Podľa čoho si vybrať podlahu do obývačky

Kupovať podlahu do obývačky nie je ako vyberať posuvné systémy na skriňu, tam máte iba jednu možnosť, ale pri výbere podlahy? Tam si môžete vybrať z laminátovej či drevenej plávajúcej podlahy, potom sú tu koberce, parkety, keramická dlažba, prírodný kameň, linoleum či PVC podlahy. Ktorá je pre vás tá najlepšia? Pozrite sa na výhody 4 najobľúbenejšíhc typov podláh.

 

Koberce

Najväčšou výhodou kobercov je ich dobrá zvuková a tepelná izolácia, čo ocenia hlavne ľudia, ktorí dupú alebo bývajú na prízemí. Ich cena je pomerne nízka a máte na výber z množstva variantov – rôzne farby, vzory, textílie či výšky vlasov. Nevýhodou je, že sa sa pomerne rýchlo opotrebujú a aj to, že sa v nich usadzujú roztoče a prach.

 

Plávajúce podlahy

Kvalitné plávajúce podlahy vás dostanú už na prvý pohľad svojím elegantným vzhľadom. Najčastejšie si ľudia kupujú drevené alebo laminátové plávajúce. Drevené sú drahšie, ich kvalita a životnosť je však vyššia. Menšou nevýhodou je, že sa vám v prípade vysokej vlhkosti v domácnosti môžu mierne pokrútiť. Laminátovým to nehrozí, ale ich fyzická odolnosť je limitovaná, takže pozor na každý škrabanec. Plávajúcu podlahu oceníte aj vďaka tomu, že nie je náročná na údržbu – stačí utrieť vlhkou handrou.

 

Parkety

Parkety sú súčasnosti veľmi trendy a hlavne obľúbený typ podlahy do obývačky. Veľkou výhodou je, že ich nájdete prakticky v každom staršom dome ukryté pod kobercom, takže len za náklady na brúsenie a lakovanie môžete získať skvelú podlahu. Drobnou nevýhodou môže byť, že vŕzgajú, niektorí to naopak ocenia a povedia, že to vytvára skvelú atmosféru.

 

Keramická dlažba

Menej obvyklým riešením podlahy v obývačke je keramická dlažba, tú si ľudia dávajú najčastejšie kvôli podlahovému kúreniu, pretože má veľmi dobrú teplotnú vodivosť. Ide však o pomerne neosobný typ podlahy, ktorý sa viac hodí do kúpeľne či kuchyne. Ak však máte radi nenáročné a odolné podlahy, je to pre vás dobrá voľba.

 

Aký je teda verdikt? Ako jeden z najlepších variantov sa javí drevená podlaha resp. parkety v kombinácií s kusovým kobercom. Čo hovoríte vy?