Výber podlahy do kuchyne

Akú podlahu do kuchyne? Poradíme, na čo myslieť pri výbere

Výber podlahy do kuchyne je dôležité rozhodnutie, pretože kuchyňa je miesto, kde sa trávi veľa času a zvyčajne sa tu zdržuje aj viacero ľudí. To kladie zvýšený dôraz na odolnosť, ale aj hygienu a bezpečnosť. Samozrejme, okrem toho je potrebné pri výbere podlahy do kuchyne brať do úvahy aj niekoľko ďalších faktorov, ako sú napríklad štýl interiéru, veľkosť miestnosti, použitie materiálov a nároky na údržbu.

Existuje mnoho rôznych typov podláh, ktoré sa môžu použiť v kuchyni a každý z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody. V tomto článku popíšeme základné kritéria, na ktoré by ste pri výbere mali myslieť. Pozrieme sa aj na stručné porovnanie výhod a nevýhod najčastejších typov podláh, s ktorými sa môžete stretnúť.

Základné kritéria pre výber podlahy do kuchyne

Odolnosť proti vode a špinám

Kuchyňa je miesto, kde sa často používa voda a môže dôjsť aj k jej únikom, dochádza k častému znečisteniu okolia pri príprave jedla. Preto je dôležité, aby bola podlaha dostatočne odolná proti týmto vplyvom, aby sa zabránilo poškodeniu a zachoval sa čistý vzhľad, resp. rýchla a ľahká údržba. Ak sú tieto kritéria pre vás podstatné, dobrou voľbou sú napríklad dlaždice alebo vinylové podlahy. Čoraz častejšie sa stretávame s laminátovými podlahami opatrené vodeodolnou úpravou, ktoré následne zákazníci s obľubou inštalujú práve do kuchyne. No môžete sa stretnúť napríklad aj s kameňom, liatymi podlahami alebo lešteným betónom, ktoré sú v tomto ohľade taktiež dobrá voľba.

Bezpečnosť

Podlaha v kuchyni by mala byť bezpečná na chôdzu, najmä ak máte deti alebo domáce zvieratá. Vyberte si preto materiál, ktorý je protišmykový a bezpečný na používanie. Tu majú nevýhodu hladké dlaždice, ktoré sa vplyvom vody alebo mastnoty môžu stať klzkými. Na druhú stranu, prírodné materiály ako drevo sú z tohto hľadiska bezpečnejšie.

Údržba

Kuchyňa je miesto, kde sa často varí a konzumuje jedlo, čo má za následok rýchlejšie a intenzívnejšie zašpinenie. Je preto dôležité, aby bola podlaha ľahko udržiavateľná. Vyberte si materiál, ktorý je ľahko čistiteľný a odoláva škvrnám. V tomto bode vynikajú dlaždice a mnohé laminátové a vinylové podlahy. Jednoduchá údržba sa dá dosiahnuť aj pri drevených podlahách, záleží však od typu, ktorý si zvolíte. Určite by to mala byť jedna z otázok, na ktoré sa predajcu pri výbere opýtajte.

Pohodlie

V kuchyni trávime veľa času na nohách, často na boso alebo iba v ponožkách. Pohodlie by preto malo byť pri výbere taktiež veľmi dôležitým faktorom, aby ste si vašu novú kuchyňu mohli užívať v komforte. Nie na každej podlahe sa stojí rovnako, ak je pohodlie priorita, tak vyhráva drevená podlaha, ktorá je na dotyk teplejšia a vo veľa prípadoch aj mäkšia.

Vzhľad

Samozrejme je dôležité, aby zvolená podlaha v kuchyni vyzerala dobre a ladila s ostatnými prvkami interiéru. Vyberte si taký materiál a farbu, ktoré sa vám páčia a zapadajú do celkového konceptu kuchyne. Ako radí odborník na podlahy v spoločnosti Bausad, s dnešnými možnosťami na výber povzbudzujú ľudí, aby bol vzhľad podlahy jedným zo základných kritérií. “Je dôležité, aby sa klienti zo svojej novej podlahy čo najviac tešili, a preto sa im v prvom rade musí páčiť. Naša úloha odborných predajcov je následne vybrať taký produkt, ktorý splní individuálne predstavy klientov a zároveň potrebné technické vlastnosti pre jednotlivé aplikácie.

Cena

Pred kúpou podlahy je dôležité zvážiť aj jej cenu a porovnať ju s inými možnosťami. Nezabúdajte však, že lacnejšia podlaha nemusí byť vždy najlepšou voľbou, pretože môže byť menej kvalitná a menej odolná. V prípade ceny zväčša vyhráva laminátová podlaha, ktorá vie poskytnúť dobrý pomer odolnosti, vzhľadu a ceny. V prípade kuchyne to ale nie vždy začína a končí pri výbere a inštalácii podlahy. Mnohokrát riešime aj zvýšenie ochrany podlahy voči vode, aplikovanie ochranných tmelov alebo silikónov na miesta náchylnejšie na styk s vodou a podobne.

Hlavné výhod a nevýhod najčastejších typov podláh pre kuchyne:

Dlažba

Výhody: je odolná voči vode, špine a teplu, ľahko sa čistí, má dlhú životnosť a farebnú stálosť.

Nevýhody: môže byť chladná na dotyk a nie je tak pohodlná na chôdzu ako iné materiály. Pri páde ťažšieho predmetu môže prasknúť. Hladký povrch náchylný na pošmyknutie.

Laminátová podlaha

Výhody: je cenovo dostupná a ľahko sa inštaluje, má dlhú životnosť, niektoré druhy sú odolné proti vode, čiastočná možnosť lokálnych opráv.

Nevýhody: nie je tak odolná proti poškodeniu ako napríklad dlažba, môže sa poškodiť vystavením vysokého tepla, pri intenzívnom čistení vodou sa môže rýchlo zničiť. Hladký povrch je klzkejší.

Kameň

Výhody: je trvanlivý, dobre sa čistí a je odolný proti vode.

Nevýhody: môže byť chladný na dotyk a drahý na inštaláciu a opravy.

Vinylová podlaha

Výhody: je cenovo dostupná a ľahko sa čistí, má dobrú odolnosť voči vode a je príjemnejší na dotyk ako dlažba alebo kameň.

Nevýhody: môže sa poškodiť vystavením vysokého tepla alebo ostrým či ťažkým predmetom, nedá sa lokálne opraviť.

Drevená podlaha

Výhody: je príjemné na dotyk a chôdzu, je estetická a pridáva kúzlo domova, prírodný a hygienický materiál, dobre sa kombinuje so širokou škálou iných materiálov. Dá sa lokálne opraviť (hlavne olejované podlahy).

Nevýhody: môže sa poškodiť vlhkosťou ale aj nadmerným teplom, alebo sa môže vyskytnúť problém po vytečení vody, vyžaduje si zvýšenú starostlivosť aby si zachovala odolnosť a trvácnosť.

Na záver iba zdôrazníme, aby ste sa pri výbere podlahy poradili s odborníkmi, ktorí vám ochotne pomôžu nájsť to správne riešenie pre vaše potreby a požiadavky. Pomôcť vám samozrejme môžu aj recenzie a skúsenosti iných ľudí s rôznymi druhmi podláh, aby ste si mohli vybrať tú najvhodnejšiu pre vašu kuchyňu, alebo aj do celého príbytku.