Staviate dom? Skúste použiť PUR a PIR termoizolačné dosky

Každý človek, ktorý sa chystá stavať dom by sa do tejto činnosti nemal pustiť bez rozmyslenia, ale naopak mal by si dobre naplánovať to, ako a kedy dom postaví. Okrem toho však treba venovať pozornosť najmä materiálu, ktorý bude pri stavbe použitý, nakoľko vás bude sprevádzať nielen dlhé roky, ale možno aj celý život. Kvalita je jednou z najdôležitejších kritérií a preto ju v žiadnom prípade netreba podceňovať.

Každý poriadny dom by mal tiež spĺňať určité parametre a to najmä z pohľadu izolácie. Žiadny majiteľ by nebol spokojný s tým, ak by jeho dom nebol poriadne izolovaný a dostával by sa do neho nielen chlad, ale aj voda. Týmto nepriaznivým vplyvom treba zabrániť hneď na začiatku, aby ste počas bývania v dome nemali zbytočné starosti. Na kvalitnú izoláciu je dobrá  PIR alebo PUR doska, ktorá vás dokonale od vonkajšieho prostredia odizoluje.

Ide o tvrdú izolačnú dosku, ktorá je úplne oslobodená od freónov a vyrába sa reakciou spenenia tekutých zložiek s peniacou prímesou. Výsledkom tohto procesu je drobnokomôrková štruktúra, ktorá obsahuje viac ako 90% uzatvorených komôrok. Táto doska je špecifická v tom, že má veľmi nízky prestup tepla a tým pádom do vášho obydlia nič neprepustí. Bez toho, aby ste boli odborníkom v stavebníctve si môžete byť istý, že vaša budova bude mať výnimočnú izolačnú schopnosť. PUR doska je špecifická tým, že nie je laminovaná a je schopná prepúšťať vodnú paru, čím zabezpečuje dokonalé dýchanie celého objektu.  PIR doska je o niečo iná a je pokrytá hliníkovou fóliou, pričom je na oboch stranách laminovaná.

Odizolovať netreba však len nový dom, ale aj starší, ktorý už nespĺňa potrebné kritériá a požiadavky majiteľov. Problémový býva často sokel, na ktorý mnohí ľudia zabúdajú. Nesprávne vyriešený sokel nedokáže zabrániť premŕzaniu základov a ani terénu pod stavbou, čo vám spôsobí tepelné straty a tým pádom aj tie finančné. Ak ste trochu šikovní, túto situáciu dokážete vyriešiť aj bez konštruktérov a robotníkov,  stačí si len zistiť základné informácie. Izolácia domu je jednou z najdôležitejších parametrov a preto by ste ju nemali podceniť. V rámci tohto problému je na trhu množstvo modelov rôznych izolačných dosiek, z ktorých si treba vybrať tie správne. Problém tak dokážete ľahko vyriešiť, čím predĺžite aj životnosť vašej stavby.