Pri výbere novej sedačky do bytu väčšina ľudí rozmýšľa aj nad koženými sedačkami. Aj keď často ide o mohutnejší kus nábytku, ktorý sa hodí do priestrannejších miestností môžete ho mať v súčasnosti vyrobený aj na zákazku v menšej veľkosti. S koženými sedačkami sa spája množstvo mýtov, ktoré vás môžu od jej kúpi odradiť.
Ak ste si kúpili nový byt v Bratislave alebo inom meste Slovenska a chcete v ňom mať koženú sedačku nedajte na mýty a verte faktom. Ako to teda je s koženými sedačkami?
Mýtus č. 1: Koža nie je odolný materiál
Opak je pravdou. Koža patrí medzi najodolnejšie materiály. Kožená sedačka môže vydržať až 4x dlhšie ako látková. Vekom a používaním získava koža charakteristickú patinu, ktorá jej dodáva na originalite.
Po koženej sedačke môžete pokojne siahnuť aj keď máte malé deti alebo zvieratká. Tento odolný materiál odolá pazúrom zvierat a aj vystrájaniu detí. Pokiaľ nechcete kožu zámerne zničiť (roztrhať, spáliť,...) náhodne sa vám to určite tak ľahko nepodarí.
Mýtus č.2: V zime chladí a v letnom období zas lepí
Neverte tomu. Ide o najrozšírenejší mýtus, ktorému verí množstvo ľudí. Koža je materiál, ktorý sa prispôsobí okoliu. Ak je byt vykurovaný bude mať rovnakú teplotu ako okolie. Ako poťah je koža priedušná, takže sa nemusíte obávať ani toho, že na nej v lete budete lepiť.
Samozrejme všetko záleží od kvality spracovania kože.
Mýtus č.3: Kožená sedačka je náročná na údržbu
Nie, ani toto nie je pravda. Starostlivosť o koženú sedačku si nevyžaduje žiadnu náročnú údržbu. Stačí z nej len pravidelne utrieť prach suchou handričkou, povysávať omrvinky, ktoré zapadli do štrbín a rozliatu vodu (alebo iné tekutiny) čo najrýchlejšie utrieť. Ak na jej vyčistenie potrebujete použiť mokrú handričku nepoužívajte žiadne bežné čistiace prostriedky, len namočte handru do čistej vody. Mokré miesto hneď utrite do sucha.
Na údržbu koženej sedačky dostanete kúpiť špeciálne čistiace prostriedky určené priamo na kožu.