moderná kuchyna

Ako si zariadiť modernú kuchyňu

Usporiadanie modernej kuchyne, najmä ak k procesu pristupujete komplexne s prihliadnutím na dizajn, je jednou z najťažších častí rekonštrukcie v byte. Tu je potrebné brať do úvahy nielen rozpočet a funkčnosť, ale aj priestor a zásady jeho racionálneho využívania. To platí aj pre kuchynské spotrebiče.

Poďme teda zistiť, ako správne zariadiť modernú kuchyňu, aké by mali byť domáce spotrebiče a ako pristupovať k ich výberu.

Ideálnou stratégiou umiestnenia kuchynských spotrebičov je trojuholník. Kľúčovými prvkami sú tu varná plocha a digestor. V zostávajúcich rohoch môžete umiestniť chladničku a umývadlo - potom sa priestor využije čo najhospodárnejšie a varenie bude oveľa pohodlnejšie.

Plochy na varenie

Žiadnu kuchyňu si nemožno predstaviť bez modernej varnej dosky s dotykovým ovládaním, pretože práve tá je najčastejšie zodpovedná za varenie.

Varné dosky sú rozdelené do troch typov:

  • Plynové - vyznačujú sa lacnou prevádzkou, dobrými vlastnosťami, rýchlym ohrevom a chladením, ako aj životnosťou. Napriek tomu niektoré domy nemajú plynové potrubie a tento typ varného panelu nie je vhodný do každého interiéru.
  • Indukcia je typ panelov s rýchlym ohrevom a ekonomickým využitím elektrickej energie, ktorý dobre zapadá do dizajnu moderných kuchýň. Takéto povrchy na varenie sú však veľmi náchylné na škrabance a rôzne poškodenia, ako sú triesky a praskliny, preto by sa mali používať s maximálnou opatrnosťou.
  • Elektrický – azda najobľúbenejší typ varnej plochy, ktorý sa vyznačuje odolným povrchom, ktorý nie je náchylný na poškodenie. Je lacný, ale nezohrieva sa veľmi rýchlo, a preto nie je ekonomický.

Ako už bolo spomenuté, varná plocha je jedným z troch prvkov kuchynského "trojuholníka", a preto by ste sa pri jeho výbere mali zamerať predovšetkým na jeho technické vlastnosti a funkčnosť.

Digestory

Tradičný doplnok ku kuchynskému sporáku - sú potrebné na odvod a čistenie vzduchu nielen nad varnou doskou, ale aj v celej kuchyni. Moderné digestory sa delia na ostrovčekové, vstavané, ploché a závesné. Vďaka bohatému sortimentu je možné každý z týchto typov vybrať pre konkrétny dizajn, no najdôležitejším výberovým kritériom je veľkosť kuchyne.

Ak máte veľa miesta a plánujete dať do kuchyne ostrovček, je pre vás ideálny ostrovčekový digestor a ak je vaša kuchyňa dosť skladná, potom vám pomôže ušetriť miesto vstavaný digestor.

Digestore možno tiež rozdeliť na dva typy: s odvodom vzduchu a filtráciou vzduchu. Pri prvej možnosti, v štádiu opravy, stojí za to premýšľať o tom, kde bude umiestnený vetrací otvor pre kapotu.

Rúra

Elektrické rúry sú povinným atribútom každej kuchyne! Okrem elektronických existujú vstavané rúry (integrálne), nezávislé a plynové rúry, ale ich použitie nie je také praktické a pohodlné.

Veľkou výhodou elektrických rúr je ich univerzálnosť a možnosť umiestniť ich kdekoľvek v kuchyni, v akejkoľvek výške. Uvaríte v nej akékoľvek jedlo s maximálnym komfortom, keďže moderné rúry sú vybavené časovačmi, automatickými programami varenia s reguláciou teploty, funkciami varenia v pare, mikrovlnnou rúrou a dokonca aj režimom simulácie grilu. Väčšina pecí sa do interiéru zmestí bez problémov, no na želanie sa dajú skryť.

Zariaďovanie kuchyne je čisto individuálna záležitosť, no vždy sa oplatí vybrať si kvalitné vybavenie, ktoré bude v prvom rade funkčné a trvácne!

Vodovodná batéria

Najlepšie je umiestniť batériu priamo nad umývadlo alebo na stenu, vedľa neho. V ideálnom prípade by mal mať niekoľko režimov tlaku vody a tiež zapadnúť do štýlu drezu a kuchyne ako celku.

Najčastejšie sa batérie vyrábajú z nehrdzavejúcej ocele a chrómu s matným aj lesklým povrchom, no do modernej kuchyne bude najvhodnejšia batéria so štandardným lesklým povrchom. Ak si želáte, môžete si k nemu dokúpiť rôzne trysky, ktoré prinesú ďalšie pohodlie pri jeho používaní.