Trpíte bolesťami chrbtice? Niečo treba v živote zmeniť

Bolesť chrbtice nie je pre nikoho príjemná a každý by sa jej rád vyhol. U niektorých ľudí vzniká v dôsledku ich práce, niektorí si ju privolajú pre zlé držanie tela, no vzniknúť môže aj kvôli  nekvalitnému spánku. Ako dokážeme všetkým nástrahám odolávať?

Za väčšinu problémov si môžeme sami

Málokto si vie uvedomiť, že za väčšinu zdravotných problém v živote si môžeme sami. Aj táto nevedomosť je príčinou, prečo ľudia bolesti chrbtice neriešia a nechávajú ich zájsť až do stavu, kedy sú neznesiteľné. Ešte predtým, ako navštívite lekára by ste sa mali zamyslieť čo robíte zle a ako to dokážete zmeniť. U väčšiny ľudí je príčinou tejto civilizačnej choroby zlé držanie tela a to nielen pri práci, ale aj vo voľnom čase. Už v detstve niektorých rodičia upozorňovali, aby si na to dávali pozor, inak budú mať krivú chrbticu. Nie každý však tomu venoval pozornosť a riadil sa radami starších a skúsenejších. Realita je taká, že dnešná doba tejto chorobe ešte viac napomáha a to najmä pre využívanie počítačov, mobilov a sedavé zamestnania. Práve pozícia kedy človek predkláňa hlavu zaťažuje chrbticu najviac a tým spôsobuje nielen bolesti, ale aj vážne zdravotné komplikácie.

Príčinou však môže byť aj nekvalitný spánok, zlá spiaca poloha alebo nevhodné matrace. Práve tie sa považujú za jednu z najdôležitejších vecí, do ktorých by mal človek investovať nielen čas pri výbere výrobku, ale aj financie. Príliš veľké šetrenie sa v tomto smere nevypláca, pretože si pre pár eur môžete spôsobiť naozaj zbytočné veľké bolesti. Hoci sa hovorí, že za peniaze si človek zdravie nekúpi, no čo sa týka chrbtice a kvalitného spánku nie vždy to tak platí. Netreba zabudnúť ani na to, že matrac neovplyvňuje len bolesť, ale aj dostatok energie a celkové šťastie človeka. Nikto netúži vstávať do práce vyčerpaný viac, ako keď z nej prišiel domov. Aj to je ďalší dôvod, prečo je výber matracu dôležitejší ako ste si možno mysleli.

Pomôžu aj iné rady...

Okrem výmeny matracu vám však pomôžu aj iné zmeny, ktoré vo svojom živote vykonáte. Jednou z nich je pravidelné cvičenie, ktoré by mal zahrnúť do svojho režimu každý človek. Nemusíte to zas preháňať chodením do fitness centra, úplne postačí ak si sem tam zacvičíte doma. Pozor však na prudké pohyby, ktoré môžu chrbtici skôr uškodiť ako pomôcť. Dobre vám urobí aj teplo v oblasti krčnej chrbtice, šije a ramien. Použiť môžete napríklad špeciálne gelové vrecká alebo náplaste, ktoré zakúpite v lekárni. Tým najdôležitejším je však kvalitný matrac, ktorého účinky nenahradí nič iné.