Umelý mramor - elegancia pre váš domov

Umelý mramor - elegancia pre váš domov

Vďaka svojej elegancii sa mramor stal jedným z najlepších riešení domácej dekorácie. Či mramorová podlaha v obývacej izbe alebo mramorová linka v kuchyni,  mramor pridá vášmu domovu vábivú krásu. Prečo si vybrať umelý mramor a aké výhody vám prinesie?

Čo je to umelý mramor?

Na rozdiel od prírodného kameňa vytvoreného geologickými činnosťami je umelý mramor vyrobený človekom. Vyrába sa z mramorových zvyškov, z kremeňa, z piesku a z kamenného prášku, z plastu, z kolofónie, z cementu a z akrylového lepidla, ktoré sa spolu zmiešajú vo vopred určenom pomere.

Zmes sa intenzívne mieša vo vákuu, udržuje sa vo vysokom tlaku vo forme, aby stuhla a vytvorila tak tvrdé mramorové horniny.

Umelý mramor a jeho výhody

Akákoľvek forma kamennej dekorácie vie dodať vášmu domovu štipku elegancie a luxusu. Avšak kupujúci sa mnohokrát nevedia rozhodnúť, ktorý mramor majú preferovať - či umelý alebo prírodný.

Nasledujúce faktory vám pomôžu správne rozlišovať prírodný a umelý mramor. A predstavíme vám aj výhody tohto pôvabného kameňa.

Nespočetné množstvo farieb

Prírodný mramor má rôzne farby v závislosti od prítomnosti nečistôt vo vápenci. Umelý mramor má naopak všestrannú farbu a vzory, čo zvyšuje výberovú rozmanitosť.

Tip: Poznáte ďalšie druhy kamennej a betónovej vonkajšej dlažby?

Starostlivosť a údržba

Prírodný mramor je tvrdý, ale krehký kameň, ktorý po rozpätí môže zmeniť farbu alebo sa štiepať. Pri výbere prírodného mramoru by ste sa mali vyhýbať rozliatiu oleja, kyslých látok alebo čistiacich prostriedkov, ktoré by mohli kameň poškodiť.

Umelý mramor je na druhej strane neporézny a nie je náročný na údržbu. Je odolný voči olejom, škvrnám a zafarbeniu. Umelý mramor je nepriepustný a povrch je možné ľahko sterilizovať.

Hmotnosť

V porovnaní s prírodným mramorom je umelý mramor pomerne tenší a ľahší, čo umožňuje ľahkú prenosnosť. Jeho nízka hmotnosť uľahčuje aj inštaláciu.

Trvanlivosť

Umelý mramor je odolný voči poškriabaniu a každodennému opotrebovaniu. Pomocou jednoduchého brúsenia je možné ľahko ho opraviť do dokonalého stavu. Vďaka týmto vlastnostiam je umelý mramor určite trvalou investíciou.

Cena

Prírodný mramor je prémiový kameň. Rezanie, dobývanie a dostupnosť ho robia finančne nákladným. Naopak, umelý mramor je lacnejší, pretože sa dá ľahko vytvoriť v lome, pomocou zmesi niekoľkých prvkov a stuhnutím do formy.

Inštalácia

Inštalácia prírodného mramoru si vyžaduje kvalifikovanú pracovnú silu, inak môže dôjsť k zvlneniu, prasknutiu, zmene farby alebo prasknutiu mramorových žíl. Rezanie, inštalácia a úprava umelého mramoru je však bezproblémová, pretože je menej krehký.

Tip: Viete ako vybrať vhodnú podlahu do kuchyne?

Využitie umelého mramoru

Umelý mramor sa najčastejšie využíva v kuchyniach a kúpeľniach. Jeho robustnosť sa dá uplatniť aj vo forme pracovných a stolových dosiek, umývadiel, spŕch, vaní alebo políc. Pre viac pompéznosti ku mramoru, elegantným designovým nábytkom

určite nič nepokazíte.

Mramor je stelesnením krásy. Interiéroví dizajnéri, ale aj spotrebitelia čoraz viac využívajú umelý mramor. Zatiaľ čo prírodný mramor je klenot, hodnota umelého mramoru je rovnako veľká.

S umelým mramorom si môžete vytvoriť jedinečný dizajn a vaše nápady môžu byt' realizované s nespočetnými možnosťami vo veľkosti, tvare a farbe. Za výhodnú cenu môžete umelým mramorom dokonale napodobniť vzhľad prírodného kameňa, ktorý dodá vášmu domovu šmrnc a nádych luxusu.