Ako bojovať proti horúčavám bez klimatizácie

Plné kúpaliská, psy zalezené v tieni, krby v záhrade rozvoniavajúce grilovaným mäsom, aj to je neklamný znak toho, že prišlo leto. A sním aj horúčavy, pre niekoho konečne, pre iných veľká katastrofa. Môžete ich však prežiť aj bez klimatizácie, stačí sa riadiť týmito trikmi a radami. Kde začať?

Cez deň nevetrajte

Človek sa naučí robiť rôzne veci automaticky. Jednou z nich je aj otvoriť okno vtedy, keď mu je teplo. Lenže ak je vonku teplejší vzduch, ako máte doma, veľmi si tým nepomôžete. Aj preto vetrajte iba v noci, skoro ráno alebo počas búrky. Iba takto môžete ochladiť domácnosť, takže neotvárať okná, radšej zatiahnuť rolety.

Zatiahnite žalúzie

To najlepšie, čo môžete počas dňa urobiť, je zatiahnuť vaše žalúzie či rolety. Takto aspoň vytvoríte zábranu medzi horúcim slnkom a vaším príbytkom. Ideálne je, ak máte aj vonkajšie žalúzie či rolety. Prečo? Takto medzi oknom a horúcim vzduchom vytvoríte vzduchovú bublinu, ktorá funguje ako skvelý izolant.

Skúste trik s ventilátorom

ventilátor nepatrí medzi najšťastnejšie riešenia, veľa ľudí z neho skôr ochorie, navyše ide o dočasné spôsob, ktorý vzduch neochladí. Existuje však jeden trik, vďaka ktorému teplota v miestnosti klesne. Stačí pred neho postaviť misku s ľadom a pustiť, takto to bude systémové opatrenie, ktoré ochladí vzduch.

Vymeňte si posteľnú bielizeň

Ak sa vám v noci nedarí zaspať a prevaľujete sa zboka na bok, skúste si vymeniť posteľnú bielizeň a aj perinu. Ideálne sú ľahké letné paplóny v kombinácii so saténovými či krepovými obliečkami. Vyhnite sa teplému froté materiálu.

Nájdite si vhodné oblečenie

Myslíte si, že čím menej oblečenia budete na sebe mať, tým menej vám bude teplo? Omyl!  Veď aj beduíni žijúci v púšti sú zahalení od hlavy po päty v ľahkom odeve, ktorý umožňuje telu lepšiu tepelnú reguláciu. Nájdite si vhodné oblečenie a umožnite telu lepšie prežiť letné horúčavy.