Aké má využitie kondenzátor v domácnosti?

V našich domoch sa nachádza množstvo elektrických zariadení, ktoré potrebujeme na náš každodenný život. Elektrická energia je všade okolo nás, a preto sa aj v našom dome nachádzajú súčiastky a mechanizmy, ktoré s elektrickou energiou pracujú. Aké zariadenia sú to?

V domoch je množstvo zariadení, ktoré potrebujú na svoje fungovanie elektrickú energiu. Veľa zariadený je priamo napojených na zdroj elektrickej energie, teda do zásuvky. Veľa z nich však potrebuje aj záložný zdroj, ktorý dokáže poskytnúť elektrickú energiu. Práve preto sa do zariadení montujú batérie a kondenzátory. Aký je medzi nimi rozdiel a kde ich nájdeme?

Aké je využitie kondenzátora?

Medzi batériami a kondenzátorom je veľká konkurencia. Vo väčšine zariadený nájdete ako záložný, alebo hlavný zdroj elektrickej energie batérie, alebo kondenzator. Veľa zariadený stále používa batérie, ktoré majú síce lepšiu výdrž, no kondenzátor batérie postupne predbieha vďaka rýchlemu nabíjaniu, lacnej cene, malej veľkosti a podobne. Ak však do zariadenia zapojíte kondenzátor zle, poškodíte ho.

Batérie môžete bez problémov zapojiť zle a nič sa nestane. Kondenzátory a batérie hrajú dôležitú úlohu v zariadeniach. Množstvo z každodenných zariadený, ktoré máte aj u vás doma fungujú vďaka kondenzátoru. Kondenzátor nájdete napríklad v práčke, mikrovlnke a podobne. Batérie nájdete bežne v menších zariadeniach, ako budíky, televíznych ovládačoch a ostatných malých spotrebičoch a pomôckach.

Kondenzátor sa využíva vo väčších zariadeniach najmä kvôli rýchlemu nabíjaniu a veľkej kapacite. Kondenzátor dokážete nabiť rýchlo a na veľkú hodnotu, ktorá je oveľa väčšia, ako u bateriek. Ak sa vám kondenzátor náhodou poškodil, viete ho jednoducho vymeniť za nový. Nájsť ho viete v rôznych obchodoch s technikou a elektronikou. Pri výmene kondenzátora treba byť opatrný, a nič nepoškodiť. Potom je potrebné kondenzátor zapojiť správne, keďže ako už bolo spomínané, pri zlom zapojení sa poškodí.

Výhodou kondenzátora je aj to, že neobsahuje žiadne chemické látky v kvapalnom skupenstve, takže nič vám nemôže vytiecť. Kondenzátor sa možno dostane aj do áut a nahradí aj akumulátorové batérie. Tie sa dnes nachádzajú v každom aute, no kondenzátor by ich dokázal efektívne nahradiť.

Zatiaľ je problém hlavne v nabíjaní, pretože kondenzátor potrebuje pre rýchle nabíjanie aj vysoký prúd. To by pri bežnom nabíjaní mohlo spôsobiť preskočenie iskry, ktorá by vás dokázala poriadne zraniť. Je to všetko na dobrej ceste, a preto sa možno raz dočkáme aj áut s kondenzátorom. Kondenzátor by sa tiež dokázal potom uplatniť aj v iných dopravných prostriedkoch a strojoch a dokázalo by sa tak ušetriť veľa miesta.

Tak čo? Už viete aké má kondenzátor využitie?