Vitamín C – je tak samozrejmým vitamínom, že naňho často zabúdame

Aj keď sa snažíme zdravo stravovať a nevyhýbame sa ovociu a zelene, vitamín C je veľmi citlivým vitamínom, ktorý rýchlo stráca svoj účinok. Preto je dobré doplniť céčko vhodným supplementom, teda doplnkom stravy s vitamínom C.

Trpíte únavou? Dáte si doplnok stravy obsahujúci železo. Ale pozor! Jeho lepšie vstrebávanie podporuje vitamín C. Športujete? Je dokázané, že športovci potrebujú väčšie dávky vitamínu C. Zvýšené užívanie vitamínu C sa odporúča ako prevencia proti chrípke a nachladeniu, ale aj pri rekonvalescencii.

Nedostatok vitamínu má celú škálu prejavov, ktoré sa delia podľa toho, či ide o mierny, alebo o akútny nedostatok vitamínu C. V dnešnej dobe sa stretávame obvykle iba s miernym nedostatkom. Prejaviť sa môže spomalením rastu, zvýšenou kazovosťou zubov, deformáciou kĺbov znížením imunity a náchylnosťou k infekciám, žalúdočnými problémami aj zvýšenou únavou. Akútny nedostatok C vitamínu sa prejavuje ako anémia, kĺby krvácajú a sú napuchnutí, môže dôjsť k sterilite, k strate zubov, k atrofii svalov aj k žalúdočným vredom.

Vitamín C je veľmi citlivým vitamínom

K jeho ničeniu a strate sily dochádza vplyvom oxidácie a pôsobením teploty. Každých 5 minút varu zničí až 10 % vitamínu C. Pri sušení je strata asi 50 %. K stratám dochádza tiež oxidáciou, teda keď napríklad ovocie rozkrojíme a vystavíme ho vplyvu svetla.

Vitamín C ako zbraň proti chrípke a nachladeniu

Nedostatok vitamínu sa dá pomerne jednoducho riešiť pomocou vhodného vitamínového doplnku. Hlavne pri chrípke a nachladení sa odporúča užívať množstvo väčšie než je doporučená denná dávka (čo je 90 miligramov u zdravých dospelých mužov a 80 % u zdravých dospelých žien.

Doplnok stravy EXTRA C 500 je kvalitný vitamín C s tzv. postupným uvoľňovaním. Je vhodným riešením vo chvíli, kedy začíname cítiť prvé príznaky nachladenia či nastupujúcu chrípku. Ale aj počas ochorenia. K uvoľňovaniu dochádza po dobu minimálne 8 hodín.