Spôsoby uchytenia závesov: Viete, aké máte možnosti?

Spôsoby uchytenia závesov: Viete, aké máte možnosti?

I keď pre mnohých závesy a záclony nemusia byt' nevyhnutnosťou, niekedy môžu okná bez nich pôsobiť akosi prázdno a smutne. Vhodne vybrané a zavesené záclony môžu urobiť s interiérom divy. Dokážu domácnosť zútulniť, pretepliť a vytvoriť tak priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne.

Sortiment závesných systémov je pestrý a zorientovať sa v nich nemusí byť vždy jednoduché. Aké možnosti máte na výber?

Spôsoby uchytenia závesov

Spôsoby uchytenia závesov: Viete, aké máte možnosti?

Závesné koľajničky

Tento systém je vo všeobecnosti najlacnejší a najjednoduchší. Koľajničky sú veľmi praktické a využijete ich napríklad aj v prípade rohových alebo oblúkových okien. Vyrábajú sa buď z hliníka alebo z dreva a líšia sa počtom koľajníc. Koľajnicové systémy môžete namontovať na stenu alebo strop pomocou správneho príslušenstva a používať na rôzne druhy konfekcií. Bez problémov udržia záclony aj závesy. V ponuke nájdete jednoradové, viacradové, ale aj flexibilné koľajnice, ktoré sú dokonale tvarovateľné a ideálne aj do výklenkov.

Závesové tyče

Budú zdobiť váš interiér spolu so záclonami a závesmi. Ide o jednoduché riešenie, ktoré je možné nainštalovať do stropu aj na stenu. Záclonové tyče si môžete vybrať podľa vašich predstáv. Vyrábajú sa v rôznych dĺžkach, šírkach, farbách i materiáloch. Podľa vašich preferencií si môžete dokonca zvoliť hrúbku, farbu tyče, typ nosníkov, koncovky či krúžky.

Ide o veľmi jednoduché riešenie, ktoré je zároveň výrazným ozdobným prvkom.

Trendami v bývaní na rok 2022 sú drevené tyče ako ideálne riešenie na chatu, kovové tyče naopak podčiarknu rustikálne a exkluzívne zariadené domácnosti.

Na výber máte:

  • Roztiahnuteľné záclonové tyče, ktoré vám umožnia väčšiu flexibilitu
  • Záclonové tyče s koľajničkami, ktoré vám umožnia mať záclonu dekoratívne dotiahnutú až pri stene
  • Rozperné tyče, ktoré si nainštalujete aj bez vŕtania. Sú ideálne najmä do výklenkov

Záclony alebo závesy na tyč môžete upevniť rôznymi spôsobmi:

Krúžky

Jednoduchý spôsob zavesenia je na krúžkoch, cez ktoré sa záves nasunie na záclonovú tyč. Tento spôsob je ideálny vtedy, ak už záclonovú tyč v interiéri máte. Stačí si už len zakúpiť záves s kruhmi, ktoré sú svojím priemerom prispôsobené veľkosti tyče. Priemer by však nemal byť príliš veľký, aby sa dalo krúžkami ľahko posúvať.

Ušká

Na jemné závesy z ľahkých a vzdušných látok sa najlepšie hodia našité ušká, ktoré pomôžu dosiahnuť efekt jemných a nariasených vĺn. Záves tak jednoducho nasuniete na záclonovú tyč a rozprestriete ho na požadovanú hustotu riasenia.

Tunel

Aj tunelové prešívanie sa skvele hodí najmä pre jemné záclony. Ak chcete, aby záves tvoril hladký a rovný efekt a pripomínal napríklad roletu, môžete ho napnúť po celej dĺžke. Tunelové zavesenia ponúka aj možnosť dosiahnuť efekt riasenia. Tu treba dbať na to, aby bola veľkosť tunela prispôsobená hrúbke tyče.

Tip: Viete ako prať závesy a záclony?

Štipce

V minulosti bola ich nevýhodou ťažkopádna manipulácia. Dnes už vak moderné štipce a garníže vyzerajú a fungujú veľmi dobre a závesy sa tak dajú ľahko a pohodlne posúvať. Záves je pri tomto riešení prešitý riasiacou páskou, ktorá je prispôsobená na upevnenie štipcov.

Flexi háčiky

Tento pomerne nový spôsob zavesenia využíva čoraz viac domácností. Pomocou flexi háčikov, ktoré sú všité do závesu, sa vytvára efekt prirodzených, dvojitých záhybov, ktoré vyzerajú originálne a hodia sa do viacerých štýlov interiéru.

Lankové závesné systémy

Ďalším spôsobom zavesenia sú lankové závesné systémy, kedy sa na napnuté oceľové lanko zavesí záclona a pôsobí akoby sa vznášala vo vzduchu. Záclony a závesy na lanko môžete prichytiť pomocou háčikov, krúžkov alebo štipcov.

Tieto systémy sú minimalistické, no moderné zároveň. Umiestniť ich môžete na strop, na stenu, ale aj na boky múrov. Sú vhodným riešením takmer pre všetky okná, ľahko sa obsluhujú a poslúžia aj ako skvelý regulátor svetla.

Inšpirácia: Vytvorte si vlastné závesy do bytu!

Správne uchytenie závesov môže byť okrem iného aj zaujímavým dekoratívnym prvkom. Preto sa oplatí zvážiť aj to, aký typ závesov a záclon na ne povesíte. Ťažký záves na zatemnenie bude potrebovať pevnejšiu konštrukciu než ľahší voálový záves slúžiaci najmä na ozdobu.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk