Prírodné čistiace prostriedky

Prírodné čistiace prostriedky

Vyčistiť kúpeľňu môže dať zabrať. Hlavne ak máte tvrdú vodu a všade sa usádza vodný kameň. Nevzhľadné fľaky, ktoré vodný kameň vytvára sú všade a aj keď sa ich zbavíte o chvíľu sú tu znova.

Existujú rôzne čistiace prostriedky, s ktorými sa vodného kameňa zbavíte rýchlo. Obsahujú ale množstvo chemikálií, ktoré môžu zanechať v kúpeľni nie práve príjemnú vôňu, niektorými môžete sprchové sety poškodiť alebo môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Zbaviť sa vodného kameňa ale môžete aj menej agresívnymi prípravkami, ktoré máte istotne v domácnosti.

Prípravok na umývanie riadu

Najuniverzálnejším a najúčinnejším prostriedkom na čistenie je bežný prípravok na umývanie riadu. Ak sa s ním zbavíte nečistôt na kuchynskom riade pomôže vám aj s kúpeľňou. Môžete ho naniesť na obklad, vodovodné batérie, umývadlo či vaňu. Najlepšie urobíte ak ho použijete nezriedený. Naneste ho na znečistenú plochu, vtierajte handričkou a nechajte chvíľu pôsobiť. Nakoniec všetko opláchnite vlažnou vodou a utrite do sucha.

Prípravok na umývanie riad môžete použiť na akýkoľvek materiál.

Kyselina citrónová (šťava z citróna)

Šťava z citróna alebo kyselina citrónová sa na odstránenie vodného kameňa používajú bežne v kuchyni. Môžete po nej siahnuť aj keď sa chcete zbaviť vodného kameňa v kúpeľni. Dajte si ale pozor. Keďže ide o kyselinu nie je vhodná na akýkoľvek materiál. Vhodná je len na čistenie strieborných chrómovaných batérií. Ak máte batérie pozlátené alebo s inou povrchovou úpravou siahnite radšej po prostriedku určenom na ich čistenie.Prírodné čistiace prostriedky

Šťavou z citróna sa ale výborne zbavíte vodného kameňa zo sprchových kútov. Stačí ak šťavu prelejete do rozprašovača, nastriekate šťavu na sklo a necháte chvíľu pôsobiť. Následne len opláchnite všetko čistou vodou a utrite do sucha.

Ocot

Ocot je agresívnejší než vyššie spomínaná kys. citrónová, preto by ste ho mali používať zriedený s vodou minimálne v pomere 1:1. Roztok nastriekajte (alebo naneste handričkou) na miesto, ktoré chcete vyčistiť a nechajte cca hodinu pôsobiť. Počas doby pôsobenie môžete roztok 1  až 2 krát aplikovať znova. Na koniec všetko opláchnite a utrite do sucha.

Usádzaniu vodného kameňa môžete aj predchádzať. Stačí ak vždy utriete všetko čo prišlo do styku s vodou handričkou do sucha.