Viac svetla do Vašej obývačky

Počas zimy, kedy sa stmieva omnoho skôr a denné svetlo vidíme naozaj minimálne, si môžeme pomôcť umelým osvetlením. Toho by malo byť v domácnosti dostatok. Či už z vizuálneho alebo zdravotného hľadiska. A nielen v zime! Práve obývačka je miesto, kde sa rodina stretáva a trávi mnoho času. A práve tu by ste sa mali postarať o dostatok osvetlenia.

Koľko svetla obývačka potrebuje?

Ak riešite osvetlenie obývačky, mali by ste vedieť, koľko ho v tejto miestnosti vlastne potrebujete. Staré známe pravidlo, že jedno svetlo do miestnosti stačí, už dávno neplatí. Pri jedinom svietidle často vznikajú rôzne tienisté kúty a do niektorých častí izby svetlo ani neprenikne. Praktickejšie je preto svetlo funkčne rozmiestniť. Pri väčšej miestnosti však neváhajte použiť aj viacero hlavných stropných svietidiel. To platí aj v prípade, ak je obývačka spojená s jedálňou. Hlavné svietidlo patrí aj nad jedálenský stôl.

Vytvorte si funkčné svetelné zóny

Uvedomte si, že na svete neexistujú len klasické lustre a že stolné lampy nie sú určené len na nočný stolík! V každej väčšej miestnosti, obývačku nevynímajúc, by ste mali mať tri typy osvetlenia. Stropné osvetlenie, ktoré slúži na klasické osvetlenie. Potom menšie alebo stojaté lampy, ktoré slúžia ako zdroj svetla pri čítaní a práci a tiež jemné, takpovediac atmosférické alebo intímne osvetlenie.

V kútiku na prácu alebo čítanie dbajte na to, aby svietidlo bolo vedľa Vás alebo za Vami. Tak, aby Vás neoslepovalo, ale zároveň poskytlo dostatok svetla na prácu. Taktiež by malo byť na opačnej strane Vašej dominantnej ruky. Čo to znamená? Ak ste ľavák, svietidlo umiestnite napravo a naopak. Nebude tak zbytočne vrhať tiene.

Intímne osvetlenie je ideálne pri sledovaní televízie a pri relaxe. Na tento účel perfektne poslúžia LED svetelné pásiky, napríklad na TV stolíku alebo v sadrokartónových podhľadoch. Pozor na priame svetlo nad televízorom! Nebolo by veľmi príjemné pre Vaše oči. Ak túžite vytvoriť dojem väčšej miestnosti, osvetlite aj kúty izby. Postačia na to aj malé stolné lampy, ktoré môžu byť zároveň peknou dekoráciou. Myslite na to, že používaním viacerých typov svetiel a ich účelným používaním môžete ušetriť.

 

 

Obrázky: slavun / Dollar Photo Club,

Leave a reply