Ak chcete hypotéku, musíte si nehnuteľnosť poistiť

Podľa štatistík Slovenskej asociácie poisťovní ľudia viac investujú do neživotného poistenia ako životného. Medzi tie vyhľadávané patrí najmä poistenie nehnuteľnosti, ktoré často úzko súvisí s čerpaním úveru na bývanie alebo hypotéku. Banky totiž uvoľňujú finančné prostriedky až vtedy, ak je založená nehnuteľnosť poistená. Čo všetko poistenie nehnuteľnosti zahŕňa?

Kúpa rodinného domu, bytu, chaty či chalupy je v každej rodine veľkou udalosťou. Splniť si sen o bývaní či víkendovom hniezde so sebou prináša najmä administratívne povinnosti - ak teda nemáme na mysli priamo financie, ktoré ku kúpe treba. Popri kúpnej zmluve a čerpaní úveru či hypotéky je potrebné k obstaraniu nehnuteľnosti aj jej poistenie, bez ktorého by väčšina bánk na trhu nepovolila čerpanie finančných prostriedkov.

Nehnuteľnosť, ktorú si obstarávate, musí byť poistená najmenej na hodnotu, ktorú vyčíslil súdny znalec pri vypracovaní posudku o nehnuteľnosti. Riziká, proti ktorým vás má poistka nehnuteľnosti chrániť, si môžete navoliť ľubovoľne podľa potreby.

Čo patrí medzi základné poistné riziká?

Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na rodinný dom, chatu, chalupu či byt v osobnom vlastníctve. Zahŕňa v sebe krytie hneď niekoľkých poistných rizík, ktoré si v rámci jednotlivých poistných balíkov môžete vybrať podľa seba. Široký výber poistných krytí môžete získať prostredníctvom rôznych balíkov - otázka je, aké konkrétne riziká tá-ktorá poisťovňa kryje.

Výpočet základných poistných rizík je nasledovný: požiar, výbuch, priamy úder blesku, pád lietajúcich telies, náraz známeho vozidla, náraz neznámeho vozidla, vietor od 60 km/h, krupobitie, tiaž snehu, povodeň, záplava, zemetrasenie, výbuch sopky, lavína. Hocijako sa môžete presviedčať, že vám sa nič z toho stať nemôže, opak je pravdou.

Dnes - keď je počasie veľmi nevyspytateľné a prináša aj na naše územie napr. supercely, prívalové dažde, krupobitia a silné nárazové vetry - sa môže stať vskutku hocičo. Možno si spomeniete napríklad na prípad pádu športového vetroňa nad obytnou časťou Nitra - Zobor, ktorý sa v roku 2016 zrútil na strechu rodinného domu. Rodina mala dom poistený aj pre prípad pádu lietadla, pričom by im možno ani vo sne nenapadlo, že raz budú zo strechy domu odpratávať malé lietadlo.

Aj pri bývaní v byte sa hodí poistenie nehnuteľnosti

Ak bývate v paneláku, asi najväčšou obavou je prasknuté vodovodné potrubie alebo pokazená práčka, ktorá narobí problémy nielen vám, ale aj susedom bývajúcim o poschodie či dve nižšie. Vy máte potopu v byte, oni majú zatečené stropy. Poistenie nehnuteľnosti vás ochráni pred rizikom vody z vodovodných zariadení, napríklad aj vtedy, ak sa vám rozbije akvárium, vytečie kúrenie alebo sa pokazí vodná posteľ.

Ak máte chalupu alebo chatu v malebnom horskom prostredí, určite oceníte poistenie v prípade pádu stromov, stožiarov a iných predmetov, poklesu či zosuvu pôdy či vonkajšiemu vandalizmu. Ak premýšľate skôr nad ochranou hnuteľných vecí, svoju pozornosť obráťte na poistenie majetku ERGO.

Poistiť sa dá dom vo výstavbe

Dali ste si postaviť vysnívaný rodinný dom stavebnej firme alebo si svoje rodinné hniezdo staviate svojpomocne? Aj takáto stavba sa dá poistiť. Nehnuteľnosť vo výstavbe si viete poistiť proti týmto rizikám:

 • Požiar
 • Výbuch
 • Priamy úder blesku
 • Pád lietajúcich telies
 • Náraz známeho vozidla
 • Náraz neznámeho vozidla
 • Vietor od 60 km/h
 • Krupobitie
 • Krádež vlámaním
 • Lúpež
 • Zodpovednosť z vlastníctva nehnuteľnosti do výške 20 000 EUR

Ako je to s poistením pri prenájme?

Mnoho vlastníkov bytov či domov svoju nehnuteľnosť prenajíma. Ak by sa táto nehnuteľnosť stala neobývateľnou, prichádzajú o svoj pasívny príjem, ktorý ich možno aj živí. Poisťovne reagujú na situáciu na realitnom trhu možnosťou pripoistiť si stratu nájomného.

V prípade, že sa nehnuteľnosť stane neobývateľnou, poskytne poistné plnenie až do výšky 80 % nájomného po dobu 6 mesiacov. Majitelia nehnuteľností sa tak nemusia obávať výpadku príjmu, čo je v dnešných "neistých" časoch obrovské plus. Koľko stojí takéto pripoistenie a v rámci ktorého balíka sa dá vybaviť?

Aj pes a mačka sú poistení

Možno ste sa pri čítaní práve pobavene uškrnuli, no ak máte doma psa alebo mačku, poistenie nehnuteľnosti pokrýva aj ich úraz do výšky 400 EUR. V prípade, že sa vašim štvornohým miláčikom niečo doma stane, náklady na ošetrenie u veterinára vám z dôvodu úrazu poisťovňa preplatí.

Úraz sa v poisťovníctve definuje ako udalosť nezávislá od vôle poisteného, ktorá neočakávaným, náhlym a neprerušeným pôsobením vonkajších síl alebo vplyvov spôsobila objektívne zistiteľné trvalé následky alebo smrť.

Poistných rizík v prípade poistenia nehnuteľnosti je skutočne dosť. Situácií, ktoré nás každý deň ohrozujú a ani si ich závažnosť neuvedomujeme, ešte viac. Aby ste sa vyhli neočakávaným problémom v otázke bývania, prípadne nemuseli riešiť závažné finančné starosti, myslite v prvom rade na prevenciu.