Užite si leto vo vlastnom bazéne

Bazén sa stáva neodmysliteľnou súčasťou záhrad. Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Napríklad súkromie pri kúpaní, ľahká dostupnosť, či priaznivé ceny niektorých typov bazénov. Poradíme, kde zohnať bazén, ktorý Vám nezruinuje rozpočet na leto a ako správne bazén vybrať napríklad aj na poslednú chvíľu. 

Vybudovať zapustený bazén nie je ľahké a zároveň je takéto rozhodnutie pomerne nákladnou záležitosťou. Alternatívou plnohodnotného kúpania sa môžu stať nadzemné bazény. Nenechajme sa však zmýliť, nejde o nafukovací bazénik pre deti, ale o dôstojnú náhradu zabudovaného bazéna. Na trhu aktuálne nájdeme nadzemné bazény s masívnymi konštrukciami, plechovými dielmi a pevnými fóliami v rozličných prevedeniach a veľkostiach.

Prečo práve nadzemný bazén ?

Medzi hlavné pozitíva patrí jednoduchosť a rýchlosť montáže. Na svoj pozemok si môžeme nadzemný bazén bez obáv umiestniť bez stavebného povolenia. Nie je potrebné vykonávať žiadne zložité stavebné úpravy pozemku, stačí, aby bol podklad rovný. Každú sezónu navyše môžeme bazén postaviť na iné miesto. Akonáhle je z neho vypustená voda, je možné ho ľubovoľne presúvať.

Ďalším podstatným aspektom je cenová dostupnosť týchto bazénov. Oproti zapusteným bazénom odpadávajú náklady na výstavbu a materiál. Ceny nadzemných bazénov sa pohybujú maximálne v desiatkach a stovkách eur.

Vodu v nadzemnom bazéne je tiež ľahšie prehriať, či už pomocou solárnych panelov, plachiet alebo len vďaka vonkajšej teplote. Bezpečnú, čistú a priezračnú ju udržíme vďaka pripojenej filtrácii a priebežnému dopĺňaniu bazénovej chémie rovnako ako pri zapustených bazénoch.

Aký typ bazéna zvoliť ?

Prvou a zásadnou otázkou pri výbere bazéna je to, či chceme mať bazén na záhrade po celý rok, alebo ho chceme inštalovať len na obdobie teplých dní. Sezónne užívané bazény sa musia na zimu vypustiť, vyčistiť, zložiť a odložiť. Celoročné bazény stačí pomocou špeciálnych dezinfekčných prípravkov zazimovať a voda v nich vydrží do ďalšej kúpacej sezóny.

Pre sezónnu prevádzku sú určené bazény typu Florida a Tampa. Práve Tampa je dlhodobo jedným z najžiadanejších a najobľúbenejších bazénov v rámci Slovenskej republiky. Vyniká veľmi ľahkou inštaláciou, stačí nafúknuť golier, ktorý dodáva bazénu tvar a začať napúšťať. Stúpajúca hladina vody sama vypne steny bazéna. Vďaka absencii kovových prvkov je aj vysoko bezpečný.

Bazén Florida oproti tomu tvorí stabilná kovová konštrukcia, na ktorej je zavesená bazénová fólia. Existujú ako kruhové, tak aj obdĺžnikové varianty bazéna Florida.

K bazénom stojacim vonku naprieč ročným obdobiam patrí Orlando. Pozostáva z mohutných oceľových plátov, ktoré sú zvnútra potiahnuté fóliou.

Väčší alebo menší ?

Pri voľbe rozmerov bazéna je potrebné zamerať sa na priestorové možnosti záhrady. Presnejšie na to, koľko miesta sme ochotní pre bazén vyčleniť. Musíme pri tom myslieť tiež na pohodlie. Teda priestranstvo, na ktoré umiestnime schodíky, lehátka alebo slnečník.

Dôležitým atribútom je hĺbka vody a to najmä v prípade, že bazén budú využívať deti. Pre malé deti je postačujúci malý bazénik, dospelý človek si zapláva v hĺbke 80 až 90 centimetrov. Výber parametrov teda závisí najmä na určení cieľového používania bazéna. Na trhu sú v ponuke bazény s hĺbkou od 50 do 130 centimetrov a o priemernej šírke od 2 až do 6 metrov.

Na čo nezabudnúť ?

Medzi najdôležitejšie príslušenstvo akéhokoľvek bazéna patrí filtrácia. Jej funkcia spočíva v tom, že mechanicky nasáva nečistoty poréznym prostredím filtra a zachytáva ich v ňom. Výsledkom je tak bezpečná a krištáľovo čistá voda. Pre bazény do 5000 litrov je postačujúca kartušová filtrácia, pre výkonnejšie a účinnejšie čistenie je vhodná piesková filtrácia.

Kde vyberať ?

Najvýhodnejšie je vybrať z bazénov, ktoré sa už predávajú v sete vrátane filtrácie. Takáto ponuka býva finančne priaznivejšia než samotný bazén bez príslušenstva. Výhodné bazénové sety nájdeme napríklad na e-shope spoločnosti Marimex.