Umenie je krásne, osudy umelcov vrtkavé

Umenie a životné osudy jeho tvorcov sú premenlivé ako aprílové počasie. Veď taký Vincent van Gogh predal počas svojho života zo svojich asi deväťsto malieb len jednu jedinú. Aký paradox vzhľadom na to, že o sto rokov neskôr sa jeho Portrét doktora Gacheta predal za viac ako 80 miliónov dolárov…

Bytové dekorácie a doplnky by sme pokojne medzi umenie mohli rátať tiež. Povedzme, že mu vytvoríme samostatnú kapitolu – interiérové umenie. Mať doma „zaveseného“ originálneho Rembrandta alebo Picassa nie je dopriate každému smrteľníkovi, no luxusné obrazy na stenu sú vidieť aj inde ako len v luxusných vilách.

Na plátne maľované

Jednodielne a viacdielne obrazy do obývačky, samozrejme ručne maľované, stále u mnohých milovníkov umenia vedú v rebríčkoch obľúbenosti. Ich hodnota tkvie v originalite, jedinečnosti a v tom, že ani rokmi nestrácajú na svojej hodnote. Práve naopak, čím starší, tým...krajší, lepší, drahší, výraz si dosaďte podľa ľubovôle. Z motívov potom prevládajú portréty a krajinky, obľube sa ale tešia aj kvety a netradičné abstraktné motívy.

Maľované objektívom

Hoci maľované dekorácie na stenu sú akýmsi štandardom, nemenej zaujímavo vyznievajú aj fotografie vytlačené na plátno. Ide o syntézu tradičného s moderným, o prelínanie dvoch tvorivých svetov. Obraz nikdy nebude ako fotka a foťákom nikdy nedocielite dojem, ktorý vo vás zanechá maľovaný obraz, ide o dva rozdielne prístupy, ktoré vynikajú v detailoch. Povýšte fotografiu na umenie dodajte jej nepoznaný štýl a šmrnc.

Kam ich zavesiť?

Nech už ide o akýkoľvek typ, obrazy sa výborne hodia na reprezentáciu svojho majiteľa, prípadne jeho príbytku. Znesú v zásade akýkoľvek priestor, najlepšie sa ale vynímajú v obývacích priestoroch a predsieňach, kde okamžite pútajú pozornosť návštev a vzácnych hostí.