Premýšľate nad vhodným oplotením domu alebo záhrady? Dôležité je vybrať si pletivo, ktoré naplní vaše očakávania!

Staviate dom alebo sa chystáte na výmenu starého pletiva za novšie a odolnejšie? Na výber máte z množstva rôznych druhov pletív, či už ide o uzlové pletivo, zvárané pletivo alebo zvárané panely.

Pokiaľ plánujete chrániť pozemok voči nízkej ale aj vysokej zveri, vaše očakávania hravo splní uzlové pletivo, ktorého oká sa zväčšujú smerom nahor, čo zabráni nielen prieniku malých zvierat, ale aj sŕn a inej vysokej zveri. Dominantou uzlového pletiva je možné kopírovanie terénu, ľahká skladovateľnosť a jednoduchá montáž.

Pre oplotenie domov a pozemkov, ale aj záhrad, firemných areálov či športovísk sa okrem uzlového pletiva najčastejšie používajú ďalšie 3 typy oplotenia, pretože uzlové pletivo na tento typ nie je vhodné . Sú to konkrétne 4-hranné pletivá, zvárané pletivá alebo zvárané panely.

Najčastejšou voľbou je klasické štvorhranné pletivo. Veľkou výhodou tohto typu pletiva je kopírovanie nerovností. I pri nerovnejších povrchoch nie je potrebné stavať ho kaskádovito. Rozdiel v pevnosti pletiva sa líši podľa veľkosti oka. Čím je oko väčšie, tým je pletivo slabšie. Poplastované pletivá môžete kúpiť v pomere 1,65/2,5mm aj 1,4/2,5mm pričom dôležitý je rozmer vnútorného drôtu, a  teda v prvom prípade je to 1,65 a v druhom 1,4.

Pokiaľ sa tomu nerozumiete, je dobré nájsť si predajcov, ktorí delia pletivá podľa pevnosti. Vďaka takémuto deleniu sa vám bude v pletivách ľahšie orientovať a rozhodne kúpite to, čo ste kúpiť chceli. Veľmi odporúčaným typom oplotenia je napríklad Klasik SUPER so stĺpikom PVC 48mm.

Druhou možnosťou sú zvárané pletivá. Ide o bodovo zváraný produkt, ktorý predstavuje svojou kvalitou a pevnosťou o niečo vyšší stupeň ako klasické pletivá. V prípade zváraných pletív sa stretávame s malou nevýhodou vo forme nemožnosti kopírovania terénu, a teda pri upevňovaní v brehu sa musia robiť kaskády.

Rozdiel v pevnosti pletiva sa takisto líši podľa veľkosti oka a veľmi dôležitým parametrom je práve hrúbka vnútorného drôtu. Odporúčaný typ oplotenia je Forte MEDIUM so stĺpikom UNIX 50mm.

Pletivo na plot je možné zostaviť i zo zváraných panelov. U tohto typu je výhodné to, že ide o modulárny systém, ktorý sa môže skladať podľa potreby. Každý panel je možné postaviť v inom smere alebo v inej výške a dokonca ani vytvorenie oblúkov nie je žiaden problém. Pri tomto type oplotenia je nutnosť vytvárania kaskád. Dôležité je vybrať si dostatočne pevný a hrubý panel. Pri kúpe sa tiež zamerajte na dĺžku panela. Odporúčaný typ oplotenia je panel DELFÍN so stĺpikom 60x40mm.