Farebné kúzlo jarných kvetov!

Možno to ešte pár mesiacov potrvá, no uznajte sami, že záhrada je počas jari jednoznačne  najkrajšia! Prebudená príroda so záhonmi plnými kvetmi nás nabíja akousi zázračnou energiou, ktorá nám dodá  úplne iný pohľad na svet okolo nás.  Okrem správnej starostlivosti o záhony, veľa záleží i od toho, do akých farebných tónov vašu záhradu zladíte.

Dôležité je načasovanie!

Fialová a žltá, rovnako ako aj modrá či oranžová, sú podľa teórie farieb komplementárnymi, teda dopĺňajúcimi sa farbami. Keď zladíte vašu záhradku podľa týchto farieb, vznikne nádherný a očarujúci kontrast, ktorý zaujme už na prvý pohľad! Samozrejme, že všetko záleží len a len na vás a vašich preferenciách. Treba si však uvedomiť, že pestrofarebné osadenie pôsobí omnoho príjemnejším dojmom ako kombinácia pastelových či príliš mdlých odtieňov. Požadovaný efekt však nezávisí len na jednotlivých farbách. Dôležité je tiež zvoliť správnu plochu na tieto kvetiny. Pokiaľ si teda nenaplánujete správne nasedenie jednotlivých kvetov, na jar medzi nimi nevznikne impozantný ohňostroj farieb, čo môžete oľutovať. Pokiaľ si však naplánujete sadenie jednotlivých semienok, tulipány, trvalky či narcisy môžu o pár mesiacov vyzerať nielen skvostne, ale i originálne, čo vám bude môcť mnoho ľudí závidieť.

Čo spraviť so zvädnutými kvetmi?

Pokiaľ vám kvety skôr či neskôr zvädnú, nezabudnite ich hneď odstrániť. Ostatné rastliny neohrozíte a nebudete ich zbytočne vystavovať takému riziku. Listy kvetov však môžete ponechať, a to dovtedy, dokým úplne nezožltnú. Zdravé a silné kvety môžu vytrvať pokojne aj niekoľko mesiacov, no všetko závisí od vašej starostlivosti, ale i od počasia. Aj vy sa už tešíte na jar a na pestovanie kvetov či iných nádherných rastlín?

Okrem správnej starostlivosti o záhony (polievanie, okopávanie alebo hnojenie), veľa záleží i od toho, do akých farebných tónov vašu záhradu zladíte.

Hnojenie záhonu je dôležitou časťou správnej starostlivosti o záhradu a pestovanie rastlín. Pomáha zabezpečiť dostatočné živiny pre rastliny, čo vedie k zdravému rastu, plodnosti a odolnosti voči chorobám. Správne hnojenie umožňuje dosiahnuť hojnejšie úrody a kvalitnejšie plodiny.

 

Foto: © Vera Kuttelvaserova / Dollar Photo Club

Leave a reply