží nevzhľadné škvrny od hrdze.

Energetická efektívnosť

Jedným z dôvodov, prečo sa hliník v minulosti považoval za menej priaznivý ako plast, bola jeho nízka tepelná účinnosť. Hliník je vysoko vodivý materiál, čo znamená, že ním môže veľmi ľahko prechádzať teplo. Na určitú dobu tak bol hliník považovaný za tepelne neefektívnu voľbu pre okná v porovnaní s plastom.

Za posledných pár desaťročí však technológia prešla dlhú cestu a v súčasnosti sú hliníkové okná a dvere v rámoch vybavené inovatívnymi tepelnými prerušeniami, ktoré bránia prenosu príliš veľkého množstva tepla.

Niektorí výrobcovia dokonca používajú vo svojich rámoch vrstvy aerogélu. Je to taký účinný izolátor, že sa používa na izoláciu raketoplánov a vesmírnych oblekov.

V konečnom dôsledku je úroveň tepelnej účinnosti, ktorú ponúkajú hliníkové okná a plastové okná, premenlivá a závisí od kvality použitých materiálov a výrobných procesov. To sa prirodzene odráža aj na ďalších faktoroch, kedy je pre plastové okná cena kvôli tomu iná podľa použitého materiálu a procesov.

Hliníkové okná s dvojitým zasklením môžu byť rovnako energeticky účinné ako plastové okná. Preto nikdy netreba zabudnúť skontrolovať energetické hodnotenie okna (Window Energy Rating, ďalej WER) u značiek, ktoré zvažujete. Všetky novo inštalované okná podľa zákona musia mať hodnotenie najmenej C, ale hliník aj plast sú schopné ponúknuť až A ++.

Bezpečnosť

Vďaka svojej trvanlivosti sú hliníkové aj plastové okná celkom bezpečné a výrazne viac ako drevené okná, ktoré môžu byť náchylné na nútený vstup, ak sa poškodia. Úroveň zabezpečenia okna poskytuje tendenciu byť založená na kvalite zámkov nainštalovaných spolu s ním.

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre hliníkové, alebo plastové vchodové dvere, za predpokladu, že máte odolné, moderné viacbodové zámky, môžete si byť istí, že vaše okná a dvere budú v bezpečí.

V ďalšej časti sa pozrieme na zvukovú izoláciu, estetické rozdiely a celkové zhrnutie nad tým, či by ste mali siahnuť po plastových, alebo hliníkových oknách.

dalšie rozdiely nájdete na

Plast vs. hliník: aké sú medzi nimi rozdiely?